Justitie: Zorgtopman Guus de J. leidde luxe leven van geld gehandicapten FIOD Limburger staat vandaag voor de rechter in slepende fraudezaak 3 De Limburgse zorgondernemer Guus de J. zou miljoenen euro's die eigenlijk voor gehandicapten waren bestemd, hebben achterovergedrukt. Hij kocht er onder meer paarden, horloges en kunst mee. mm m kerk in het dorpje Sutherland Springs in de Amerikaanse staat Texas zijn bij een schietincident ze ker 27 doden gevallen. Er zouden ook kinderen onder de slachtoffers zijn, onder wie een kind van 2 jaar oud. Volgens ooggetuigen liep één schutter rond 11.30 uur (lokale tijd) de kerk binnen en opende hij het vuur op de aanwezigen in de First Baptist Church. Daar was toen net een dienst gaande. De schutter her laadde zijn wapen meerdere keren en schoot tientallen keren op de ruim 50 aanwezige kerkgangers. De dader vluchtte na de schiet partij met de auto en werd na een korte achtervolging achterhaald in het nabijgelegen Guadalupe County. Onduidelijk was gister avond nog of de schutter door de politie werd neergeschoten of zich zelf van het leven beroofde. Over de achtergronden en het motief van de dader was gister avond nog niets bekend. President Trump reageerde van uit Tokio, waar hij net is aangeko men voor een twaalfdaagse reis door Azië, geschokt op het nieuws. „God zij met de mensen van Su therland Springs", schrijft Trump op Twitter. Wie had dat gedacht: van een villa met een rieten dak naar een flatje vol ongemak? Het klinkt als een geestige nieuwe reclamespot van Telfort, maar het is het verhaal van de Lim burgse zorgonderne mer Guus de J. Justitie verdenkt hem ervan miljoenen euro's die be doeld waren voor gehan dicapten achteroverge drukt te hebben en uitgegeven te hebben aan paarden, kunst, hor loges, onroerend goed, dvd's en fit- nessapparatuur. Het onderzoek naar De J. en zijn geliefde Desirée T. (tevens zijn voormalige secretaresse) loopt al ja ren. Vanaf vandaag staan ze voor de rechter in Roermond. Wat de uit komst van de slepende zaak ook is, het leven van Guus de J. en Desirée T. is drastisch veranderd. Tot een paar jaar geleden woonden ze in een riante villa met rieten kap in het Zuid-Limburgse gehucht Thull. Nu verblijven ze verderop, in Schinnen, in een flatje boven het plaatselijke Aldi-fïliaal. Door de intercom bevestigt Guus de J. dat hij daar nu ■fv woont. Zijn deur blijft dicht, vertelt hij direct. Eerst de rechtszaak maar. „Daar wacht ik al jaren op, dat ik me kan verdedigen. Dat ik voor mil joenen gefraudeerd zou hebben, is de grootst mogelijke onzin." Manege Dat ziet justitie anders. Guus de J. zou miljoenen aan AWBZ-gelden, bedoeld voor de ongeveer 1.500 ge handicapte cliënten van De J.'s Stichting Gehandicaptenzorg Lim burg (de SGL), hebben aangewend om zijn luxe leven te bekostigen. Zelfs de huur van zijn villa en de hobby van zijn paardrijdende dochter zou betaald zijn met geld dat gehandicapten toebehoorde. Zo zou hij namens de SGL 22.000 euro hebben overgemaakt naar de manegehouder in Thull. Officieel kosten voor de paarden waar de pa tiënten van zijn stichting gebruik van maken, maar De J. zou met dat bedrag een paard voor privégebruik hebben gekocht van de manege. Ook zou hij door een zakenrelatie een vals gedateerde brief hebben laten schrijven, waarin hij verklaart dat hij 90.000 euro van de SGL heeft ontvangen voor de overname van een inventaris voor acht werk plekken. In de praktijk zouden met dat bedrag hooguit drie werkplek ken gekocht zijn, maar vooral meu bels voor De J. zelf. Zo gaat de lijst verdenkingen maar door. De J. zou voor ruim 300.000 euro onroerend goed en een ton aan paarden verduisterd hebben van de SGL. En voor ruim 70.000 euro kunstvoorwerpen, bijna 35.000 euro aan horloges, 14.000 euro aan audiovisuele appa ratuur en bijna 3.000 euro aan fit nessapparaten. Hoe was dit alle maal mogelijk, met collega-be stuursleden en een raad van toe zicht om zich heen? Door een angstcultuur te creëren, stelt een ingewijde die anoniem wil blijven. „Wie vraagtekens stelde bij zijn ge dragingen, werd door De J. op een zijspoor gezet of zelfs ontslagen." Ondernemer De J.'s advocaat Sjef Römkens schetst een heel ander beeld. Over een ondernemer pur sang, die de SGL in een paar jaar tijd van een bescheiden stichting wist uit te breiden tot een succesvolle organi satie met tientallen vestigingen. „De SGL begon ook een zorgboer derij, een cadeauwinkel en een taxibedrijf. Maar geen zorginstel ling wil natuurlijk koeien en bieten op de eigen balans hebben. Daarom heeft De J. een nevenvehikel opge richt om die activiteiten onder te kunnen brengen. Er zullen best za ken niet helemaal goed gegaan zijn, maar een miljoenenfraude met geld voor gehandicapten is de grootst mogelijke onzin." Volgens de raadsman gunt niet iedereen een zorgondernemer zijn succes. „Dat ligt hier aan ten grond slag en nu er eindelijk een regiezit ting voor de rechtbank komt, kan ik dat haarfijn uitleggen." En De J. zelf? Kort na het gesprek via de intercom stuurt hij een e- mail, met een toelichting op zijn kant van het verhaal. Dat het on derzoek sinds 2009 loopt, hij er pas weet van heeft sinds 2010 - en dat het 'nauwelijks te bevatten' is dat er nu pas een regiezitting is. „Mijn verontschuldigingen dat ik u niet te woord stond. Normaal gesproken behoort dergelijk bot gedrag niet tot mijn omgangsvormen." m maandag 6 november 2017 GO Slachtpartij in kerk Texas Omwonenden van de baptistenkerk zoeken steun bij elkaar na de gruwelijke schietpartij, fotoafp SUTHERLAND SPRINGS In een Jeroen Schmale Schinnen Asas* A De voormalige villa van De J. in Thull. Nu woont hij in een flatje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3