Op naar Ahoy, naar koningin Maxima Waterrijk Oesterdam heeft over twee jaar een centrumgebouw Windpark Krammer verwelkomt nieuwsgierigen )LEN 19 Pendelbussen reden hun rondjes van de Grevelingendam naar de Krammersluizen en weer terug. Passagiers hopten erop en eraf. Van de ene bouwput naar de andere om alles te weten te komen over windpark Krammer. Zaterdag was het op BE De eerste vier molens zijn al klaar", vertelt Tijmen Keesmaat, directeur van Windpark Krammer. „En gisteren is in het schakelsta tion de spanning erop gezet. Dat betekent dat we molens nu aan het net kunnen zetten." Hij staat bovenop de uitkijkto ren bij het sluizencomplex om uit leg te geven aan iedereen die in formatie wil. En die vragen zijn er wel. „Hoe hoog zijn de molens. Wat voor materiaal is het? Hoe worden de ringen aan elkaar vast gezet? Met schroeven?" „De molens worden gebouwd van ringen van beton", vertelt Keesmaat. „De ringen worden op elkaar gezet en gelijmd. Door het gewicht staat het al heel stabiel. Als de molen op 8o meter is wor den de eerste trekkabels naar be neden gelaten om de toren op spanning te brengen. Zo wordt het extra stevig. Daarna wordt verder gebouwd en als de molen op hoogte is worden nog eens span- kabels geplaatst." De tour over het windpark in aanbouw start bij restaurant De Grevelingen. Daar is een kleine in formatiemarkt en staat de pendel bus klaar om bezoekers naar de bouwplaatsen te brengen. „Harte lijk welkom, mijn naam is Sjaak", zegt de chauffeur. „Ik breng u naar de eerste halteplaats. Daar kunt u uitstappen, maar u mag ook blij ven zitten" De bus brengt de be zoekers van bouwplaats naar bouwplaats. Bij de eerste stop wordt aan een fundering gewerkt. Het is een grote ring van 10 meter doorsnee met een rechthoekig uit- stulpsel. Dat wordt geen aanbouw, maar is de fundering voor de kraan die nodig is voor de bouw. „We gebruiken torenkranen. Daarvan zijn er vier in Europa en drie staan hier", zegt Keesmaat. De kraan zit tijdens de bouwvast aan de mo len. Voor deze werkwijze is geko zen omdat er weinig ruimte is. Een deel van de windmolens wordt pal naast de strekdammen gebouwd. „Waarvoor zijn die haaientan- den op de wieken. Waarvoor die nen die metalen rondjes en hoe lang is zo'n wiek eigenlijk." De vragen zijn uiteenlopend. De wie ken (rotorbladen) zijn 56 meter De eerst vier molens zijn klaar lang. De haaientanden zorgen er voor dat er minder lawaai is en op de rotorbladen zijn metalen sen soren aangebracht. Als deze senso ren een paar keer een afwijkend geluid detecteren, stopt de molen automatisch met draaien. Dat ge beurt ook als vleermuizen te dicht bij komen en met een speciaal ca merasysteem wordt ook een zee arend vroegtijdig gezien. Allemaal maatregelen om de natuur te be schermen. „We zitten in een Na- tura-2000gebied", zegt Keesmaat. In het voorjaar van 2019 zijn alle windmolens afgebouwd. Groep 7 van de Casembrootschool in Sint-Annaland mag optreden voor koningin Maxima. Ze hebben de Zeeuwse battle gewonnen van het televisieprogramma Lang Leve de Muziekshow. Afgelopen zaterdag was de show op televisie te zien. Het waren soms pittige vragen die de kinderen kregen voorgelegd. Maar de drie groepen die in de finale stonden waren niet voor niets zover gekomen. Een liedje meezingen? Geen probleem. Lastige vragen? De meeste hadden ze goed. Groep 6 én groep 7 van de Casembroot in Sint- Annaland en de gecombineerde groep 6,7 en 8 van de Regenboog in Hoedekenskerke waren aan elkaar gewaagd. „Het was superleuk", zegt jufDiana Burgers van groep 7 van de Casembrootschool. Voorafhadden de kinderen met hulp van een bekende videoartiest een clip opgenomen. Die clip woog ook mee in de uitslag. De winst van groep 7 betekent dat ze met 'de grootste schoolband van Neder land' gaan optreden in Ahoy, waar ook koningin Maxima aanwezig is. De opnames van het Kerst Muziek- gala 2017 vinden plaats op 14 decem ber en het wordt 23 december uitge zonden op televisie. Nu steeds meer woningen ge bouwd worden in Waterrijk Oes terdam wil Mike Verweij een cen trumvoorziening realiseren in het hart van het park. Het wordt een propellervormig gebouw met een centraal gelegen atrium. In de drie vleugels komen 34 appartemen ten, een restaurant, receptie, ver gaderruimte, sanitaire voorzienin gen, kantoren en wellness-facili- teiten. Zinken daken Het ontwerp van het gebouw is in dezelfde stijl als de woningen, met veel hout en zinken daken. Eige naar Mike Verweij richt met het restaurant en de appartementen op het midden- en hogere seg ment. „Dat betekent dat we geen bord friet met een snack serveren." Met de bouw van de centrum- voorziening is voor Waterpark Oesterdam de belangrijkste fase aangebroken. „Als het gebouw klaar is kunnen mensen hier een complete dag vertoeven. Overdag op het water, 's avonds aan tafel en indien gewenst is een overnach ting ook mogelijk." Als alles vol gens planning verloopt, start de bouw in het tweede kwartaal van volgend jaar en wordt het in de loop van 2019 in gebruik geno men. Gelijktijdig met de bouw start ook de aanleg van een par keerterrein dat plaats biedt aan 150 auto's. In Waterrijk Oesterdam komen uiteindelijk 146 woningen. Die moeten er over drie jaar staan. „Of we die planning halen, hangt van de verkoop af', zegt Verweij. maandag 6 november 2017 Heel veel vragen tijdens open dag Melita Lanting Bruinisse -Tijmen Keesmaat Kinderen konden ook een handje toesteken. Op de achtergrond de betonnen fundering van een van de windmolens, foto's dirk-jan gjeltema Bovenop het sluizencomplex heb je een riant uitzicht op de nieuwe turbines. Melita Lanting Sint-Annaland De tijd is rijp voor de bouw van een centrumvoorziening bij Wa terrijk Oesterdam op de Speel mansplaten. Dat vindt eigenaar Mike Verweij. Op het park staan inmiddels 80 huisjes. Timo van de Kasteele Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67