iiLiJdjy/ffJzJrj, nJ 7 Oud-regiopresident kan uitlevering tot na verkiezing rekken 'Griepprik voor alle zorgenden' Buma: het gaat niet om macht Hij had het al aangekondigd in een tweet, geschreven in het Neder lands, ongetwijfeld opgesteld door zijn Vlaamse advocaat. Carles Puig demont zou zich niet verstoppen, schreef hij zaterdag: „We zijn bereid tot volledige medewerking met Bel gische justitie naar aanleiding van het Europees aanhoudingsbevel uit gevaardigd door Spanje." En om kwart over negen gister ochtend meldde hij zich inderdaad bij de federale gerechtelijke politie in Brussel, samen met de vier ex- ministers met wie hij in België ver blijft. De agenten arresteerden hen for meel, om hen later op de dag voor te geleiden aan een speciaal opgeroe pen onderzoeksrechter. „De vijf werden van hun vrijheid beroofd en zijn in aanwezigheid van hun advo caten op de hoogte gesteld van de inhoud van het aanhoudingsbevel", zei Jules Dejemeppe, woordvoerder van het Belgisch parket. Lijsttrekker Hij legde uit dat de rechter binnen 24 uur na de arrestatie moet beslis sen over de verdere procesgang. Die kan variëren van een voorwaarde lijke cel voor de vijf Catalanen tot het in vrijheid afwachten van de be slissing over het Spaans uitleve ringsverzoek. Dat laatste zou het perfecte scena rio voor Puigdemont zijn, nu acht van zijn vroegere ministers in Ma drid gevangen zitten, terwijl hijzelf weigerde zich vorige week bij de rechter van het Spaanse hof te mel den. Volgens de Belgische wetgeving zijn er verschillende beroepen mo gelijk tegen een mogelijke uitleve ring en dat hele proces zou maxi maal 100 dagen in beslag kunnen nemen. Meer dan genoeg voor Puigdemont om op vrije voeten te blijven tot 21 december, de dag waarop de Spaanse regering ver vroegde regionale verkiezingen in Catalonië heeft verordend. En dat is extra belangrijk omdat zijn partij, PDeCat, gisteren be kendmaakte Puigdemont als lijst trekker voor die verkiezingen te willen benoemen. Dat zou beteke nen dat hij vanuit ballingschap in België campagne zou voeren. Puigdemont zelf riep op een ge zamenlijk front van separatistische partijen voor die stembusstrijd te vormen, maar de huidige coalitie partner ERC (Republikeins Links van Catalonië) is daar geen voor stander van. ERC krijgt in de pei lingen drie keer meer zetels toebe deeld dan de partij van Puigde mont. De leider van ERC, ex-vi- cepremier Oriol Junque ras, is een van de acht leden van de Cata laanse regering die sinds donderdag ge vangen zitten. Meerderheid Volgens de laatste pei ling, gisteren gepubliceerd door de krant La Vanguardia, zou den beide partijen samen op hoog uit 59 tot 61 zetels uitkomen: min der dan de 62 die ze nu hebben. En zelfs met de gedoogsteun van de ze ven of acht voorspelde zetels van de linksradicale CUP zouden de onaf hankelijkheidspartijen misschien geen absolute meerderheid van 68 zetels in het parlement halen. Alle recente enquêtes laten zien dat de 48 procent van de stemmen die de separa tisten in 2015 haalden hun maximum lijkt te zijn, ondanks het felle gevecht om die onaf hankelijkheid de laat ste weken. Een belangrijke rol is daarom weggelegd voor de partij van de populaire burgemeester van Barcelona, Ada Colau. Die verzet zich fanatiek te gen de inmenging van de Spaanse staat en justitie in Catalonië, maar is tegelijkertijd ook tegenstander van een afscheiding van Spanje. 8 dagen Zwitserse Alpen, Glacier- en Mont-Blanc Express 10 dagen Rondreis Ierland 12 dagen Rondreis Kroatië 12 dagen Rondreis de Baltische Staten 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 12 dagen Engeland, Ierland en Schotland maandag 6 november 2017 GO Puigdemont geeft zich aan bij parket Brussel Een Belgische rechter beslist vanochtend of Puigdemont de Catalaanse verkiezingsrace in vrijheid meemaakt. De oud-re- giopresident gaf zich gisteren aan bij het parket in Brussel. Edwin Winkels Barcelona/Brussel UTRECHT Alle zorgverle ners zouden een griepprik moeten krijgen. Daarvoor pleit seniorenorganisatie KBO-PCOB. Het zou ou dere patiënten beter be schermen. De organisatie wil ook dat ziekenhuisbe sturen een actief beleid voeren om griepvaccinatie van alle zorgmedewerkers in het ziekenhuis te stimu leren. Volgens KBO-PCOB blijkt uit onderzoek dat niet alle ziekenhuisafdelingen hetzelfde beleid hebben. „De afdelingen klinische geriatrie en acute zorg bungelen met een score van 30 procent onderaan." KBO-PCOB noemt het wenselijk dat iedereen in de gezondheidszorg zich jaarlijks laat inenten. NIJMEGEN CDA-leider Sy- brand Buma heeft zijn ach terban beloofd dat het CDA niet opnieuw de fout zal maken machtsbehoud voorop te stellen. Nu de partij weer regeert, wil hij ervoor waken dat het ple zier in de partij verdwijnt en 'vrienden concurrenten worden'. Terwijl buiten ge demonstreerd werd, sprak Buma op een partijbijeen komst in Nijmegen. In aan wezigheid van oud-premier Jan Peter Balkenende zei de partijleider: „We gaan het anders doen dan in het verleden. Het gaat niet om regeren, niet om de posten, laat staan om de macht. Regeren is geen doel, maar een middel om het land sterker te maken." Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Studenten in Barcelona eisen vrijlating van de Cata laanse leiders. FOTO'S AFP POLITICS Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Prijs p.p. o.b.v..2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds b reserveringskosten Brochure en boekingen: Diverse vertrekdata 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7