I» i II ezond&we 9 'Doeeffe normaal' Vroemen: „Dat is precies de reden waarom je een inspanningstest moet doen als je serieus werk wilt maken van je gezondheid. Bij een inspan ningstest wordt onder meer gemeten wat jouw maximale hartslag is. Die maximale hartslag kun je gebruiken om je zogenoemde omslagpunt te berekenen; dat is het punt waarop je spieren sneller gaan verzuren. Met die gegevens kun je gericht gaan trainen. Zo'n inspanningstest kun je overal in het land doen bij een Sport- medisch Adviescentrum en kost meestal rond de too euro. Veel zorg verzekeraars vergoeden de kosten van zo'n test als je aanvullend bent verzekerd." Vroemen: „Dat is niet waar. Heel sim pel: je valt af als je meer verbrandt dan je inneemt. En je verbrandt ook als je heel rustig sport, dus dat is ook prima. Als je heel intensief traint, verbrand je meer, maar het nadeel is dat je dan eerder blessures kunt oplopen." Postma-Smeets: „Ik ben geen in spanningsfysioloog, maar ik denk dat het veel belangrijker is dat je een acti viteit kiest die bij je past. De een valt af door te golfen, de ander door hard te lopen en weer een ander door te dansen." Postma-Smeets: „Nee, de gemid delde Nederlander krijgt genoeg ei witten binnen via normale, gezonde voeding. Voor ouderen of mensen die bijvoorbeeld door een ziekte erg zijn afgevallen, kan het wel nuttig zijn om eiwitten aan te vullen." Vroemen: „Zeker niet na elke trai ning. De topatleten die ik begeleid, nemen ze wel. Bij een zware training loop je namelijk spierschade op en moeten je spieren - zeker als de atle ten twee keer per dag trainen - zich herstellen. Daar heb je extra eiwitten bij nodig. Maar een recreant kan na een zware training zijn eiwitten net zo goed halen uit een bakje kwark, yoghurt en kaas of eieren. Dat werkt ook prima." Vroemen: „Zeker als je een doel nastreeft, is het goed om met een schema te werken of een personal coach in te schakelen. En als je begint met fitness, zou ik ook beslist bege leiding vragen, alleen al omdat je dan de oefeningen goed voorgedaan krijgt. De juiste techniek aanleren is bij fitness heel belangrijk, anders loop je makkelijk blessures op. Bovendien helpt een personal coach goed bij mensen die moeite hebben met discipline. Een coach die op jou staat te wachten is een prima stok achter de deur om wél te gaan trainen, blijkt in de praktijk." Postma-Smeets: „Er is geen overtui gend wetenschappelijk bewijs dat die apps en stappentellers werken, maar ik denk ook dat het erg per individu verschilt. Uit onderzoek blijkt dat het bij sommige mensen wel degelijk helpt, maar daar moet je voorzichtig mee zijn omdat veel factoren een rol kunnen spelen. Bijvoorbeeld: als je vrijwilligers oproept om mee te doen aan zo'n onderzoek, heb je misschien alleen de zeer gemotiveerde groep mensen te pakken." Vroemen: „Ik denk dat die apps je juist wel kunnen helpen. Bij een app als Strava kun je van jezelf en ande ren zien wat zij doen en welke records zij op een bepaald traject hebben gelopen of gefietst. Voor veel 'ALLEEN GOEDE VOEDING EN NIET BEWEGEN IS NIET GENOEG' mensen werkt dat motiverend. Je kunt de apps ook gebruiken - ik doe dat zelf ook - om een wedstrijd element je aan je training toe te voegen. Je houdt het speels." Postma-Smeets: „Helemaal mee eens. Als je na een potje tennis bier en bitterballen laat aanrukken, doet dat per saldo meer kwaad dan goed. Sterker nog: je had in plaats van ten nissen en bitterballen eten beter een brief kunnen gaan posten of een rondje kunnen gaan wandelen. Dan had je meer gezondheidswinst ge boekt. Met het Voedingscentrum zijn we nu bezig sportclubs te stimuleren het assortiment in sportkantines te veranderen. Dat gaat langzaam, maar er is beweging. In sommige kantines kun je nu al gezonde broodjes krijgen en wordt bijvoorbeeld tot 17.00 uur geen patat geserveerd." Vroemen: „Die inspanning heb je gedaan, die nemen ze je niet meer af. Maar ik verbaas me over het gemak waarmee kinderen in sportkantines aan de patat gaan. Dat is opvoed kundig niet goed, maar het zijn ook gewoon slechte bouwstoffen voor je herstel. Ja, hoor je dan, maar ik vind het zo lekker. Dat klopt. Maar als je echt beter wilt worden, laat je het gewoon staan." maandag 6 november 2017 GO houder zond... 3 Frustrerend: na 5 minu ten op de hometrainer is je hartslag te hoog en moet je stoppen. 4 Je valt pas af als je enorm intensief traint. Beulen moet je dus. En zweten. 5 Na elke training moet je aan de eitwitshakes voor spieropbouw en herstel. 6 Een trainingsschema of coach heb je niet nodig om fit te worden. Weggegooid geld. 7 Gezondheidsapps en apps om je prestaties met elkaar te vergelijken, zijn onzin. -GUIDO VROEMEN 8 Een broodje hamburger of zak patat na je training doet alle inspanningen teniet. Voormalig hockey-interna- tional Rob Reekers sloeg onlangs in een vlammende column op hockey.nl alarm over de manier waarop een deel van de jeugd tegen woordig traint. Of liever: zichzelf óvertraint. „Jonge kinderen die vijf keer per week naar hockeytraining gaan, vaak zware shuttlerun- testen (inspanningstesten, red.) doen en na afloop aan de proteïneshakes zitten: doe effe normaal." De column leverde veel bijval op. „Ik ben gelukkig niet de enige die vindt dat het plezier in bewegen bij kinderen voorop moet staan. En dat lukt op de lange termijn vol gens mij beter als je ze eerst lekker laat pielen met bal en stick. Daarnaast vind ik dat kinderen veelzijdig moeten bewegen. Dus naast twee hockeytrainingen ook een keer tennissen of voetballen en lekker tikkertje doen. En ja, ik trainde soms ook acht keer per week, maar dat ge beurde toen ik al volwassen was. Als je dan nog de moti vatie hebt om de top te halen, moet je inderdaad heel hard trainen." Ook over de eiwitshakehype is Reekers uitgesproken: „Aan de ene kant snap ik het wel. Mensen zien Cristiano Ronaldo ermee lopen, dus willen ze dat ook. Aan het einde van mijn hockeycarrière zag ik die shakes de kleedka mers in komen. Van mijn zus - ze is diëtiste - hoorde ik al dat je net zo goed een bakje kwark met banaan kunt nemen. Dus op een gegeven moment zat iedereen aan de dure shakes, behalve ik. Ik zat na de training demonstratief een banaantje door mijn kwark te prakken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37