Hoppend met bussen langs de windmolens in aanbouw 18 Gezamenlijk plan van dorpsraad en SLZ Daarvoor is wel de hulp van de be woners nodig. Het idee wordt mor gen tijdens de openbare vergade ring van de dorpsraad toegelicht en SLZ verzorgt een presentatie. In het project 'ieder dorp zijn boomgaard' heeft SLZ met bewoners elders in Zeeland al diverse hoogstamfruit- boomgaarden aangelegd. Dat leek de dorpsraad van Noord gouwe ook wel wat. Zodoende zocht zij contact met SLZ. In de om geving van het dorpshuis is ruimte om een boomgaard aan te leggen. Een van de plekken waar een boomgaard gerealiseerd zou kun nen worden, is de vroegere speel tuin waar nu geen speeltoestellen meer staan. De grond is van de gemeente en ook die staat positief tegenover het plan. De presentatie die SLZ ver zorgt, gaat over oude fruitrassen en de hoogstamfruitboomgaard als kostbaar landschapselement in Zeeland. Sylvia Tuinder van SLZ licht al vast een tipje van de sluier op. „Het gaat om boomsoorten die vroeger veel te vinden waren in fruitboom gaarden. Zoals de sterappel die ve len kennen als het appeltje wat groeide in de boomgaard van opa. Een klein appeltje dat opgepoetst prachtig rood gaat glimmen en Het gaat om boomsoorten die vroeger veel te vinden waren door velen in of onder de kerst boom een plekje kreeg. Een geurig appeltje, zoet van smaak. Of de echte moesappel de Rode van Bos koop." Oude appelrassen zijn er in aller lei soorten en maten. Volgens Tuin der kun je ze ook op verschillende manieren gebruiken. „Zo zijn er ap peltjes die als handappel niet veel smaak hebben, maar gekookt, ge stoofd of zelfs gedroogd een ware smaakvolle verrassing opleveren." De dorpsraad is op zoek naar bewo ners uit de omgeving van Noord gouwe die het leuk vinden mee te denken bij het plan voor een boom gaard. Zij kunnen rekenen op een stukje ondersteuning daarbij van Stichting Landschapsbeheer Zee land. Die denkt enthousiast mee met bewoners die actief aan de slag willen met hun eigen groene om geving. Bij een boomgaard is het van belang te weten hoe het snoeien moet. SLZ geeft aan vrij willigers en bewoners de cursus hoogstamfruitboomgaarden snoeien om dit onder de knie te krijgen. „Het is een sociaal gebeu ren, samen werken aan het aanleg gen van een natuurrijke snoeptuin voor mens en dier. Soms wat wie den, soms wat leuks organiseren, zoals een appeltaartbakwedstrijd. Een hoogstamboomgaard onder houden is niet veel werk, maar een paar keer per jaar een half dagje. Wel heel leuk om samen te doen en te kijken wat groeit en bloeit." „De eerste vier molens zijn al klaar", vertelt Tijmen Keesmaat, directeur van Windpark Kram mer. Hij staat bovenop de uitkijk toren bij het Krammersluizen- complex om uitleg te geven. Vra gen zijn er wel. „Hoe hoog zijn de molens." Wat voor materiaal is het?" „De molens worden gebouwd van ringen van beton", zegt Kees maat. „De ringen worden op elkaar gezet en gelijmd. Door het gewicht staat het al heel stabiel." Trekka- bels in de molens zorgen vervol gens voor extra stabiliteit. De tour over het windpark in aanbouw be gint bij restaurant De Grevelingen. Daar is een kleine informatie markt en staat de pendelbus klaar om bezoekers van bouwplaats naar bouwplaats te brengen. Naar de plek waar gewerkt wordt aan een fundering bijvoorbeeld. Het is een grote ring van 10 meter doorsnee met een rechthoekig uitstulpsel. Dat wordt geen aanbouwtje, maar is de fundering voor de kraan die nodig is voor de bouw. „We ge bruiken torenkranen. Daarvan zijn er vier in Europa en drie staan hier", zegt Keesmaat. De kraan zit tijdens de bouw vast aan de molen. Voor deze werkwijze is gekozen De molens worden gebouwd van ringen van beton omdat er weinig ruimte is. Een deel van de windmolens wordt pal naast de strekdammen gebouwd. „Waarvoor zijn die haaientan- den op de wieken, waarvoor die nen die metalen rondjes en hoe lang is zo'n wiek eigenlijk." De bouwers van de molens krijgen de meest uiteenlopende vragen. De wieken (rotorbladen) zijn 56 me ter lang. De haaientanden zorgen er voor minder geluidhinder en de metalen rondjes zijn sensoren. Als een paar keer een afwijkend geluid wordt gedetecteerd, stopt de mo len automatisch met draaien. In het voorjaar van 2019 zijn alle windmolens afgebouwd. IN DE REGIO Dialoog over mobiliteit Mishandeling van ouderen Cursussen over massage MIJN DORP, MIJN STAD maandag 6 november 2017 SD Noordgouwe wil fruitboomgaard De dorpsraad van Noordgouwe heeft plannen om samen met Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) een hoogstam- fruitboomgaard in het dorp te realiseren. Mariska den Hartog Noordgouwe - Sylvia Tuinder, SLZ Pendelbussen reden hun rond jes van de Grevelingendam naar de Krammersluizen en weer terug. Passagiers hopten er op en er af. Van de ene bouwput naar de andere om alles te weten te komen over windpark Krammer. Zaterdag was het open dag. Melita Lanting Bruinisse - Tijmen Keesmaat, Windpark Krammer Bezoekers krijgen informatie over het windpark. foto dirk-jan gjeltema ZIERIKZEE Dialoognetwerk Schouwen-Duive- land houdt vandaag vanaf 19.30 uur in De Zuidhoek in Zie- rikzee een bijeen komst over het thema mobiliteit. Tijdens de bijeen komst is er de keuze uit vier deel onderwerpen waar over verder kan worden gesproken. Drie ondernemers - Willem van Zalm van EWSD (werk loosheidsproject met elektrische auto), Sjoerd de Jongh van Y-logic (elektrische deel auto) en Jos Rijk van De Zuidhoek lichten hun initiatie ven toe. ZIERIKZEE In Zierikzee is van daag een middag congres over oude- renmishandeling en ontspoorde (man telzorg. Het congres is be doeld voor beleids makers, professio nals in de zorg en (ervarings)deskun- digen. Verschillende spre kers zijn vanmiddag te gast. Het pro gramma in het ge meentehuis is van 13.00 tot 16.30 uur. Toegang bedraagt 25 euro. Aanmel den kan via broek- huis@bureau- benw.nl. DREISCHOR In de praktijk van Marianne Kole in Dreischor worden vanaf vandaag massagecursussen gegeven. De lessen zijn elke maandag avond in november 19 tot 22 uur. Op donderdag zijn er lessen van 9 tot 12 uur. Informatie: het- zonnehuus.nl. Aan melden: ring33@ zeelandnet.nl. Wegens grote belangstelling voor de film Dunkirk organi seert filmtheater fiZi woensdag een extra voorstelling in Zierikzee. De oorlogsfilm vertelt het verhaal over de inspan ningen om honderdduizenden Britse soldaten in 1940 over Het Kanaal te evacueren. Zij zaten, ingesloten door de na zi's, vast op het strand in Duinkerken. De film toont de eva cuatie in drie verhaallijnen: de gebeurtenissen op het land, op zee en in de lucht. De voorstelling op 8 november begint om 20.00 uur en kaarten zijn te reserveren via www.fizi.nl. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; B-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00- 16.45 uur: Bridge; 18.30-21.30 uur: Harmonie en leer lingenorkest; 19.00- 20.30 uur: Tai Chi; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerkgroep CresBeat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00- 23.00 uur: Biljart vereniging Onder Vrienden; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.30 uur: Muziek: 0&U; NOORDGOUWE Kuuroord de Schouw, 18.30 uur: Yogales door Mari anne van den Haak; OOSTERLAND Dorpshuis, 20.00 uur: Repetitie zang vereniging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Ro- donis; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Maudie; Gemeente huis, 13.00-16.30 uur: Middagcon gres Ouderenmis- handeling en ont spoorde (mantel-) zorg; Yoga-studio Zeeland, 10.30 uur: Yoga en meditatie, 16.00 uur: Introduc tiecursus Yoga en meditatie; De Zuidhoek, 19.30 uur: Dialoogavond over Mobiliteit op Schouwen-Duive- land; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00- 10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Re petitieavond Nut en Uitspanning; DUNKIRK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61