Bedreiging gevangene is spraakverwarring Mobieltjes gestolen uit winkels en horeca Racen over tunnelweg kost rijbewijs Oprichter No Surrender voorlopig nog langer vast Rechter in Chili probeert na 32 jaar zaak vlot te trekken 5 Er komt opnieuw onderzoek in de zaak rond de verdwenen Maarten Visser in Chili. „Eindelijk gebeurt er weer eens wat", zegt zijn zus Fifi. GOES De politie heeft afgelopen week meerdere aangiftes binnen gekregen van diefstal van mo biele telefoons uit winkels en horecagelegenheden. De daders leidden de mede werksters af waarna een mo biele telefoon achter de kassa of bar werd weggenomen. Dit is in Goes, Zierikzee en Kamperland gebeurd. De daders werkten in verschillende samenstellingen. Voor zover bekend zou het gaan om twee mannen van zo'n veer tig a vijftig jaar oud. BORSSELE Een automobilist kon gistermiddag zijn rijbewijs inleveren nadat hij veel te hard over de Westerscheldetunnel- weg bij Borssele reed. Een videosurveillanceauto van de politie legde vast dat de bestuurder het gaspedaal tot 182 kilometer per uur had ingetrapt, terwijl ter plaatse 100 het maxi mum is. VLISSINGEN Klaas Otto, oprich ter van motorclub No Surrender, blijft voorlopig nog vastzitten. De rechtbank Breda gaf gisteren tijdens een regiezitting geen ge hoor aan het verzoek van Otto en zijn advocaten hem op vrije voe ten te stellen. Otto zat tijdens zijn voorarrest maandenlang in het Middelburgse Torentijd. Otto (49) werd in augustus overgeplaatst van Torentijd naar de extra-beveiligde gevangenis in Vught. De aanleiding was het vermoeden dat hij vanuit zijn cel in Middelburg een aanslag be raamde op de officier van justitie in zijn strafzaak. Otto zit al zes tien maanden in voorarrest, op verdenking van afpersing, be dreiging, mishandeling, brand stichting en witwassen. Inhumaan Volgens Otto's advocaten is van die verdenking niets overgeble ven. Niettemin zit hij nog steeds vast op de afdeling voor zogehe ten beheersproblematische ge detineerden. Een inhumaan re gime, aldus Otto, waarin de re gels strenger zijn dan op de ter roristenafdeling. De rechtbank zag geen aanlei ding hierin in te grijpen. De inhoudelijk behandeling van de zaak tegen Otto staat ge pland voor maart 2018. Maarten Visser werd op 12 december 1985 voor het laatst ge zien in een berghut op de vulkaan Osorno in Chili. De 18-jarige Rot terdammer vertrok in zijn eentje voor een wandeling. Sindsdien ontbreekt elk spoor. Mijn ouders rusten niet voordat ze weten wat er gebeurd is De kwestie is vooral bekend ge worden door de documentaire 'Twee levens' uit 2011. Maartens zus, Fifi Visser uit Middelburg, legde daarin vast hoe hun ouders elk jaar naar Chili afreizen om hun zoon te zoeken. De familie put nu hoop uit de inzet van rechter Alvaro Mesa. Hij werkt voor het hof van beroep in de regiohoofdstad Temuco en is belast met het controleren van rechtbanken in het gebied waar Maarten verdween. Daarbij staan schendingen van mensenrechten centraal. Een niet ondenkbeeldig scenario is dat de Nederlander is opgepakt door bij voorbeeld Chileense militairen of leden van de geheime dienst. Mesa wil bovendien met gletsjerdes kundigen een nauwkeuriger zoek actie uitvoeren op de hellingen van de vulkaan. „We zijn heel erg blij dat hij se rieus bezig is om de verschillende kanten van de zaak te bekijken", zegt Fifi Visser. „Tegelijkertijd vra gen we ons af wat het nut is om nu nog, na 32 jaar, heel concreet op die berg te gaan zoeken." De familie hoopt vooral dat het onderzoek zich richt op het aan de praat krijgen van mensen die mo gelijk meer weten. „Er zijn nog heel veel losse eindjes waarvan we denken dat het belangrijk is om die grondig uit te zoeken. Wij ko men daar zelf niet doorheen, door dat het een heel gesloten cultuur is waarin mensen uit angst of com passie elkaar de hand boven het hoofd houden." De tijd begint ook te dringen. „Het is zeker een mogelijkheid dat er iets is gebeurd dat het daglicht niet kan verdragen. Als er mensen zijn die dat weten, dan is het on derhand de laatste kans om hen te spreken, want het is al lang gele den." Fifi Visser wil waken voor te hoge verwachtingen. „Het is heel dubbel. Je denkt: eindelijk gebeurt er weer eens wat. Tegelijkertijd bescherm je jezelf met de ge dachte: het zal wel niets opleveren, want het heeft nog nooit ergens toe geleid. We willen onszelf geen hoop geven die vals blijkt te zijn." Dat het onderzoek een nieuwe impuls krijgt, is alleen maar goed, vindt Visser. „Zeker voor mijn ou ders. Zij kunnen niet rusten voor dat ze weten wat er gebeurd is. Voor hen is het zo'n open eind, dat ze niets anders kunnen dan steeds maar weer zoeken naar een weg die ze kunnen bewandelen. Dan is het fijn dat er iemand is, zoals deze rechter, die hen serieus neemt en samen met hen optrekt." Vorige week werd een zitting bij het gerechtshof in Den Bosch twin tig minuten stilgelegd omdat ver dachte M.Z. van een inbrekers bende die in 2015 in met name Mid delburg en Vlissingen huishield, een bedreiging zou hebben geuit in de bajes. Een medewerker van To rentijd mailde dat wanneer de strafeis of de uiteindelijke straf ho ger zou uitvallen dan de straf die de verdachte van de rechtbank in Mid delburg kreeg (vijfjaar celstraf), Z. zichzelf of een ander iets zou aan doen. Directeur Van der Geest schrijft dat Z. die bedreiging weliswaar heeft uitgesproken, maar niet van wege de strafzitting. „Hij heeft al langere tijd het gevoel dat hij onvol doende medische zorg krijgt gebo den", schrijft de directeur, die ver der citeert uit rapportages: „Hij heeft meerdere malen aangegeven dat hij zichzelf open zal snijden of zichzelf van kant gaat maken. Ook heeft hij aangegeven zijn com plete cel te gaan verbouwen en elke bewaker die binnenkomt aan te vallen." Een medewerker van de gevan genis had een mail gestuurd naar het Openbaar Ministerie met de vraag om de eis te laten weten, om dat Z. een dag na de zitting een ge- Ik hoop niet dat een beeld is ontstaan dat mijn cliënt een agressief iemand is sprek zou hebben met de inrich tingspsycholoog. Zo kon alvast worden ingeschat hoe zijn stem ming zou zijn. „Vaststaat dat de mail van mijn medewerker voor verwarring heeft gezorgd, zoals die is geformuleerd. Dat is te betreu ren", schrijft Van der Geest. Advocate Claudine Kouijzer van Z. heeft de uitleg van Van der Geest nog met het hof willen delen, maar het Openbaar Ministerie stond dat niet toe. Het hof had het onderzoek immers gesloten en had al tijdens de zitting laten weten niets met de boodschap te kunnen doen en het ter kennisgeving aan te nemen. Kouijzer gaf gisteren aan bang te zijn dat er toch een verkeerd beeld is ontstaan. „Ervoor was de zitting redelijk relaxed, ledereen stond strakker erna. Ik hoop niet dat een beeld is ontstaan dat mijn cliënt een agressief iemand is." Tegen Z. werd vorige week zes jaar cel geëist. De uitspraak is vol gende week. dinsdag 7 november 2017 PC Fifi Visser met haar broer Maarten, kort voordat hij tijdens een reis in Chili verdween. Middelburg - Fifi Visser Een gedetineerde van Torentijd heeft vorige week helemaal niet gedreigd zichzelf of medewer kers van het Middelburgse huis van bewaring iets aan te doen. Dat schrijft directeur Jaap van der Geest in een e-mail. Pieter van Klinken Den Bosch - Claudine Kouijzer, advocaat Nieuwe hoop op meer helderheid lot Maarten Rolf Bosboom en Caspar Naber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33