Janny van der Tijfl voo griepprik! Nielson is geen loser 3 3 VRAGEN AAN., De culidame van deze krant is sinds kort boegbeeld van Gezond eten met ouderen. We kennen Janny ook als jurylid van Heel Holland Bakt. COLOFON Niet kunnen slapen is iets om wakker van te liggen. Vrouwen doen dat ook. Vrouwen komen moeilijker in slaap, hebben meer moeite met doorslapen en gebruiken meer slaap- medicatie dan mannen. Dat blijkt uit een groot slaaponderzoek van de Hersenstichting. 25 procent van de jonge vrouwen (28-25 jaar) en 19 procent van de jonge mannen heeft moeite met in slaap komen. Bij de 65-plussers is dit verschil nog groter: tg procent (vrouwen) tegen 7 procent (mannen). Worden ze 's nachts wak ker, dan vallen vrouwen moeilijk weer in slaap. Dat geldt voor liefst 28 procent van de pubers (14-17 jaar) en 25 procent van de 65-plussers. 11 procent van de vrouwen in de leeftijdsgroep 41-65 jaar gebruikt medicatie om in slaap te komen, bij de mannen is dit slechts 4 pro cent. Goed slapen wordt vaak over het hoofd gezien als onderdeel van een gezonde leefstijl, maar is essentieel. Chronisch slecht slapen vergroot de kans op angst stoornissen, depressie en dementie, en ook op obesi- tas, hart- en vaatziekten en diabetes. Wakker worden Hoe ouder je wordt, hoe minder je slaapt: 3-5 11,6 Borstvoeding geef je het liefst in Den Haag maandag 6 november 2017 Samenstelling Sven Remijnsen WINTERTIJD GEWAPEND Waarom is gezond eten ook voor ouderen zo belangrijk? „Juist voor ouderen! Voeding heeft directe invloed op je vitali teit en welbevinden. Een aan zienlijk deel van de ouderen in Nederland is helaas ondervoed. Hun reuk en smaak nemen af, ze hebben veel minder trek in eten. Als dan ook nog eens de partner wegvalt, vinden ze het helemaal niet meer de moeite waard om nog voor zichzelf te koken. Het wordt ze ook niet makkelijk gemaakt; eten is tegenwoordig bijna alleen maar in grote verpakkingen verkrijg baar. Wij willen daarom de een persoonsporties terug op de agenda krijgen." 2 Wat zijn de kenmerken van een gezond menu voor ouderen? „Vlees, peulvruchten, eitje erbij. Zolang de koolhydraten, groen ten en eiwitten maar in balans zijn. 'Vroeger vond ik het lekker, nu smaakt het me niet meer', zeggen ouderen vaak over vlees. Maar een gebrek aan eiwitten geeft spierafbraak bij hen." 3 Mogen ouderen ook nog weieens van een taartje snoepen? „Natuurlijk! Laat mensen vooral trek blijven houden in lekkere dingen." Coördinatie Koos de Wilt Regiocoördinatie Anouk Mommer, Lizette van Neer, Sven Remijnsen, Rob Wissink Eindredactie Helga van Kooten Vormgeving Mariska Schotman, Paulien Jansen Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade de Persgroep Nederland Oktober en november zijn de beste maanden om de griepprik te halen. Wacht niet totdat veel mensen al griep hebben, want de prik [_Q5 werkt namelijk pas na twee weken. ledereen van 60 jaar of ouder wordt aangeraden i_25 naar de huisarts te gaan |_g voor de prik. Het afweer- mi systeem van ouderen is minder actief, waardoor ze sneller en erger ziek kun nen worden, en bijvoor beeld een longontsteking kunnen krijgen. Vrouwen slapen slechter leeftijd slaapuren 6-13 10,7 14-17 8,0 18-25 7,5 26-40 7,2 41-65 7,0 65+ 7,0 Het overgrote deel van alle Nederlanders (90%) slaapt de aan bevolen 7 tot 9 uur. Dit betekent niet auto matisch dat we ook goede slapers zijn. BRON: HERSENSTICHTING TING Nu Stoptober erop zit, moeten de deelnemers het goed af. Ik krijg meer lucht en kan op eigen kracht zien vol te houden. Steuntje in de rug: Nielson, ambassadeur van de actie, rookt nog altijd niet. De 27-jarige singer-song- writer (Sexy als ik dans), die rookte sinds zijn elfde, stopte begin oktober. „Ik raak op het podium sneller buiten adem en dat is gewoon niet cool", vertelde hij toen. „Het roken staat me in de weg. Het is tijd. Als ik nu ga roken, ben ik de grootste loser op de planeet." Eind oktober liet hij weten dat hij het de hele maand had volgehouden. „Het gaat me van de volwassenen in Nederland gebruikt in het laatste uur voor het slapengaan een tablet, smartphone of computer, verschillende keren per week of zelfs dagelijks. Dit gaat gepaard met minder en slechter slapen. BRON: RIVM OOIEVAARSTAD BURB Vrouwen die borstvoeding geven in het openbaar, krijgen nogal eens vreemde blikken. Maar niet in Den Haag, de borst- voedingsvriendelijkste gemeente van Nederland. In de Hofstad vind je de meeste openbare loca ties waar je je kind borstvoeding mag geven. In totaal 139 speel tuinen, horecagelegenheden en bibliotheken zijn daar volgens het Voedingscentrum prima locaties voor. Naast Den Haag zijn er afgelopen maand nog zeven borstvoedingsvriendelijke gemeenten bij gekomen in Nederland: Bergen (NH), Brielle, Midden-Delfland, Opsterland, Ouder-Amstel, Veldhoven en Woensdrecht. Uit onderzoek van het Voedingscentrum blijkt dat een derde van de moeders zich on prettig voelt bij het geven van borstvoeding in het openbaar. Ze hebben het gevoel dat anderen het aanstootgevend vinden en zijn bang voor negatieve reacties. beter ademen. Ik ga niet meer roken." Uit cijfers die het CBS vorige week publiceerde, blijkt dat steeds minder Nederlandse volwassenen roken. Hun aan tal is gedaald van 26,3 pro cent in 2015 naar 24,1 procent in 2016. Een derde deed vorig jaar een serieuze stoppoging. 91 procent noemde de ge zondheid van de kinderen als reden. 87 procent noemde (ook) de eigen gezondheid als reden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31