'Veel respect voor besluit van Stefan' 'Graag veel speelruimte' Polman: 'Haat is basis voor vier vrijheden' 9 Afscheidsoptreden in 't Beest jaar die we hebben gehad en wat we allemaal hebben bereikt. Dat blijft. Ik ben blij dat de horizon weer helemaal open ligt. Eén ding heb ik vaak moei lijk gevonden: je bent altijd met z'n vieren. Dat is inherent aan een band, maar je moet altijd met z'n vieren be wegen. Ik kijk er erg naar uit om eigen baas te zijn en helemaal zelf over mijn leven te beslissen." Nog een paar shows en het is ge daan. Hij gaat daarna echt afstand ne men. „Ik laat het even allemaal los en stap zeker niet meteen in nieuwe pro jecten. Het is een reële optie dat ik echt iets heel anders ga doen. Voor mij is dit een grote, onzekere stap in mijn leven. Doodeng, maar ergens ook heel prettig. Alles ligt weer open." De beslissing van Stefan de Kroon kwam als 'een donderslag bij hel dere hemel', zegt Racoon-zanger Bart van der Weide. „Maar ik vind het een heel dappere stap om je hart te volgen. Ik kan niet anders zeggen dan dat ik heel veel respect heb voor Stefan en alles wat hij voor Racoon heeft gedaan." Toch was de verwarring aanvan kelijk groot. „Ik ben het noorden wel een tijdje kwijt geweest", zegt gitarist Dennis Huige. Ik dacht: wat doe je nou? Maar we wisten al vrij snel dat we niets anders konden dan zijn besluit respecteren. Je kunt niet iemand die in zijn hoofd een klik heeft gemaakt, er tegen de klip pen op bij proberen te houden." Van der Weide prijst De Kroon als songschrijver. „Hij is mijn alter natieve klankbord. Ik neig naar klef, Stefan juist niet. Hij heeft de diver siteit in de muziek gebracht. Dat zullen we zeker missen." Ook de tweede stem van De Kroon is zeer bepalend geweest, zegt Huige. „Hoe Stefan is en hoe zijn rol was in de band, dat gaan we niet meer vinden. Het wordt ge woon anders. Ook voor ons is het een nieuw begin." Er is al een opvolger: Maarten van Damme, die ervaring heeft bij on der meer Abel, Rosemary's Sons, Wende Snijders en Drive Like Ma ria. Hij neemt vanaf eind dit jaar de basgitaar over. LAATSTE CONCERTEN Beeldend kunstenaar Nico van den Boezem is afgelo pen zaterdag overleden. Hij was 82 jaar. De in Leerdam gebo ren Van den Boezem kwam in 1964 in Middelburg wonen. Daar werd hij één van de voortrekkers van de vernieuwende stromingen in de kunst met onder anderen Ad van 't Veer, de latere directeur van de Stichting Nieuwe Muziek. Van den Boezem stamt uit een gezin met tien kinderen. Ook zijn oudere broer Marinus (1934) werd kunstenaar en vestigde zich in Middelburg: als Marinus Boezem wordt hij als één van de grondleg gers van de conceptuele kunst in Nederland beschouwd. Nico van den Boezem koos er al snel voor om zelfstandig kunste naar te worden. In 2013 zei hij in Nico van den Boezem 1935-2017 de PZC: „Autodidact, daar ben ik nog altijd heel blij mee, ik wil graag helemaal onafhankelijk zijn." In heel Zeeland is beeldend werk van hem te vinden, zoals de Vier Vrijheden in Oud-Vossemeer (1992), de fontein bij Badhotel Domburg, het smeedijzeren hek werk bij het Zeeuws Archief in Middelburg. Voor scholen maakte hij speelplastieken. Daarover zei hij: „Scholen kregen geld voor beeldjes en ik maakte liever een object met veel speelruimte voor de kinderen dan een bronzen beeld van het schoolhoofd." Vrijwaring van haat hoeft niet de vijfde vrijheid te zijn naast me ningsuiting, godsdienst, vrees en gebrek. Haat is juist meer dan dat, zegt Han Polman, voorzitter van de Roosevelt Foundation. „Haat is onlosmakelijk verbonden met de motivatie van Roosevelt om de vier vrijheden te benoemen." Klaas Smelik van het Etty Hille- sum Onderzoekscentrum stelde zaterdag voor om van de vrijwa ring van haat de vijfde vrijheid te maken. Etty Hillesum streed te gen de haat tussen mensen en de haat in jezelf. Bij de bekendma king dat zij gekozen is tot de Grootste Middelburger Aller Tij den pleitte Smelik ervoor de vier vrijheden van Roosevelt hiermee uit te breiden. Essentie „Menselijke waardigheid is de es sentie van de vier vrijheden. Je zou dus kunnen zeggen dat die een reactie zijn op de haat die be staat tussen mensen, organisaties en landen", reageert Polman. „In dat opzicht past het er dus goed bij. Daarom verwijzen de laurea ten die een onderscheiding krij gen er ook vaak naar. Haat staat er niet naast, de vier vrijheden ko men daar juist uit voort." PZC ONLINE Succes Stefan! En Racoon ook, want jullie hadden een bassist die niet anoniem begeleidde maar een onmisbaar onderdeel van jullie songs was! dinsdag 7 november 2017 Racoon, met (vlnr) Paul Bukkens, Dennis Huige, Stefan de Kroon en Bart van der Weide. FOTOMECHTELD JANSEN Stefan de Kroon, eerder dit jaar tijdens een optreden in AFAS Live in Amsterdam. FOTO FERDY DAMMAN Naast de al ge plande grote con certen in Eindhoven (24 november) en Groningen (2 de cember) doet Ra coon mét Stefan de Kroon nog drie klei nere afscheids- shows: dinsdag 14 november in 't Beest in Goes, dinsdag 21 november in Atak in Enschede en don derdag 23 november in Gebouw T in Ber gen op Zoom. De kaartverkoop begint vandaag om 10.00 uur. Komende zaterdag om 13.00 uur is er een minioptreden met signeersessie in De Drvkkery in Middelburg. Maurits Sep Middelburg HET GEMAK VAN DE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk op elk uur van de dag terecht bij de PZC online. Op de desktop, laptop, tablet of smart- phone, altijd het actuele nieuws tot uw beschikking; 24 uur per dag, 7 dagen per week. Wilt u het nog gemakkelij ker, installeer dan de PZC- nieuwsapp op uw telefoon. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland en de wereld. Ook in de app heeft elke regio zijn eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net bin nen' altijd het laatste nieuws op een rij zien. TWITTER Robert Franse @rofr378 Stefan de Kroon stopt bij de Goese band Racoon. De bassist zegt zich niet meer volledig te kunnen motiveren voor de band. De band kende sinds het ont staan in 1997 nog steeds de originele bezetting. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op PZC.nl 1. Bassist Stefan de Kroon verlaat Racoon 2. Zeker 26 doden bij schietpartij in kerk in Texas 3. Dieven hebben het ge munt op mobiele telefoons van personeel in Goes, Zie- rikzee en Kamperland 4. Douane wijzigt tactiek op zee: meer mensen en snellere boten 5. Feestje helpt bij rouw verwerking Kijk op www.pzc.nl of Q @pzcredactie ff facebook.com/depzc 1 @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37