Kunstbenen uit Goes Gezond&wel 7 Marcel Pekaar en Bas van Houwelingen maken prothesen. „Het geeft zo veel voldoening iemand een stuk van zijn leven terug te geven." Marcel Pekaar en Bas van Houwelingen produceren per jaar bij Gardeslen Orthopaedie in Goes tientallen prothesenDaarna bege leiden ze hun cliënten in het revali- datieproces. Ze doen veel samen; zo bouwt de net begonnen Van Houwe lingen ervaring op. Van Houwelingen: „De combinatie van techniek en mensen helpen spreekt mij aan. Het geeft zoveel voldoening iemand een stuk van zijn leven terug te geven." In de werkplaats van Gardeslen Orthopaedie worden zowel eenvou dige hulpmiddelen, zoals steunzolen, als geavanceerde beenprothesen gemaakt. Het kost ongeveer drie weken om een beenprothese te maken. Pekaar: „Het ligt er ook aan welke wensen iemand heeft. Je maakt een andere prothese voor iemand van 80 die in en om het huis loopt dan voor een jongere die volop wil sporten." Technisch zijn er steeds meer moge lijkheden. Maar het wordt lastiger die vergoed te krijgen. „Sommige verze keraars geven bijvoorbeeld een vast bedrag. Als ik daarvoor alleen de materialen kan kopen, is het niet mogelijk een geavanceerde voet te leveren. Dat is best frustrerend." Wie een prothese krijgt aangeme ten, heeft zijn leven lang halfjaar lijkse controles. Pekaar: „Het is niet zo dat je een auto verkoopt en dat iemand ermee wegrijdt." Niet iedereen heeft een realistisch beeld over het aantal mensen met een prothese. Van Houwelingen: „Sommige mensen denken dat die er heel weinig zijn. Maar het zijn er veel meer dan je denkt. Ook is er de gedachte dat de meeste mensen een prothese hebben vanwege een onge luk. Maar veel vaker komt het door ouderdom, diabetes of vaatproble- men. Ongeveer 3 procent van onze cliënten krijgt een prothese vanwege een ongeluk." Pekaar laat een fdmpje zien van een cliënt die met zijn beenprothese in een behoorlijk tempo een rondje loopt en een paar sprongen maakt. Hij lacht. „Ja, dan ben ik trots. Het is zo mooi om te zien dat iemand dit weer kan en blij de deur uit loopt. Daar doe je het voor." Klachten weg door klikprothese maandag 6 november 2017 Kc 'Het geeft voldoening iemand een stuk van zijn leven terug te geven', zegt Bas van Houwelingen (rechts) van Gardeslen Orthopaedie in Goes. Links: Marcel Pekaar. teeds mooiere prothese maar wie gaat ze betalen? Tekst Joanne Karkdijk Foto's Marcelle Davidse Dennis Kamp (41) uit Zierikzee had een prothesebeen in een prothese koker, maar de koker schuurde en veroorzaakte klachten. Vorig jaar kreeg hij een klikprothese. Op 16 februari 1993 veranderde het leven van Dennis Kamp ingrijpend. Hij kreeg een brommerongeluk, waarna zijn been boven zijn knie moest worden geamputeerd en hij een prothese kreeg. Die prothese, met een koker om de stomp heen, schuurde en veroorzaakte drukplekken. Afgelopen februari liet Kamp zich daarom opereren, waarna hij een klikprothese kreeg: een implantaat in zijn bot, waaraan hij de prothese kan vastklikken. Dat gebeurde in het Rad boud UMC in Nijmegen. De klikprothese is nog vrij nieuw; Kamp is de 103de Nederlander die zo'n prothese heeft gekregen. „Ik kon ik nooit lang wandelen, maar nu heb ik onlangs bij Haamstede een bos wandeling gemaakt. Daar heb ik echt naar uitgekeken. Last van drukplekken heb ik nu niet meer. En ik hoef bijna nooit meer na te denken over dingen die niet kunnen. Het was in het begin een bijzonder gevoel om weer onbeperkt te kunnen lopen, maar dat gevoel ging wel voorbij. Je raakt er kennelijk snel aan gewend als het goed met je gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35