Valboete ouderen leidt tot ophef in de Kamer Grote namen duiken op in 'Paradise Papers' 5 PvdA en SP gaan er Kamervragen over stellen aan minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid). PvdA'er Sharon Dijksma wil dat De Jonge er snel een stokje voor steekt. De 'valboete', waar deze krant af gelopen zaterdag over berichtte, wordt door sommige zorginstellin gen uitgedeeld als ouderen regel matig gebruik maken van de nood knop. Cliënten van Aafje Thuiszorg betalen na de derde val waarbij het zogeheten 'personenalarmerings- systeem' wordt ingeschakeld 37,50 euro per incident. Bewoners van De Merwelanden (Dordrecht) moeten na drie keer vallen of noodoproe pen voor de tijd van de verpleeg kundige betalen: 49,95 per uur. Wat de politici vooral steekt is dat het nu lijkt alsof ouderen opzette lijk regelmatig gebruik maken van een noodknop. Dijksma: „Terwijl we het hier over kwetsbare mensen hebben die na een val geen kant op kunnen." Fleur Agema (PW): „Het kabinet vindt dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig moeten blij ven wonen. Maar overkomt hen iets in eigen huis, dan moeten ze daar extra voor betalen; ongelooflijk." De Kamerleden zijn ook verbijs terd over de redenering van de zorginstellingen dat 'ouderen moe ten beseffen dat zorg niet gratis is'. Dijksma: „Die mensen betalen al een abonnement voor die nood hulp, dus die weten wel dat het niet gratis is." Agema: „Een manager die zoiets roept, moet gewoon weg." De PW vindt dat dit soort hulp 'tot de basiszorg moet behoren'. De minister uit de regering- Trump doet zaken met het Rus sische bedrijf Sibur. En een van de eigenaren van dat bedrijf is de schoonzoon van president Poetin, meldt het onderzoek, dat is uitgevoerd door media in liefst 67 landen en is gebaseerd op dertien miljoen gelekte be standen. Ross nam afstand van de meeste van zijn investeringen toen hij begin dit jaar minister werd in de Trump-regering, maar uitgerekend deze niet. De onthulling is pijnlijk, omdat op dit moment onderzoek loopt naar banden tussen de omge ving van Trump en de Russi sche regering. Ross is als minis ter verantwoordelijk voor de handelsbetrekkingen met Rus land. Ook andere grote namen ko men voorbij in de Paradise Pa pers. Zo zou de Britse koningin Elizabeth II een deel van haar privévermogen hebben geïnves teerd in een fonds op de Kaai maneilanden. En dat fonds be legt weer in een controversieel Brits bedrijf, Brighthouse, dat consumenten wurgkredieten oplegt. Madonna investeert volgens de Paradise Papers via zo'n con structie in medische appara tuur, Bono zou aandelen heb ben in een bedrijf dat in ver band is gebracht met belasting ontduiking. Hij zegt dat hij 'pas sief aandeelhouder' was. leven, maar woont sinds jaar en dag in Canada. „Met de asverstrooiing van Abraham Meerman herdenken we ook zijn collega's die tijdens de slag om de Maasbruggen het leven lieten", aldus comman dant Jan ten Hove van het Korps Mariniers in zijn speech op de kade van het Noordereiland; ga degeslagen door de complete fa milie Meerman, vrienden en ruim 200 Rotterdammers. Na de woorden van Ten Hove opent Bram Meerman (66) de koker met de as van zijn vader en strooit de inhoud in de Maas. Broer Rob (71) gooit de steen met het crematienummer er achter aan. Als ook een rozenkrans in het koude water drijft en groen wit Bengaals vuurwerk vanaf de Willemsbrug opstijgt, roeit het gezelschap terug. Kippenvel „Kippenvel. Echt kippenvel", al dus de geëmotioneerde broers Meerman na afloop van de cere monie. „Als onze vader dit had geweten, dan zou hij apetrots zijn geweest. Ondanks dat hij zo nuchter en bescheiden was. Nooit sprak hij over de Tweede Wereldoorlog en de strijd in In- dië en Nieuw-Guinea. 'Niet be langrijk', zei hij dan. Aan zijn oorlogsverleden wilde hij liever niet worden herinnerd." Abraham Meerman heeft kun nen terugkijken op een heldhaf tig bestaan als marinier, actiefin drie oorlogen, waarin hij dood en verderf ervaart. Zijn loopbaan heeft hij in 1970 afgesloten als sergeant, vertelt zoon Bram: „Eentje die stond voor zijn man nen. Hij had wel sergeant-ma joor of adjudant willen worden, maar onze vader was niet mak kelijk; wars van ellebogenwerk bovendien. Wel altijd rechtdoor zee." Na zijn marinierspensioen - verplicht als 50-jarige - werkt Meerman tot zijn 65ste als geld- loper voor de ABN. Tot zijn 96ste rijdt Meerman, die in 1992 zijn vrouw verliest, nog rond in zijn auto, maar als hij een keer tegen het verkeer inrijdt, gelukkig in een klein dorpje, wordt zijn rij bewijs ingenomen. Daarna gaat het snel achteruit met de ooit zo kwieke Zwarte Duivel: hij wordt vergeetachtig en komt in het verzorgingste huis terecht. „Dat heeft hij slechts een halfjaar volgehou den," zegt zoon Bram. „Oude bomen moet je niet verplanten." Abraham Meerman stierf op 16 mei 2017, op 97-jarige leeftijd. f one But Not B Forgotten' staat met kleine let- ters geschreven op een van de vijf roeiboten van de Dutch Mari nes Rowing Challenge. Rob en Bram Meerman zitten in de boot. Ze brengen de as van hun vader naar de plek waar hij tij dens de Tweede Wereldoorlog onder de Maasbruggen vuurde op de Duitse bezetter. Dochter José wacht op de kade van het Noordereiland, even verderop. Liefst vijf dagen wist Meer man in mei 1940, samen met 90 mariniers, de Duitse door tocht naar de noordzijde van de Maasstad te belemmeren. Zoveel weerstand had de bezetter in de invasietijd nog niet gehad. Uit respect voor die dappere strij ders, zwart door het roet van de brug waaronder ze lagen, kregen ze de geuzennaam Die Schwarzen Teufel toebedeeld, ofwel de Zwarte Duivels. Abraham Meerman was de laatste nog levende Zwarte Dui vel in ons land. Een andere per soon uit dat groepje heldhaftige strijders, Bill Ramakers, is nog in ste mensen ter wereld. Zijn belan gen reiken tot in Nederland. Toen malig koningin Beatrix benoemde Al-Waleed in 2003 tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, 'we gens het stimuleren van de han delsbetrekkingen.' Cel met vijf sterren Nu is Al-Waleed van zijn voetstuk gevallen. Hij is met nog tien prin sen, vier ministers, tientallen oud-ministers, zakenlieden en hoge militairen opgepakt op verdenking van omkoping. Zij zitten voor lopig vast in vijfsterrenho tels in hoofdstad Riyad. De arrestaties volgden op de oprichting van een anticorruptieorgaan dat onder leiding staat van kroonprins Moham med bin Salman. Die commissie mag mensen laten arresteren, bankrekeningen bevriezen en reisbeperkingen opleggen. Het moet een einde maken aan de om kopingspraktijken en het mis bruik van belastinggeld door de elite. Saoedi-Arabië heeft een econo misch belang bij het bestrijden van corruptie. Het land wil bui tenlandse investeerders aantrek ken. De kroonprins zet vol in op schone energie en toerisme. Met de arrestatiegolf zou de kroonprins zijn macht willen ver stevigen. Dat uitgerekend Al-Wa- leed daarvan het slachtoffer is, ver baast veel Saoedi's niet. Al eerder was er gedonder in de woestijn. Al-Waleeds broer, prins Khaled, klaagde openlijk dat hij de traditi onele normen aan zijn laars lapte. De prins is een stuk liberaler dan de rest van de familie. Zo stuit zijn liefdesleven veel landgenoten te gen de borst. Al-Waleed is al aan zijn vierde vrouw. Hij verdedigde het recht voor vrouwen om auto te i De flamboyante, extreem rijke prins besloot in 2015, geïnspireerd door 's werelds grootste weldoener Bill Gates, zijn geld weg te geven rijden. Saoedi-Arabië was het enige land waar dat niet mocht. De prins met de opvallende moedervlek naast zijn mond be sloot in 2015 echter om al zijn geld weg te geven. Al-Waleed raakte geïnspireerd door 's werelds be roemdste weldoener, Bill Gates, die de allerrijksten op aarde op roept om minimaal de helft van hun vermogen af te staan. De prins wil nu met zijn fortuin 'bruggen bouwen tussen culturen en gemeenschappen, bijdragen aan de ontwikkeling van jongeren en een tolerante wereld creëren'. In de afgelopen jaren financierde de prins huizen voor mensen in afgelegen dorpen en voorzag ze van elektriciteit. Hij schonk 25 au to's aan een lokale voetbalclub die kampioen was geworden. Voor troonopvolger Salman is die vrij gevigheid geen reden om Al-Wa- leed met rust te laten. De flamboy ante prins, die zelfs binnenshuis een zonnebril op heeft, is nu een ordinaire dissident. maandag 6 november 2017 De 'valboete' die sommige zorg instellingen in rekening brengen bij ouderen, heeft tot commotie in de Tweede Kamer geleid. PVV spreekt van 'waanzin', SP noemt de maatregel 'onbeschoft'. Eefje Oomen Den Haag De namen van de Ameri kaanse minister van handel, Wilbur Ross, de Britse konin gin Elizabeth, Madonna en U2- zanger Bono zijn opgedoken in de Paradise Papers, een nieuwe reeks onthullingen over belastingparadijzen. ANP Rotterdam Marcel Wijnstekers Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5