II 'Kinderen hebben open blik' II Kinderen krijgen een stem in Bravis ziekenhuis 22 ZEELAND Bravis ziekenhuis start als eerste in West-Brabant KinderAdviesRaad. Zij maken er een 'fijnere plek' van. wenkbrauwen op toen er werd ge schilderd in de geest van de Bergse kunstenaar Iwaz. „Zwart, zo som ber, denk je dan." Julian: „Stoer." Plan is dat de kersverse Kinder- AdviesRaad eens in de paar maan den bij elkaar komt en de raad van bestuur van Bravis gevraagd en ongevraagd adviseert over kwes ties die het welzijn en comfort van kinderen raken. De eerste gedach ten over het oprichten van een KAR dateren uit de tijd dat de nieuwe kinderafdeling in Bergen op Zoom gestalte kreeg. „Het was de raad van bestuur zelf die ermee kwam. En ook wij als Cliëntenraad vinden dat een KAR echt iets toe voegt", vindt Van Doorn. Bravis is het eerste ziekenhuis in Zuidwest-Nederland dat ermee start. Mayke Bergmans, stagiaire pedagogische zorg op de afdeling Kind Jeugd, gaf het plan handen en voeten. De zeven tieners die de KAR gaan trekken, zijn benaderd door het ziekenhuis en komen uit het hele werkgebied van Bravis. „Julian, Cecil, Myrthe en Jette ken den we al vanwege hun diabetes. Omdat ze hier regel- - matig ko men, weten ze wat Pieter Knipscheer (15) uit Heerle is geen patiënt maar gaat vaak mee als zijn gehandicapte broertje naar het ziekenhuis moet. En de Oud- Vossemeerse Marit Fase (12) zag de binnenkant van een ziekenhuis veel vaker dan leuk was toen haar vader in het Erasmus in Rotter dam een hartoperatie onderging. „Zeker voor kinderen is het heel wat, zo'n ziekenhuis. Ze moeten het fijn hebben." Ondertussen borrelen er al con crete plannen op: de slaapbanken voor ouders op de kinderafdeling zijn hard aan vervanging toe, vindt Julian. „Die liggen echt niet goed." En waarom is er eigenlijk geen apart kindermenu in Bravis? Niet dat de hamburgers en frietjes nu meteen massaal de verpleegka- mers binnengereden moeten wor den, maar wat meer diversiteit, wat meer (gezonde) versnaperin gen zou het ziekenhuisverblijf draaglijker maken. Caroline van Doorn van de Cliëntenraad zegt dat vooral de ge specialiseerde kinderziekenhui zen al ervaring opdeden met Kin- derAdviesRaden. „Over frietjes gesproken: ik hoorde over een zie kenhuis waar eens in de week een kar met zelfgebakken frites op de kinderafdeling komt." Nog iets om over na te denken: kinderen die (langer) in het zie kenhuis liggen, missen hun huis dieren enorm. Hoe fijn zou het zijn als in Bravis een plek komt waar de kinderen even kunnen knuffelen met hun poes of konijn. Wedden dat daarmee het herstel wordt bespoedigd? Het punt is dat volwassenen dénkën te weten wat leuken goed is voor kinderen De jongste, Cecil uit Fijnaart, is 10 jaar en diabetespatiëntje. De oud ste, de Gastelse Britney, is 17 en leerling-verpleegkundige. Wat deze meiden bindt met Marit, Ju lian, Myrthe (alledrie 12), Jette (14) en Pieter (15)? Dat ze hun best gaan doen om het kinderen in Bra vis ziekenhuis zo aangenaam mo gelijk te maken. De tieners worden komende week geïnstalleerd als KinderAd- viesRaad (KAR) in het fusiezie kenhuis in Bergen op Zoom en Roosendaal. Vergelijk het met een Cliëntenraad voor en door kinde ren. Waarom dat nodig is, weet brugklasser Julian Antens uit ei gen ervaring. Evenals Cecil, Jette en Myrthe heeft hij diabetes en is de brugklasser zodoende al jaren kind aan huis in Bravis. „Ik vond die eerste opname heel eng. Zag er als een berg tegenop. Je weet niet wat er gaat gebeuren." Voor Myrthe van Alphen heel herkenbaar. „Alles ging langs me heen. Wat doe ik hier? Wat ge beurt er? Ik moest heel erg huilen." Geen fijne plek dus, zo'n zieken huis. Maar er is wel een fijnere plek van te maken. Daar gaat de KAR bij helpen. „Het punt is dat volwassenen dénken te weten wat Vivi Buijs, stafadviseur in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, is enthousiast over de inbreng van de KinderAd- viesRaad die daar vorig jaar van start ging. „Kinderen hebben een open blik, zijn lang niet zo ingekaderd als volwassenen. Ze hebben leuke ideeën, maar den ken ook in oplossingen." Dankzij de KAR is bijvoor beeld een filmpje over veiligheid in het zieken- huis compleet anders ingesto ken. „Eerst was er veel gespro ken tekst. De kinderen zeiden: daar kijkt niemand naar. We hebben er een quiz van ge maakt. Het is een heel nieuw product geworden, dankzij de inbreng van de kinderen", aldus Buijs. De KAR in het Sophia heeft ook aangezwengeld hoe fijn het is als kinderen samen en met hun ouders kunnen eten. In 2013 startte het Radboudumc Amalia Kinderzieken huis in Nijmegen als eerste met een Kin- derAdviesRaad. Het Bredase ziekenhuis Am- phia werkt nog niet met een KAR, maar denkt, in het kader van de nieuwbouw, gericht na over 'nieuwe manieren van pa tiëntparticipatie', aldus Ma- thilde Klaasse. „Daarbij kijken we ook hoe kinderen hun stem kunnen laten horen." leuk en goed is voor kinderen. Maar die zien dingen vaak heel an ders", aldus Caroline van Doorn, voorzitter Cliëntenraad in het Bra vis ziekenhuis. Illustratief is het goedbedoelde idee, een paar jaar geleden alweer, om de nieuwe afdeling Kind Jeugd in Bravis, op te leuken met wandtekeningen over het circus. Maar zo leuk vonden de patiëntjes Voor kinderen is zo'n ziekenhuis heel wat. Ze moeten het fijn hebben dat niet. „Te kinderachtig. Als ik daar lig, hoefik geen lachende clowntjes te zien", vindt Jette Hul- sen uit Moerstraten. Van die dingen dus. „Bij een kinderafdeling heb je al gauw kleine kinderen op het netvlies. Maar tieners moeten zich er net zo goed thuis voe len", weet Van Doorn. Over kleurstelling gespro ken: verpleegkundigen trokken hun maandag 6 november 2017 .ZV Waar blijft het kindermenu? .-Caroline van Doorn, Cliëntenraad Franka van der Rijt Bergen op Zoom - Marit Fase (12) Bravis ziekenhuis krijgt een Kinder AdviesRaad. Vlnr achter: Myrthe van Alphen, Pieter Knipscheer en Jette Hulsen. Voor Marit Fase, Cecile Sonneveld en Julian Antens. Britney Verheijen staat niet op de foto. foto marcel otterspeer/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22