Voor mensen niet kanker 10 'HET KAN HEEL OPBEUREND ZIJN JE ZORGEN TE DELEN, OOK VOOR MANNEN' Kankerpatiënten leven van onderzoek via behandeling naar uitslag, zwevend tussen onzekerheid en hoop. In Inloophuis Helianthus in Dordrecht ontmoeten ze elkaar. Een groepje van zes vrou wen zit druk te haken in de woonkamer van Inloophuis Helianthus aan de Singel in Dordrecht. Het is donderdagochtend, iets over half elf en hun gelach is door het hele huis te horen. Een van de vrou wen van de haak- en breiclub heeft een zelfgebakken brood pudding meegenomen. „Op deze manier laat ze ons gewoon haar oude brood opeten", grapt Marry van Herwijnen (66). „Marry is de grappenmaker van de groep", vertelt Anneke Luitwieler (59). „Tja, we kunnen er maar beter om lachen", reageert Marry. „Huilen kan altijd nog." De vrouwen hebben veel lol met elkaar. Niet wat je zou ver wachten bij een bezoek aan een inloophuis voor kankerpatiënten. „Het is jammer dat een hoop mensen denken dat we hier al leen maar zielig zitten te doen", zegt Marry. „Daarom is de drem pel voor lotgenoten om binnen te stappen ook zo hoog", vult Anneke aan. „Mensen hebben helemaal geen zin om de hele tijd geconfronteerd te worden met andermans angst of verdriet. Wij praten echt niet elke week over kanker. Maar als je het er toch over wilt hebben, is daar wel gele genheid voor en dan word je ook begrepen, want iedereen herkent de situatie." Mannencafé Iedereen is welkom in het inloop huis. „Helianthus is drie jaar gele den opgericht, met als doel lot genotencontact te bieden aan mensen met kanker of mensen die op welke manier dan ook in aanraking komen met kanker", vertelt coördinator Marian Kemmeren (55). „We bieden acti viteiten als yoga, aquarelleren en kaarten, want als de handen werken, kan de mond gaan. Maar als iemand alleen een kopje koffie Riante gift wil komen drinken is dat ook prima natuurlijk. We houden regelmatig informatieavonden en één keer in de maand een mannencafé in de splinternieuwe bar die onze vrijwilligers hebben gebouwd. Zo hopen we wat meer mannen naar het inloophuis te trekken. Het delen van je zorgen kan heel opbeurend zijn, ook voor hen." Want de wekelijkse uitjes zijn veel meer dan een gezellig samenkomen. Ze bieden ont spanning, rust en steun. Hoewel er veel gelachen wordt, zijn het verdriet en de angst nooit ver weg. Anneke vertelt dat ze er drie jaar geleden via een bevolkings onderzoek achter kwam dat ze een agressieve vorm van borst kanker heeft. „Ik heb zes maan den chemokuren gehad en daarna immuuntherapie. Of het echt weg is, weten ze bij deze kanker pas na drie tot vijfjaar." Als Anneke zich realiseert dat die drie jaar er al bijna op zitten en ze binnenkort weer naar de oncoloog moet, breekt het zweet haar letterlijk uit. „Dat blijven toch altijd enorm spannende mo menten." Elk jaar controle Ook bij Marry is drie jaar geleden borstkanker geconstateerd. Ze moet elk jaar terug voor controle en is tot nu toe 'schoon' verklaard. Haar man heeft de strijd tegen de ziekte niet overleefd. „Tja, dan krijg je het dubbel op je dak", zegt ze. „Er zijn wel dagen dat ik een stoel door het raam wil smijten, maar dat doe ik niet. Je moet toch door. Dingen zoals deze haak- en breiclub bieden dan fijn wat aflei ding." Zo haken en kletsen de vrou wen de hele ochtend door. Af en toe valt er een naam van iemand die heftige behandelingen moet ondergaan. Ze weten hoe het is, maar blijven positief. maandag 6 november 2017 GO Marian Kern meren in de bar van Inloophuis Helianthus in Dordrecht. 'Huilen kunnen we altijd nog Tekst Jannelie Bras Foto Milan Rinck Helianthus is een initia tief van onder meer het Albert Schweitzer Zie kenhuis. De oprichting in 2014 was mogelijk dank zij een riante gift van Stichting Hans den Ouden Marathon uit Oud-Alblas. „Van die gift hebben we de afgelopen drie jaar kunnen rond komen, maar nu moeten we het zelf gaan rooien", aldus Marian Kemmeren. „We zijn in gesprek met de gemeente of we steun kunnen krijgen vanuit de WMO (Wet Maatschap pelijke Ondersteuning), dus hopelijk kunnen we onze activiteiten daar mee voortzetten." Het in loophuis is elke dinsdag, woensdag en donderdag geopend van 10.30 tot 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38