'Wees realistisch: fitnessmodellen zijn professionals 8 Gezond wel Voorkom veel zitten Feit of fabel? Oké, het roer gaat om. Vanaf vandaag maak jij er serieus werk van fit te worden én te blijven. Maar hoe te beginnen? Bijvoorbeeld door af te rekenen met fabeltjes over gezondheid. Personal trainer Romeo de Kraker uit Kapelle: Je kunt makkelijk doorslaan en op een verkeerde manier gaan trainen." Guido Vroemen, sportarts, inspan ningsfysioloog en eigenaar van het Sport Medisch Adviescentrum (SMA) Midden Nederland: „Nee, dat is niet genoeg. Elke dag een halfuur wandelen is beslist gezond, maar je wordt er zeker niet topfit van. De nieuwe landelijke beweegrichtlijn voor volwassenen zegt niet voor niks: 150 minuten per week matige of zware inspanningen en twee keer per week spier- en botversterkende oefe ningen. Met alleen wandelen mis je die zware inspanningen. Je moet je longen geregeld aan het werk zetten en je hart flink laten pompen om ze - ook op de lange termijn - gezond te houden. Ik ben overigens wel voor stander van de beweegnorm. Wie zich daaraan houdt, blijft wel fit en gezond." Astrid Postma-Smeets, expert voe ding gezondheid bij het Voedings centrum: „Het is allebei belangrijk, maar als je alleen let op je gewicht gaat dit zeker op. Als je wilt afvallen, is gezond eten efficiënter dan veel bewegen. Het kost namelijk relatief veel inspanning om gewicht kwijt te raken. En ik denk dat iedereen lang- i Het is niet goed als je altijd moe wakker wordt en spierpijn hebt 'OVERAL IS ZOET, VET EN ZOUT VOEDSEL TE KRIJGEN' zamerhand wel weet dat gezond eten belangrijk is, maar tegelijkertijd wor den de bedreigingen alleen maar gro ter. Letterlijk overal om je heen is zoet, zout en vet voedsel verkrijgbaar, overal zijn verleidingen." Sportarts Guido Vroemen: „Ik denk dat het belang van gezond bewegen weieens wordt onderschat. Om te bewegen, goed te trainen heb je goede bouwstoffen nodig. Maar alléén goede voeding en verder niet bewegen is niet genoeg. Spieren móeten bewegen, anders neemt de kracht ervan snel af. Mensen die ooit hun been hebben gebroken en in het gips moesten, weten dat: na zes weken gips is er bijna niks van je spieren over." maandag 6 november 2017 GO FITNESS Deze zomer presen teerde de Gezond heidsraad de nieuwe beweegrichtlijnen. Volwassenen: wekelijks 150 minuten matig of zwaar intensieve in spanning*. Daarnaast 2x per week spier- en botversterkende activi teiten, zoals kracht training. Voorkom veel stilzitten. Kinderen: dagelijks minimaal een uur (matig) intensieve inspanning. Daarnaast 3x per week spier- en botversterkende activi teiten. Voorkom veel stilzitten. Slechts 44 procent van de volwassenen voldoet nu aan de beweegricht lijnen. Bij kinderen is dat respectievelijk 55 pro cent (4 t/m 11 jaar) en 28 procent (12-18 jaar). *Matig intensief bijv. wandelen en fietsen Zwaar intensief bijv. hardlopen en voetballen hoe we het ge Tekst Leo van Marrewijk Illustraties Flos Vingerhoets Ilk wandel elke dag een halfuur met de hond, da's genoeg om topfit te blijven. Toch? 2 Gezond eten is belang rijker dan sporten. Wie genoeg groente en fruit eet, is goed bezig. ezond fitnes sen begint met een professio nele, realisti sche planning, zegt personal trainer Romeo de Kraker van Innovate Personal Training in Goes. „Die kun je gewoon maken met een instructeur in de zaal. De basis qua oefenin gen die je gaat doen en de mate waarin je jezelf belast, moet kloppen." Daarnaast is het van belang dat je trainingsschema klopt met je agenda. „Stel dat je veel werkt en ook nog vijf dagen wilt trainen, dan staat dat elkaar in de weg." De Kraker ziet regelmatig mensen die - al dan niet bewust - niet goed bezig zijn met fitnessen. Als je elke ochtend vermoeid wak ker wordt, aanhoudende spierpijn hebt en sociale gelegenheden overslaat om maar te kunnen trainen, zijn dat tekenen aan de wand. „Je kunt makkelijk door slaan en vijf keer per week op een verkeerde manier gaan trainen. Maar dan sta je je eigen gezondheid in de weg en kom je jezelf op den duur tegen, want dan boek je geen vooruitgang meer." De agenda van De Kraker zit vol. Steeds meer mensen fit nessen onder zijn begelei ding. Om balans te vinden, gezonder te leven of naar een killerbody toe te wer ken. Maar ook daarin is het van belang realistisch te zijn. „Het is belangrijk te be seffen dat de fit nessmodellen die je bijvoorbeeld op instagram ziet, professionals zijn. Ze werken voor dat lichaam, ze verdienen er hun geld mee. Zij staan vaak iedere dag anderhalf uur in de sport school, volgen allerlei diëten en rekenen precies uit wat ze binnenkrijgen. Veel mensen stellen zichzelf een lichaam als van deze profes sionals als doel. Maar als je niet kunt of wilt leven zoals zij dat doen, is zo'n doel niet realistisch." -Joanne Karkdijk -ASTRID POSTMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36