LeBron James nu jongste ooit in NBA met 29.000 punten CAMS Crispijn Ariëns sprint naar marathonzege WADA schorst Frans dopinglab voor halfjaar 8 mA Richard Krajicek over het experiment met de sp WASHINGTON Basketballler Le Bron James heeft weer eens in druk gemaakt. Met liefst 57 pun ten hielp hij Cleveland Cavaliers in Washington langs de Wizards: 130-122. 'King James' bleef met die score maar vier punten onder zijn re cord, dat hij op 3 maart 2014 tegen Charlotte liet noteren. Het was de elfde keer in zijn loopbaan dat James tot 50 punten of meer kwam. De 32-jarige James is nu ook de jongste speler ooit in de NBA die 29.000 punten achtter zijn naam heeft staan. Hij nam die status over van Kobe Bryant. „Ook al ben ik bijna 33, ik heb me in mijn carrière nog nooit be ter gevoeld", meldde de vedette na zijn ijzersterke optreden. „Elke worp leek raak te zijn." Cleveland had de zege in Was hington broodnodig. De vicekam- pioen had vier duels op een rij ver loren. HEERENVEEN Crispijn Ariëns (foto) heeft de derde wedstrijd om de KPN Marathon Cup gewon nen. Hij won in Thialf de sprint van een groep van elf schaatsers, die het peloton op een ronde had gezet. Bob de Vries schaatste naar de tweede plaats, Frank Vreugdenhil eindigde als derde. De marathon in Hee renveen was sterk bezet door de deelname van een aantal toppers van de lange- baan. Onder anderen Sven Kra mer, Douwe de Vries, Patrick Roest en Jan Blokhuijsen reden rond. Jorrit Bergsma was ook weer aanwezig en de winnaar van de 10 kilometer bij de NK afstanden be hoorde tot het selecte gezelschap dat een ronde voorsprong nam. Kramer slaagde daar niet in. In de laatste tien ronden deed Robert Post een moedige poging om solo over de streep te komen, maar hij werd tijdig gegrepen door Ariëns en De Vries, die de beste eindsprint in de benen hadden. Ariëns was net iets sneller. Irene Schouten won de wed strijd bij de vrouwen. Ze leunde op haar sterke eindsprint om de zege binnen te halen. MONTREAL Het Franse do- pinglaboratorium van Chate- nay-Malabry mag het ko mende halfjaar geen doping controles uitvoeren. Het we- reldantidopingbureau WADA had het lab nabij Parijs al een voorlopige schorsing opgelegd omdat er fouten zouden zijn gemaakt rond de controle van stalen. Die zouden vervuild zijn. De definitieve schorsing is op 31 oktober ingegaan, meldde het WADA. Het labo ratorium van Chatenay-Mala- bry is het belangrijkste van Frankrijk. Een onafhankelijke commissie deed onderzoek nadat er vanuit het Franse lab zelf onregelmatigheden waren gemeld. Bloedstalen die nog onderzocht moeten worden, zullen naar een ander lab wor den overgebracht. ichard Krajicek ziet het zelf ook in Ahoy, het ten- nispubliek wordt elk jaar ouder. Om ook de jeugd te binden wordt vanaf morgen bij de Next Gen- finals in Milaan, een toer nooi voor de beste spelers tot en met 21 jaar in 2017, geëxperimenteerd met nieuwe re gels en een nieuwe puntentelling. Het moet korter, sneller en spannender, zon der de essentie van de sport aan te tasten. „Tennis is conservatief, ik vind Wimble don ook nog steeds het gaafste toernooi", zegt Richard Krajicek, oud-speler, toer nooidirecteur van het ABN Amro World Tennis Tournament in Rotterdam en coach. Toch wil hij niet conservatief zijn. „Ik ben ook voor verandering. Het is een an dere tijd." Eén voor één neemt hij de novi teiten door. De puntentelling Een set gaat in Milaan tot de 4, met een tie break bij 3-3 en er wordt gespeeld om drie gewonnen sets. Op deuce wordt er een be slissend punt gespeeld. „Dat laatste vind ik he-le-maal niks. Rafael Nadal had nooit zo'n mooie carrière gehad met dat sys teem. Hij heeft zó vaak tegenstanders ge knakt door na zeven keer deuce de game te winnen. Hier komt het mentale aspect bo vendrijven, heel belangrijk in het tennis. Met één punt na deuce speelt de factor ge luk een te grote rol." Krajicek is wel voor kortere sets. „Je creëert meer spannende momenten. En uiteinde lijk zal de beste speler gewoon winnen." Een schotklok Precies vijf minuten nadat de spelers de baan op zijn gekomen, begint de partij. De warming-up wordt korter, een 'schotklok' telt af. Net als tussen de punten (25 secon den), bij een medische time-out (drie mi nuten) en tussen de sets. „Prima", vindt Krajicek. „wat mij betreft is er helemaal geen warming-up meer. Veel toernooien, wij in Rotterdam ook, maken veel werk van de opkomst van spelers. Met lasers, rook, muziek, video. Je bouwt de spanning op, het publiek is er helemaal klaar voor, maar dan gaan de spelers zitten, tossen, in slaan, hun racket intapen, nog wat drinken en is dat moment weer weg. Wat mij be treft komen spelers de baan op met hun racket in het hand, tossen, en spelen. Al moet je voor het opwarmen wel wat rege len op een andere baan. Een schotklok is interessant, al moeten we kijken of het niet te veel stoort en afleidt." Geen netservice Krajicek: „Meteen afschaffen, die let. Ik was aanvankelijk geen fan, maar heb me laten overtuigen. Als het tennis vandaag was uitgevonden, had die regel niet bestaan. Waarom mag je met een forehand wel een netbal slaan en met de service niet? Alleen moeten de netten wel op elk toernooi even strak gespannen worden. Dat een netbal niet de ene week doodvalt en de andere week drie meter opspringt." Coaching Tussen de sets mogen de spelers in Milaan een koptelefoon opzetten om te praten met hun coach. „Niet doen", zegt Krajicek. „Dit is de enige grote sport ter wereld waarbij het echt één tegen één is. Gladiato ren in een arena, zonder coaching, zonder maandag 6 november 2017 GO r LeBron James: 57 punten voor Cleveland Caveliers in het duel met de Wizards, fotoap Rik Spekenbrink Rotterdam ii. Nog met muziek: Nick Kyrgios (Aus) met koptele foon vóór de wedstrijd. Tennis moet niet te klinisch worden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 52