Leren van de Duitsers Reyhan valt niet in de prijzen, maar wel op k Maatregel na melding vogelgriep beëindigd Naaimachine 16 ZE CONTACTA STAGES VLUCHTELINGEN, Voor het eerst staat Vluchtelingenwerk op de netwerkbeurs Contacta die morgen in Goes de deuren opent. De organisatie zoekt werkgevers die statushouders een stageplek ot baan willen geven. Commentaar De werkloosheid in Zeeland is met 3,4 procent historisch laag. Twee groepen zitten echter in het verdomhoekje. Ouderen komen moeilijk aan de bak, om maar te zwijgen van asiel zoekers met een verblijfsvergunning. De achilleshiel is een gebrek aan scholing en taalvaardigheid. Tachtig procent van de vluchtelin gen die mogen blijven, heeft geen tot weinig opleiding. Van de Syrische en Eritrese vluchtelingen die in 2014 naar Neder land zijn gekomen, heeft slechts 5 procent werk. Vrijwilligersorga nisaties zoals Vluchtelingenwerk doen hun best werkgevers over te halen stageplaatsen te scheppen voor vluchtelingen. Dat leidt wel tot enkele succesjes, maar het gros van de vluchtelingen zit nog steeds thuis, vaak in een isolement. Je kunt uittekenen wat dat be tekent voor hun integratie in onze samenleving. Je kunt daarom vraagtekens zetten bij het huidige integratiebe leid. Je zult toch iets moeten met werkloze vluchtelingen. Mis schien moet Nederland spieken bij de oosterburen. Daar - Beieren loopt voorop - worden de vluchtelingen door duizenden vrijwilli gers direct de Duitse cultuur ingezogen. Achmed moet zo snel mo gelijk een Duitser worden en aan het werk worden gezet. Vrijwilligers geven taalles, leren hun de lokale gebruiken, organi seren sportprogramma's en muzieklessen. Werkgevers worden aangespoord vluchtelingen een stageplek te geven, er lopen tal van scholingsprogramma's en technetwerken geven vluchtelingen toe gang tot digitale technologie. Daardoor ontstaan veel startende be drijfjes. De Duitse aanpak lijkt effectiever dan de onze. Bij de buren werkt integratie tevens als sociale lijm. De lokale bevolking werkt plots veel meer samen aan één gemeenschappelijk doel: help de vluchtelingen. Vluchtelingenwerk Nederland kan trouwens nog vrijwilligers gebruiken. Het gros van de vluchtelingen zit nog steeds thuis en dat leidt niet tot een soepele integratie „Er waren meerdere titels, maar die heb ik niet gewonnen", vertelt Rey han de volgende dag. Erg vindt ze het niet. De wedstrijd leverde voor haar nog wat moois op. „Na afloop kwam er een man van de organisa tie om te vragen of ik aan de slag wilde bij het modellenagency van Turkuaz. Wat het precies inhoudt weet ik nog niet, dat krijg ik bin nenkort te horen. Ik vind het wel leuk. Zo'n miss-titel is toch niet echt iets voor mij. We waren toch allemaal al winnaar. In de Miss Turkuaz-verkiezing nemen deelneemsters met Turkse roots het tegen elkaar op. Door wat meer nadruk te leggen op inhoud naast schoonheid wil Turkuaz met zelfbewuste, vlotte vrouwen voor oordelen de wereld uit helpen. „Het was echt uitputtend. Niet normaal meer. Vroeg op, work shops, oefenen, dansjes doen, cho reografie leren. Maar, ik heb er wel veel geleerd." ALMANAK Iedere keer als we op vakantie naar de Provence gaan, kijk ik rond of er mooie stoffen op de markt te vinden zijn. Als herin nering en souvenir maak ik er dan een mooi tafelkleed van. Dit keer had ik een gele lap uitge zocht. Ik zette mijn naaima chine op tafel om de zomen af te werken. Onze kleinzoon Levi van bijna 3, kwam er eens bij staan. Hij keek vol bewondering toen ik vol gas rechte naden stikte. Hij nam het eens goed op, dat kende hij nog niet. Toen ik vroeg of mama ook wel eens naaide, antwoordde hij: Nee hoor, mama heeft geen naaier. Oplichters met collectebus Dronken jongen ramt garagebox Joyrider onder invloed opgepakt RENESSE Drie drankrijders aangehouden Achterin de TMC Woonwinkel in Goes stoffeert de 34-jarige Syrische Koerd Shiyar Ibrahim een fauteuil. Voor zijn werkgever 'meneer Jo- han' geeft hij oud meubilair een nieuw leven. Hij meet de stof, zet de schaar erin en laat de naaima chine snorren. Appeltje eitje voor Shiyar, van huis uit stoffeerder. Hij is dolgelukkig met zijn 'stagekans- plaats' die Vluchtelingenwerk Zuidwest-Nederland heeft gere geld. Shiyar trekt een brede glimlach. Hij geniet: „Ik ben blij dat ik kan werken, want daardoor heb ik nu eindelijk het gevoel dat ik iets op bouw in Nederland. Het werk is leuk en het gaat ook steeds beter. Thuis zitten is niks voor mij. In de Goese Polder waar ik met mijn ge zin woon, heb ik weinig contact met de buren. Mensen praten niet met je. Door deze stageplaats ont moet ik nu veel meer mensen. En omdat we veel moeten overleggen, leer ik ook meer Nederlandse woorden. Zo gaat mijn kennis van jullie taal met stappen vooruit. Dat is nodig, want mijn Nederlands kan beter. Mijn drie kinderen leren de taal veel sneller dan ik." Statushouders - vluchtelingen met een verblijfsvergunning- ko men niet zo makkelijk aan werk. De taal is niet het grootste struikelblok. Het gros van de statushouders heeft geen tot weinig opleiding. Dat maakt ze vrijwel kansloos op de arbeidsmarkt. Shiyar heeft geluk gehad. In Aleppo werkte hij jaren lang als ambachtelijk stoffeerder, totdat hij in 2012 de stad ont vluchtte voor het oorlogsgeweld. Het dorpje tegen de Turkse grens was een relatief veilige haven voor zijn gezin, maar hij kon er niets ver dienen. Ook vreesde hij dat hij zou worden gedwongen de wapens op te nemen. In 2014 besloot hij alleen de gevaarlijke reis naar Europa te maken. De mensensmokkelaars moest hij 6000 euro betalen. „Met een bootje naar Rhodos en vervol gens via Athene uiteindelijk naar Nederland. Het was zwaar. We za ten met een groepje in een verbor gen ruimte van een vrachtwagen cabine zonder enige bewegings vrijheid." Shiyar belandde in Goes. Ik ben in Nederland om mijn kinderen een toekomst te geven Toen hij zijn verblijfsvergunning kreeg, kon hij zijn gezin over laten komen. „Ik mis Syrië wel. Mijn ou ders, twee zussen en mijn broer wonen er nog. Maar ik ben in Ne- SINT PHILIPSLAND De maatre gelen die golden in verband met de uitbraak van vogelgriep in Sint Phi- lipsland (gemeente Tholen), zijn opgeheven. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag om middernacht, meldde het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. De maatregelen werden 13 okto ber genomen nadat op een pluim- veebedrijf vogelgriep was vastge steld. In een zone van een kilometer rond het bedrijf mochten sinds dat moment geen kippen, eieren, pluimveemest en gebruikt strooisel meer worden vervoerd. Het ging om de milde variant van vogelgriep. Maar omdat die kan muteren naar een zeer besmette lijke en voor kippen dodelijke vari ant, moesten de 42.000 legkippen op de boerderij worden afgemaakt. Nederland is officieel nog niet vrij van vogelgriep, aldus een woordvoerster van het ministerie. Volgens Europese regels is dat pas drie maanden na de melding van de besmetting. Nederland is niet vrij van vogelgriep, dat is pas na drie maanden zonder melding maandag 6 november 2017 n Geen titel, geen kroon maar wel als model aan de slag. Reyhan Keten (17) uit Terneuzen viel za terdag niet in de prijzen tijdens de Europese finale van Miss Tur- kuaz in het Duitse Gelsenkir- chen. Guido van der Heijden Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Drie mannen zijn vrijdag middag in Terneuzen be trapt op collecteren zon der vergunning. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De man nen zamelden in de Bel- lamystraat geld in, uit naam van de Stichting Steun Mensenrechten. Toen bleek dat de ge meente geen vergunning had verleend is proces verbaal opgemaakt. Een pinautomaat en onderte kende betaalkaart zijn in beslag genomen. AXEL Een 18-jarige automobi list uit Terneuzen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een garagebox in de Isaac Israëlsweg in Axel geramd. De bestuur der was dronken. Hij en twee inzittenden zijn overgebracht naar het politiebureau. De twee in zittenden mochten na verhoor naar huis. De be stuurder is aangehouden. Hij weigerde een alcohol test, maar voor de politie was het duidelijk dat hij gedronken had. MIDDELBURG Een 24-jarige Vlissinger is zondagochtend aange houden voor joyriden. Hij bleek onder invloed van alcohol en drugs te zijn. De man viel op omdat hij met hoge snelheid door Vlissingen reed en later over de Vlasmarkt in Mid delburg. Nadat hij was aangehouden bleek dat de eigenaar van het voer tuig geen toestemming had gegeven voor een rit in zijn auto. Bij een alcoholcontrole zijn in de nacht van za terdag op zondag drie automobilisten bij Re- nesse betrapt op rijden onder invloed. Dat heeft de wijkagent van Schou- wen-Duiveland bekend gemaakt. Eén automobilist bleek zo veel te hebben ge dronken dat zijn rijbe wijs is ingenomen. ledereen Frank Balkenende Goes -Shiyar Ibrahim, statushouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70