tt Muzikale talenten ontroeren het publiek in Kloosterzande Techneuten gaan de strijd met elkaar aan in Industrieel Museum EN 19 Als lichtgevende insecten vliegen de drones door de grote hal van het Industrieel Museum in Sas van Gent. Racen met drones is hightech. Echter kan gamen niet worden. En natuurlijk als je crasht, crash je ook echt. Je moet wel technisch zijn." Organisator De Vos wijst naar de deelnemers. „We hebben sys teembeheerders, een program meur, een ethische hacker. We zijn wel echt nerds. Dit is ook een sociaal iets waar we bij elkaar ko men en van elkaar leren. Het is voor velen echt een uitlaatklep om met deze dingen te racen." Een piepkleine drone vliegt be hendig tussen de stoelpoten en En natuurlijk als je crasht, crash je ook echt landt keurig voor Terneuzenaar Jelle Bakker op tafel. Weliswaar net zo klein als de drones die je voor voor enkele tientjes in iedere speelgoedwinkel koopt, maar ver der houdt de vergelijking op. „Nee, dit is heel anders", verzekert Tho mas de Koster. „Jelle heeft deze helemaal zelf gemaakt en daarom kan hij er ook dit mee doen. Dit heeft niks te maken met die rom mel uit de winkels." Thomas komt uit Middelburg om te vliegen al is hij nu aan het sleutelen. Dronesracers zijn tech neuten, stuk voor stuk. Niet te ver gelijken met mensen die met dro nes vliegen om filmpjes te maken van natuurschoon in het wild of van de douchende buurvrouw. „Iedereen kan wel een drone ko pen en daarmee gaan vliegen. Dat zijn andere drones, die zijn be doeld om te filmen en vliegen sta biel, je hoeft er niks van te weten en niks voor te kunnen. En het is ook juist dat soort mensen dat dan gaat vliegen bij vliegvelden. Dat zouden wij echt nooit doen. Dat zijn nou echt de do's and don'ts van het dronevliegen. Dat leren we wel van elkaar." Het snerpt, zoemt en giert in de hal van het museum. Groene en roze lichtjes schieten van links naar rechts door verlichte poorten. Jongensoogjes glimmen. Dan is het ineens voor bij. Een knalgroene drone vliegt uit de bocht en hangt verstrikt in de netten die het publiek en de pi loten beschermen. In het Industri eel Museum wordt geracet met drones. Een idee van Dennis de Vos uit Westdorpe die met zijn bedrijf Donkey Drones parcoursen bouwt voor dit soort races. Terwijl in de hal de drones met een noodgang de poortjes nemen of net zo hard crashen, zitten de bestuurders aan een lange tafel. De helft repareert schade, de andere helft racet met een virtual reali- tybril op. De bril toont de beelden van de racende drone, voor de pi loten is het alsof ze meevliegen. „Het klopt wel dat goeie gamers ook goeie piloten zijn. Goeie ga mers zijn een beetje hetzelfde ge- wired maar toch is dit heel an ders", denkt Hans Turpyn -de Snelle Belg- uit Bassevelde„Dit is veel echter; het is bijna een out of body experience. In het begin be weeg je echt mee met de drone maar dat gaat er op den duur uit. Zenuwachtig was ze zeker, de 14- jarige Lotte Fokkens. Presentator Eric Holm van Omroep Zeeland sprak haar even bemoedigend toe „Niet nodig Lotte, even diep inade men, cijfer het publiek weg en doe je ding." Even later bracht ze met veel ge voel Malibu van Miley Cirus ten ge hore. Een daverend applaus en een oprechte felicitatie van haar fana tiek meelevende zangcoach Sonja Broekaart vielen haar ten deel. Lotte Fokkens was zaterdag avond één van de achttien jonge muzikanten tussen de twaalf en twintig jaar die bij de derde editie van Kytos (Kloosters Young Talent on Stage) in een bomvolle zaal de Linde een podium kreeg. Begeleid door professionele coaches met ruime ervaring in de muziekscene hadden de deelnemers zich met be staande maar ook eigen nummers op de finale avond voorbereid. „Dat ging niet altijd van een leien dakje. Maar wat deze talenten hier uitein delijk laten zien en horen is echt klasse", vond Broekaart. „Het ple zier en het zelfvertrouwen dat de jongeren uitstralen zorgt mede met hun zang - en instrumentaal talent voor een fantastische finale. Wie weet kan dit festijn een opstapje naar een muzikale carrière beteke nen." De 16-jarige Maarten van Iwaar- den gaf met een medley op accor deon, begeleid door coach Gino Buysrogge, een vrolijk tintje aan het programma. Het 'Do, re, mi' en 'De lichtjes van de Schelde werd door de toehoorders uit volle borst meegezongen. Van Iwaarden, die meerdere instrumenten kan bespe len, trad na de pauze op mondhar monica voor het het voetlicht. Alle talenten en coaches zongen en speelden als slotakkoord gezamen lijk Can't Stop the Feeling van Jus tin Timberlake. maandag 6 november 2017 Droneracen: out of body experience Jelle Bakker uit Terneuzen bouwde zijn piepkleine drone zelf. Niet te vergelijken met de dingetjes uit de speelgoedwinkel. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE -Hans Turpyn (Snelle Belg) Guido van der Heijden Sas van Gent Lotte Fokkens bracht Malibu ten gehore, fotocamileschelstraete Edy de Witte Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73