4 Hulp vragen doet ze liever niet. Want misschien komen er tijden dat ze sowieso meer moet vragen. Anita Witzier leeft al negentien jaar met reuma. e heeft de afspraak twee keer op één dag moeten verschuiven - vergezeld van duizend excuses - maar nu ploft Anita Witzier (deze week 56) einde lijk neer in een comfortabele stoel in de lobby van het Bussumse hotel waar we hebben afgesproken. Ze neemt nog snel even een hap van een boterham uit een trommel in haar tas - de rest eet ze zo wel op, in de auto onderweg naar haar volgende afspraak. Óm maar even aan te geven: stilzit ten lijkt nauwelijks een optie voor de populaire presentatrice. Dit jaar alleen al heeft ze drie grote tv-pro- gramma's achter haar naam staan. En dat ondanks de reumatoïde artritis die het al bijna twintig jaar op haar gewrichten heeft voorzien. „Mijn handen, daar heb ik de meeste last." Ze wrijft over haar duim- gewrichten. „Deze hier zijn een pain in the ass. Bepaalde dingen beetpak ken, een kopje thee inschenken, snij werk bij het koken. Als ik voor een groot gezelschap kook, koop ik voor gesneden uien. Eigenlijk doe ik dat liever niet." Om het bezwaar dan met een lach te verwerpen. „Een klein probleem, maar zo'n zak uien maakt je er wel bewust van. Verder gaat het eigenlijk heel goed." „Mijn knieën werden dik, stijf en opgezwollen. Ik fietste altijd naar mijn werk - daar komt het door, dacht ik. Niet piepen, zei ik eerst tegen mezelf, maar het werd echt vervelend. Ik kwam met m'n klach ten bij een reumatoloog en na flink wat onderzoek hebben we het ge houden op reumatoïde artritis. Ik heb meteen ontstekingsremmers gekre gen, want ontstekingen brengen schade toe. Die medicijnen heb ik Anita Cornelia Witzier jaren gebruikt, en om de zoveel tijd werd vocht uit mijn knieën gezogen: naar, stroef en vies. Dan ging er een hormooninjectie in, pijnlijk, maar daarna kon ik gewoon weer bewegen. Je mag zo'n injectie maar een paar keer per jaar. Momenteel gebruik ik geen medicijnen." „Het is heel grillig vooral. De ene dag heb je nergens last van, de volgende dag verga je van de pijn. Voor je om geving is dat vaak lastig te begrijpen. Daarom zet ik me als ambassadeur voor het Reumafonds in voor meer kennis over reuma. Het is onaccepta bel dat anno 2017 een meisje met jeugdreuma op zoek moet naar een andere school, omdat ze vinden dat ze niet haar best doet met schrijven. Begrip van anderen verzacht fysieke klachten, blijkt uit onderzoek. Als reumapatiënt heb je daarin ook een maandag 6 november 2017 GO verzacht Tekst Caspar Pisters Foto Rick Arnold Wat merk je op dit moment van reuma? Hoe begon het? PASPOORT Geboren 10 november 1961 in Groot-Ammers. Carrière Debu teert in 1988 op tv als omroepster. Presenteert onder meer Hints en Tien voor Taai en vanaf 1997 negentien seizoenen lang Memories. Prijzen In 2007 Televisievrouw van het jaar. In 2011 geridderd voor haar werk als ambassa deur van het Reumafonds. Reuma is een ziekte die steeds erger wordt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32