m Beroepsvisser mag weer fuiken plaatsen in deel Volkerakmeer Jori Linea is ja en trakteert! 3 Overal in Zeeland ontdoen bladblazers en -zuigers het gemeentelijk groen van gevallen blad. Voor de veiligheid en omdat het gazon dan niet wegrot. Je ziet het in één oogopslag: deze mannen laten niet met zich sollen. Gewapend met brullend bladblaas- kanon en briesende bladblazers trekken ze in gesloten formatie over het grasveld. Voor hen uit jagen ze de bladeren op, als herdershonden die de kudde bijeendrijven. Pas als het groene gras weer overal te zien is en de bruine bladeren op grote ho pen bijeen liggen, keert de rust te rug. Groep Sneltjes, één van de ploe gen die Orionis tijdens de herfst maanden in Vlissingen aan het bladblazen zet, heeft zijn werk ge daan. Leuk werk, knikken de man nen. Al kan het op de begraafplaats met zijn vele bomen wel eens even tjes genoeg zijn. En weg zijn ze, op naar de volgende straat waar dwar relend blad de veiligheid bedreigt - met regen erbij zó een gladde, natte brij immers. Morgen komen de bladzuigers om hun werk af te ma ken. Bij de opslagplaats van gemeente werken Vlissingen, aan de Vrede hoflaan, is het in de herfstmaanden een komen gaan van veegwagens die bladeren komen lossen. Een kleine veegwagen - voor de fietspa den - en drie grote zijn continu in de weer om de straten schoon te hou den, vertelt Willem van Dort, coör dinator groen. Het vrijhouden van grasvelden en halfverharde paden doet Orionis, in opdracht van de ge meente. Vijftien man zijn daar con tinu mee bezig tussen september en december. Vóór de kerst moet alles opgeruimd zijn. Peter Sneltjes van Orionis weet precies wanneer hij de mannen waar heen moet sturen, af hankelijk van de soort bomen die op dat moment zijn blad laat vallen. Op diverse plekken in Vlissingen staan sinds vorig jaar in boomrijke wijken, zoals in de Chopinlaan, spe ciale bladafvalcontainers. Burgers mogen daar hun eigen bladafval in gooien. Ambtenaar inzameldienst John Gilissen legt uit waarom de ge meente zo vriendelijk is geweest: „Er zijn wijken waar gemeentelijke bomen voor overlast zorgen in par ticuliere tuinen. Wat daar aan blad afkomt, past niet in je groencontai- ner." De containers zijn zeer in trek. Mogelijk worden er ook in andere wijken nog geplaatst, geeft Gilissen aan. En voor de duidelijkheid: ze zijn niet bedoeld voor snoeiafval. „Dat halen we gratis op, als de mensen even bellen. Deze zijn echt alleen voor blad. Het snoeiafVal geeft pro blemen bij het legen." In vier maanden tijd wordt in Vlissingen zo'n 50 ton-50.000 kilogram - aan bladafval opgeruimd De bladafval containers zijn alléén bedoeld voor blad, niet voor snoeiafval CAMPAGNE Het 2.500 hectare grote visgebied tussen De Heen en de Krammer sluizen was gesloten vanwege een te hoog gehalte aan giftige dioxi nes en pcb's. Inmiddels voldoet de waterkwaliteit weer aan de nor men. Daardoor kunnen de vijf be roepsvissers er aan de slag. Sinds vorige maand kunnen ze al op bra sem vissen. Dat gebeurt met een zegen, een vast vistuig met een staand want. In 2011 sloot de overheid een aantal gebieden waar op paling en wolhandkrab wordt gevist, nadat bleek dat er te veel dioxines en pcb's in paling zaten. De sector houdt sindsdien ook de vinger aan de pols. NetVISwerk, de belangenver eniging van kleine kustvissers en binnenwatervissers, en de Vereni ging van Beroepsvissers op het Volkerak-Zoommeer opperden gebieden te sluiten als de waarden werden overschreden en te ope nen als de situatie verbeterde. De ministeries van Economische Za ken en Welzijn, Volksgezondheid en Sport verwerkten dat voorstel in een beleidsregel. Op basis daar van is het westelijke deel van het Volkerak weer vrijgegeven voor de beroepsvisserij. Volgens NetVISwerk ziet de toe komst er nu beter uit voor de be roepsvissers die op het meer hun boterham verdienen. Ze vroegen in 2012 dat gebied weer open te stellen. Twee jaar later bleek al dat de ge haltes aan dioxines en pcb's in vis er onder de norm lagen, maar het duurde nog drie jaar voor er toe stemming kwam. Het oostelijke deel van het Volkerak blijft nog wel dicht. dinsdag 7 november 2017 Vallende bladeren, briesende bladblazers Ondine van der Vleuten Vlissingen M Het opruimen van de blade ren met bladblazers in de ge meente Vlissingen. Willem van Dort is coor dinator groen van de ge meente Vlissingen FOTOS DIRK-JAN GJELTEMA r De bladafvalcam- pagne - tussen sep tember en december - kost een gemeente als Vlissingen jaarlijks zo'n 40.000 euro. Tweeduizend manuren zijn er gemoeid met dit werkje, dat allereerst de veiligheid moet ver groten: rottend blad maakt de wegen glad. Daarnaast verstikt een dikke laag blad de ge meentelijke gazons. Wekelijks gaat er tien ton blad -10.000 kilo gram - van de gemeen telijke opslagplaats naar Indaver in Nieuw- dorp. Daar verteert het bladafval tot compost. Op 25 maart, Nationale Compostdag, bieden veel Zeeuwse gemeen ten datzelfde compost gratis aan op de milieu straat. Als bedankje voor het scheiden van afval. Thoolse beroepsvissers kun nen vanaf 1 december weer pa lingfuiken zetten in het weste lijke deel van het Volkerak. Het oostelijk deel blijft voorlopig gesloten, meldt Visserijnieuws. Frank Balkenende Tholen WOONPLAZA Vraag naar de voorwaarden Koopt u in 2017 een LINEA sofa van Jori, dan betaalt u de voordeligste stof- of lederprijs.* Kom snel langs bij Binnenuit Meubelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31