11 Sociale contacten maken gelukkig. En wie gelukkig is, leeft langer. Marion van de Voorde(65) Woonplaats Kloetinge Woont u alleen of samen met anderen? „Samen met mijn man." „Door bezig te blijven en de deur uit te gaan. Ik ben niet eenzaam, want ik heb een groot sociaal net werk. Ik ben wel net met pensi oen en dan moet je toch meer zelf het initiatief nemen om onder de mensen te komen. Dat is even zoeken." „Ik heb me voorgenomen van daag een mailt je te sturen om me aan te melden als taaimaatje. Er zijn ongetwijfeld veel eenzame mensen. Ik denk dat iedereen wel eenzame periodes kent. Maar niet iedereen heeft de veerkracht om er weer uit te komen. Je moet zelf een eerste stap zetten, niet afwachten. Je kunt bijvoorbeeld naar een ontmoetingscentrum of wijkvereniging gaan. Zo ontmoet je mensen en wordt je netwerk groter." (IK GA VANDAAG EEN MAILTJE STUREN OM ME AAN TE MELDEN ALS TAALMAATJE' r.riw in Zuijdwcgl (18) Woonplaats Goes Woont u alleen of samen met anderen? „Samen met mijn vrouw en drie kinderen." Hoe gaat u eenzaamheid te lijf? „Ik hoef niks te doen, want ik ben zelden of nooit alleen. Er is eigenlijk altijd wel iemand thuis. En mijn vrouw en ik werken alle bei, dus sociale contacten hebben we ook. Ik heb nooit alleen gewoond, dus ik weet eigenlijk niet wat eenzaamheid is." Wat doet u voor een ander? „Op dit moment niets. Na de dood van mijn vader was mijn moeder anderhalfjaar alleen. Dan voel je je 'verplicht' vaak langs te gaan en af en toe te bellen. Nu heeft zij een nieuwe liefde, dus speelt dat niet meer." Veerle Vddink (23) „Ik werk vijf dagen en neem het initiatief om met anderen af te spreken. Twee keer per week heb ik dansles. Het is leuker in team verband te sporten dan alleen." Wat doet u voor een ander? „Toen mijn oma nog leefde, nam ik haar weieens mee op stap. Ver der bied ik in mijn werk als logo pediste een luisterend oor en storten mensen hun hart ook weieens bij me uit. Pas was ik op een open dag van het azc. Daar zijn ook mensen die graag meer contacten zouden willen. Ik vind het triest dat er zo veel mensen eenzaam zijn." Jos cle Regt (75) Woonplaats 's-Heer Arendskerke Woont u alleen of samen met anderen? „Samen met mijn vrouw." „Ik heb tamelijk veel hobby's en ben als vrijwilliger betrokken bij Natuurmonumenten. Ook heb ik twee honden; die zou ik niet graag missen. Mijn vrouw werkt nog; als zij weg is, heb ik gezel schap van mijn honden." Wat doet u voor een ander? „Eigenlijk niet zo veel. Als een zame mensen naar me toe kwa men, zou ik natuurlijk wel wat voor ze doen. Ze een bakje thee of koffie geven bijvoorbeeld. En hen aanraden naar een dorpshuis te gaan, ook als ze verlegen zijn. Daar kun je makkelijk nieuwe contacten leggen." Soejali Seliuchniann 17) Woonplaats Goes Woont u alleen of samen met anderen? „Met mijn man en twee kinderen." Hoe gaat u zelf eenzaam heid te lijf? „Soms kun je op een plein staan tussen heel veel mensen en je nog een zaam voelen. Dan zit je vaak al in een bepaalde emotie en wordt het je teveel. Maar iedereen is druk en je wilt niemand lastigvallen. Dan zet ik thuis muziek op of praat ik met mijn man of vrienden." Wat doet u voor een ander? „Het is schrijnend dat er zo veel eenzaamheid is. Daarin moet je je niet vergissen. Niet alleen ouderen kunnen een zaam zijn; het komt net zo goed voor onder jongeren. Het is een maatschappelijk pro bleem. Er staat zo veel druk op mensen. Iedere minuut telt en je wordt snel als zwak gezien wanneer je aangeeft dat het niet goed met je gaat. Op den duur gaat dat fout. Vaak zie ik het aan mensen als ze zich niet goed voelen. Daar vraag ik dan naar. Of ik sla een arm om ze heen." Jan Broeders (73) Woonplaats Breda „Vier jaar geleden kreeg ik een hersenbloeding. Ik kan nu nog met één oog zien en loop met een stok dagelijks een rondje door het centrum van de stad. Mijn vrouw heeft een long ziekte en dat levert flinke beperkingen op. Ons leven is in korte tijd drastisch veran derd. We zijn een stuk minder mobiel geworden. We voelen ons in de steek gelaten door familie, vrienden en kennis sen. Als ik nu iemand tegen kom, probeert diegene mij te ontwijken. Als ik zelf niet bel, hoor ik niets. Vroeger kon ik alles en hielp ik iedereen met klussen. Nu laten diezelfde mensen het afweten. Ik voel mij zeker eenzaam." maandag 6 november 2017 PZ Tekst Joanne Karkdijk Foto's Mechteld Jansen Eenzaam... wat doet u eraan? Hoe gaat u eenzaamheid te lijf? Wat doet u voor een ander? Woonplaats Goes Woont u alleen of samen met anderen? „Nog bij mijn ouders." Hoe gaat u eenzaamheid te lijf? Hoe gaat u eenzaamheid te lijf?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39