Loftromoe' Unieke oer-dolf ijn in Westerschelde Classis worstelt nog met kerkrel Kruiningen 2 ERNSTJAN ROZENDAAL Column Dit wordt een positief stukje. 'Nou èn?', zult u denken. Vorige week stak ik toch ook de loftrompet over Jan Wol kers? Klopt, maar met hem ben ik niet getrouwd en nu gaat het over de Vlissingse Oratorium Vereni ging. Daar zingt mijn vrouw in. Het is maar dat u het weet. Met hulp van velen die ik hier niet allemaal kan noemen, organi seerde de VOV zaterdag een con cert ter gelegenheid van de bevrij ding van Vlissingen, 73 jaar gele den. Begeleid door het Holland Symfonieorkest voerden meer dan 120 zangers The Armed Man uit, een mis voor vrede van Karl Jen kins. Dus niet good old Bach of Han del, maar een hedendaagse com ponist die jarenlang de spil was van de progressieve popgroep Soft Machine. Misschien verklaarde dat het drumstel op het podium. Het was bepaald geen traditioneel con cert, wil ik maar zeggen. Het begon met trompetgeschal uit drie hoeken van de kerk, waarna op een groot beeldscherm te zien was hoe een trommelaar een kinderkoor en de solisten door de smalle straatjes naar de Sint Ja- cobskerk voerde, waar ze even la ter binnenkwamen. Tijdens het concert waren nog wat livebeelden te zien, bijvoorbeeld van de klok ken die werden geluid, maar vooral foto's van het oude Vlissin gen - af en toe veranderden beel den van verwoeste plekken lang zaam in de huidige aanblik van de zelfde locatie. Gedurfd was de hakenkruisvlag die tijdens een dreunende pau kenslag verscheen, ontroerend het Vlissingse gezin aan de keukenta fel tijdens het 'Heer ontferm u over ons'. Jenkins' universele op roep tegen oorlog werd door en door Vlissings. Ik heb zelden mee gemaakt dat de geschiedenis zo goed werd verbeeld en verklankt. En naar het nu gehaald, als plei dooi voor verdraagzaamheid. Muezzin Akam Hoessein deed een islamitische oproep tot gebed, chazan Luuc Smit zong een psalm in het Hebreeuws. Hand in hand ondergingen ze de staande ovatie in de tot de laatste plek bezette kerk. Graag een reprise bij de 75-jarige herdenking in 2019, met uitnodi gingen voor de heren Rutte, Buma, Wilders en Baudet. Jenkins' universele oproep tegen oorlog werd door en door Vlissings DESTELLING Vandaag: Ik ben blij dat Piet in Zeeland zwart blijft Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters X>E PIETENATLAS VAN NEbERLANb Meer slijmvis in Zeeuwse delta PvD wil verbod boomkorvisserij Landbouwgrond wordt duurder MIDDELBURG Bij nader inzien In de Westerschelde is een 6 mil joen jaar oud fossiel van een tot nu toe onbekende primitieve dolfij nensoort opgevist. Het gaat om de Scaldiporia vandokkumi. Tegen woordig leeft van deze dolfijnenfa milie nog één neefje, de La Plata- dolfijn, voor de kust van Brazilië, Uruguay en Argentinië. Het Natuurhistorisch Museum Rotterdam vond de 21,2 cm grote fossiele schedel van het oer- dolfijntje in de zomer van 2014 in de Westerschelde, even ten oosten van Terneuzen. Dat gebeurde tij dens een expeditie onder leiding van honorair conservator Klaas Post. De expeditie heeft een bijzonder rijke opbrengst gehad, zegt Post en zal nog zeker drie andere nieuwe soorten opleveren nadat alles is ge prepareerd. „Meestal vinden we al leen maar kleine brokstukjes, maar bij deze expeditie zijn hele fossiele koppen en ledematen boven water gekomen." Post en zijn mede-onderzoekers kwamen na vergelijking met fos siele schedels uit collecties in Ne derland, België, Frankrijk, Italië, de VS en Peru tot de conclusie dat het dolfijnenschedeltje van een nog onbeschreven soort is. Ze hebben hem Scaldiporia vandokkumi ge noemd. De soortnaam verwijst naar schipper Jan van Dokkum, die zijn schip durfde te riskeren door de zware stukken zandsteen met fossielen uit de druk bevaren Wes terschelde op te vissen. Van Dok kum is een Urker garnalenvisser die de Zeeuwse wateren goed kent. Het schedeltje van de dolfijn zal, met andere vondsten, in de tweede helft van 2018 in een speciale ten toonstelling te zien zijn in het Na tuurhistorisch Museum Rotter dam. De vindplaats in de Wester schelde is uniek in Europa, zegt Post. Maar het is er moeilijk wer ken. „Het is tegen de vaargeul aan. Als we teruggaan om grote brok stukken naar boven te halen, zou den we eigenlijk een zeesleper moeten hebben die wat stabieler ligt dan een garnalenkotter." De classis Goes heeft nog altijd geen finaal besluit genomen in het ge schil tussen oud-diaken Henk Jan sen en dominee Gerrit Bredeweg van de gereformeerde gemeente in Kruiningen. Volgens een woordvoerder van de classis zijn in een vergadering van vorige week nadere, maar nog geen finale besluiten genomen. Op 15 no vember wordt de classisvergadering voortgezet. De problemen in de Kruiningse kerkgemeente begonnen toen Jan sen eind vorig jaar kritiek uitte op de werkwijze van dominee Brede weg. Dat leidde tot het vertrek van Jansen uit de kerkenraad. Een dag later kreeg hij plots te horen dat hij overspel zou hebben gepleegd met zijn nicht. Dat zou hij in 2014 zelf hebben bekend in een gesprek met de predikant en enkele ouderlingen. Jansen en zijn nicht ontkennen dit. Desondanks werd de voormalige diaken voor drie maanden de toe gang tot het Heilig Avondmaal ont zegd. Ook kreeg hij stille censuur opgelegd, een zware tuchtmaatre gel. De rechter bepaalde later dat deze maatregelen moesten worden teruggedraaid. Nu buigt de classis zich over de kwestie. Het conflict heeft de kerk in twee kampen verdeeld. Het kwam zelfs tot een handgemeen en onder de auto van de dominee werd data-ap- paratuur aangetroffen. De politie heeft op een bepaald moment extra gesurveilleerd tijdens de diensten op zondag. dinsdag 7 november 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Pijnstilling moet standaard zijn bij een bevalling 561 reacties NU WEET IEDEREEN VOORTAAN WAAR JE MOET ZIJN VOOR EEN ZWARTE PIET-discussie... VLISSINGEN Steeds meer vissen uit warmere wateren laten zich zien in de Zeeuwse delta. Zachte winters zijn de oorzaak. Dat meldt Na- tureToday, de website waarop natuurorganisaties en kennisinstellingen nieuws posten. Ge hoornde slijmvissen en steenslijmvissen zijn er spectaculair veel in de delta. Ook de paganel- grondel voelt zich er als een vis in het water. Mul en kortsnuitzeepaardjes zijn ook vaak gesignaleerd. DEN HAAG De Partij voor de Dieren heeft minister Carola Schouten (foto) van Landbouw gevraagd om de boomkorvisserij op termijn te verbieden. Deze manier van vissen, waarbij sleepnetten over de zeebodem worden getrokken, heeft een ver woestend effect op het bodemleven, aldus de PvdD. Zeeuwse vissers proberen over te schake len op pulskorvisserij. Brussel besluit 21 novem ber of dat definitief mag. Zeeland 2 GOES Landbouwgrond wordt duurder. De gemiddelde agrarische grondprijs in Nederland is in het derde kwartaal flink opgelopen: van 57.000 euro per hec tare in het tweede kwar taal naar 64.000 euro in het derde kwartaal. Het zijn vooral transacties in Flevoland die de prijs op drijven. Zeeland heeft de hoogste gemiddelde land- bouwgrondprijs van Ne derland: een hectare kost 60.000 tot 65.000 euro. In het artikel over de nieuwe expositie in de Vleeshal in Middelburg (zaterdag 4 november) staat een vervelende fout. De tentoonstelling is niet van Maria Pinsky, maar van Marina Pinsky. De expositie 'Strata of the Slow, Buried Trench' is tot en met 17 decem ber te zien. Wo. t/m vr. 13.00-17.00 uur. Za. en zo. 11.00-17.00 uur. De Westerschelde, even ten oosten van Terneuzen, blijkt een schatkamer vol unieke fossiele zeedieren te zijn. Eén fossiel heeft een naam gekregen: de 'Van Dokkum-dolfijn'. Theo Giele Vlissingen De fossiele dolfijnensoort is familie van de La Plata-dolfijn die voor de kust van Uruguay, Argentinië en Brazilië leeft. FOTO REUTERS De fossiele schedel van de Scaldiporia vandokkumi is ruim 21 centimeter lang. FOTO NATUURHISTORISCH MUSEUM ROTTERDAM Rob Paardekam Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2