II 8 Contact met dader leverde een boek op Thordis Elva werd verkracht toen ze 16 was. Jaren later confronteerde ze haar belager niet alleen met wat hij heeft gedaan, ze trad uiteindelijk ook met Tom Stranger naar buiten om hun verhaal over misbruik én verzoening te delen. „Ik vier #metoo." ik moet beginnen. Toen ik je naam zag, werd mijn ruggengraat koud. Geloof me als ik zeg dat ik niet ben vergeten wat ik heb gedaan.' Het was gemakkelijker geweest als ze hem had gehaat, om zijn daden die ook hem nog altijd achtervolgden. Zo begon een jarenlange corres pondentie, voor allebei een zoek tocht om in het reine te komen met het verleden. Die duurde voort tot Thordis op een dag haar man en kind gedag kuste en op het vliegtuig stapte. De zenuwen gier den door haar lijf toen het toestel landde in Zuid-Afrika. Daar, tus- Geloof me als ik zeg dat ik niet ben vergeten wat ik heb gedaan sen Australië en IJsland in, zouden ze elkaar voor het eerst weer in de ogen kijken. Allebei zagen ze het beest, dat was uitgedost als een doodgewone man. Tom wist: hij, een normale jongen uit een warm middenklasse gezin, met talloze positieve rolmodellen, had ergens een totaal verkeerd idee over seks en intimiteit opgedaan. „Er zijn genoeg gewone mensen zoals Tom die abnormale ideeën hebben. In mijn geval had de da der de indruk dat hij recht had op mijn lichaam. Een vergiftigend denkbeeld, dat zorgde dat hij deed wat hij deed. Slachtoffers dragen soortgelijke opvattingen met zich mee. Zij geloven dat ze het aan zichzelf te wijten hebben, dat ze te dronken zijn geworden, dat ze zich anders hadden moeten gedragen. Maar slachtoffers dragen geen schuld. Wat wij moeten doen is dit soort opvattingen identificeren om ze daarna te laten verdwijnen. Dat is waarom ik #metoo vier. Het brengt aan de oppervlakte wat lang verborgen is gebleven", zegt de schrijfster en activiste. Het zijn de ervaringen van vrou wen zoals zij, die verkracht wer den door een bekende. Net zo goed gaat het om degenen die op brute wijze slachtoffer werden van een onbekende. Maar ook om vrouwen die in hun billen zijn ge knepen, of betast terwijl ze het niet wilden. „Het lijkt misschien verwarrend dat al deze ervaringen nu vallen onder dezelfde noemer. Maar de wereldwijde conversatie die wordt gevoerd dankzij deze hashtag gaat niet om de verschillen, maar de gemene deler. Het draait om gren zen, intimiteit en goedkeuring. Elke keer als je intiem wordt met iemand anders, op wat voor ma nier dan ook, moet je zeker weten dat je goedkeuring van de ander hebt. Iedereen heeft het recht op integriteit. Respect voor elkaar en communicatie zijn de enige ma nieren om dat te bereiken. Of er nu een positieve of negatieve aan leiding is om met elkaar te praten, we moeten blijven praten." Alleen is de discussie in Neder- inds die ene avond weet ze hoeveel secon den er in twee uur zitten. Het zijn er 7.200. Thordis Elva uit IJsland telde ze, terwijl Tom Stranger haar ver krachtte. Weken erna liep ze nog mank. Ze kenden elkaar nog maar net, hij was haar vriendje. De red dende engel ook, eerder die avond, toen de eerste rum die ze ooit dronk haar naar het hoofd steeg op het kerstbal van school. Tom, de leuke uitwisselingsstudent uit Australië, hielp haar naar huis, haar kamer, haar met knuffels ge vulde bed, en hielp haar de vernie ling in. De 7.200 seconden achtervolg den Thordis, ook toen de fysieke schade genezen was en Tom al weer jaren terug was in Australië. Altijd was die ene winteravond dichtbij, vooral als het stil werd. Dan barstte ze haast uit elkaar door de herinneringen, maar nooit sprak Thordis over wat haar was overkomen. Ze maakte zichzelf verwijten. „Ik schaamde me voor wat er was gebeurd." Tot ze niet meer kon zwijgen, een pen pakte en begon te schrijven. Naar Tom. En hij schreef terug. Hij kon niet anders. De woorden van Thordis lieten Tom ten volle begrijpen hoeveel pijn hij had veroorzaakt, door te denken dat hij na het uit gaan recht zou hebben op haar li chaam. 'Thordis, ik weet niet waar maandag 6 november 2017 Hoe Thordis zich verzoende met haar verkrachter -Tom Stranger in een brief Carla van der Wal Dader Tom Stranger en slachtoffer Thordis Elva. FOTO GETTY IMAGES/GLENN HUNT A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8