Groede Literair met Erik Jan Harmens Van der Veeke laat zichzelf weer opstaan ZEELAND GEBOEKT Bolderen met de bolderkar II ZEELAND 21 Voor de tweede keer wint Carolijn Visser de Zeeuwse Boekenprijs. De uit Middelburg afkomstige schrijfster ontving de titel ook al in 2006. Stichting Groede Literair presenteert een avond met dichter en schrijver Erik Jan Harmens. Op zaterdag li no vember gaat PZC-verslaggever Jan van Damme met hem in ge sprek. Harmens was in 2002 de eerste Poetry Slam-kampioen van Nederland. Hij schreef vier dichtbundels die in maart 2016 werden gebundeld in zijn verza meld werk Ik noem dit poëzie. In zijn sterk autobiografische roman uit 2015 Hallo muur praat een man tegen een muur over de jaren die achter hem liggen, waarin hij een burn-out kreeg, een echtscheiding doormaakte, een vader en een aantal beste André van der Veeke viert zijn zeventigste verjaar dag met een bundel waarin hij zijn poëtische produc tie overziet. Al te feestelijk klinkt de titel niet: Dwangarbeider van de poëzie. Zo voelde hij zich ooit, zegt hij in het voorwoord, hij moest en zou dichter worden. En niet zomaar een dichter: 'alles uit mezelf halen, mezelf onderuit halen en weer op laten staan'. Achteraf rest slechts de vraag, voor eeuwig door J.C. Bloem ge formuleerd: is dit genoeg, een stuk of wat gedichten? De lezer mag aan de hand van deze selec tie uit zeven bundels, vanaf Het Sacrament van de sneeuw (1992) tot en met Poldergeest (2014), het antwoord bepalen. Meteen valt op dat Van der Veeke zich on danks zijn hoge eisen nooit heeft geforceerd. Hij zoekt het niet ver weg, maar blijft dichtbij, letter lijk. De poëzie legt hem geen kete nen op, maar verleent hem de vleugels om dat mooie dichters- spel te kunnen spelen van ik zie, ik zie wat u nooit ziet. schrijvingen van Domburg, waar een bezoekje wordt gebracht aan de dichter, J.C. van Schagen. Minstens even interessant is de reeks 'Schouwen en Duiveland' uit Springtij in de flanken. Geografische poëzie, maar met een persoonlijke visie. Wie anders heeft ooit bij de kerk van Brouwershaven vastge steld: 'De toren zerkt/ over Schou wen'. Daar had ik het woordenboek bij nodig, om te achterhalen dat zerken zoveel betekent als kisten, in de doodkist leggen. Hazeu neemt ook een kijkje in Zonnemaire, maar gelooft niet in de plaatselijke idylle: 'Alsof het een leugen is/ dichtbe- haarde bomen/ in sierdracht'. Er zijn gedichten over Dreischor en over Ouwerkerk waar alles aan de ramp van 1953 herinnert: 'In de kerk/ ebgemurmel/ op besproken plaatsen/ de bijbel beslagen'. Niet alleen meeslepend vanwege dat be dwelmende bolderen van de bol derwagen een halve eeuw terug. Zeeuwse schrijvers Het is oogsttijd voor de in Mid delburg opgegroeide schrijver Carolijn Visser. Vorig weekend werd haar indringende boek Selma bekroond met de Libris Geschiedenis Prijs. Zaterdag kwam er nog een prijs bij. Visser won voor de tweede keer de Zeeuwse Boekenprijs. In 2006 won ze die ook al met Miss Concordia. Carolijn Visser was er verrast door, bleek tij dens de prijsuitreiking in ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. „Ik had het verza melwerk Alle Gedichten van Joep Bremmers over de dichter Hans Verhagen getipt. Ik ben natuurlijk heel blij met deze prijs." Ze ver klapt meteen dat haar volgende boek over Zeeland zal gaan. „Met name over jeugdherin neringen. De vorm moet echter nog rijpen." Juryvoorzitter Han Polman, commissaris van de Koning in Zeeland, roemde de aangrij pende reconstructie die Carolijn Visser over het leven van de joodse vrouw Selma Vos heeft gemaakt. Die is vooral gebaseerd op ge sprekken met familieleden. Selma Vos over leefde de Holocaust, maar ervoer opnieuw de gesel van een kwaadaardig regime toen ze met haar Chinese man en gezin naar Peking ver huisde. „Overtuigend, bloedstollend en met een boodschap: pas op voor ideologieën." Ik had het verzamelwerk Alle Gedichten van Joep Bremmers over de dichter Hans Verhagen getipt Andere finalisten waren Wessel te Gussin- klo met De weergekeerde bloem, Joep Bremmers met Alle Gedichten van Hans Verhagen, Lo van Driel met een biografie over de omstreden kunstenaar Reimond Kimpe, Wim Hofman met Bramen Plukken (bundeling van PZC-co- lumns met illustraties) en Jan Vantoortel- Carolijn Visser ontvangt de Zeeuwse Boekenprijs 2017 uit handen van commissaris van de Koning Han Polman, foto lex de meester boom met het psychologische drama De Dra ger. De prijs van de Zeeuwse boekhandels ging naar Eva Cossée van de gelijknamige uit geverij. De PZC Publieksprijs was met over macht voor Frans Meijaard met zijn boek Aa- ahn Dek, dat verhaalt van tien jaar vrouwen voetbal bij de W IJzendijke. Voor zijn ver diensten voor het (Zeeuwse) boek ontving Dick Anbeek, tot een maand geleden eigenaar van boekhandel De Drvkkery in Middelburg, een speciale prijs. Er werden zaterdag ook wat kleinere prijzen uitgedeeld, zogeheten Accolades. Joost van Driel, zoon van Lo, is volgens de jury de beste debutant met zijn roman In het museum. Johan Murre kreeg een accolade voor beste weten schappelijke uitgave: de Lexicon Bijbels Grieks. Uitgeverij Verloren in Hilversum mocht eve neens een Accolade ophalen voor de uitgave van twee boeken. Turbulente Tijden van Katie Heijning, gebaseerd op het zestiende-eeuwse weeskamerarchief van Zierikzee, geeft een beeld van de middeleeuwse elite. Daarnaast brengt de uitgeverij het boek Reislustige Zeeuwse Regenten uit van Irene Storm van Leeuwen-van der Horst. Iet de bolderwagen bolde ren.' Wanneer een dicht bundel zo begint, en Springtij in de flanken (1973) van Wim Hazeu zet inderdaad aldus in, geef ik me meteen gewonnen. Vanwege de bolderwagen inder tijd in Zoutelande, waarmee een heleboel strandspullen, mijn kleine broer en ik het hoge duin op werden gereden. Griekse kleu ren had de bolderwagen besefik achteraf, oogverblindend wit en minstens even oogverblindend blauw. De bolderwagen in Hazeu's gedicht rijdt op Schou- wen-Duiveland en neemt een wonderlijke route: 'Met de bolder wagen bolderen/ de zoontjes over het kerkhof/ schommelen op de zerk kettingen/ trommelen op de kunst bloemdozen'. Vanwege dat trommelen noemt de dichter zijn zoontjes 'mijn tamboertjes van Renesse'. Wim Hazeu (geb. 1940), zijn cv vergt wel een bladzij of twee. Ra diomaker, televisiemaker, vooraan staande uitgever, voortreffelijk bio graaf, maar ook dichter en proza schrijver. En jawel, een Zeeuwse Schrijver, onder meer vanwege Duitse honden bijten (1972), waarbij hij zoals het op de flaptekst heet uitging 'van zijn wantrouwen ten opzichte van Duitsland'. Deel één van de roman is een 'Zeeuwse ont moeting'. Verbluffend veel tinten grijs op Walcheren: 'Ik gaf mij, vu rig als een woestijnpaard, aan je over toen jij op mijn zadel zat en ik meetrilde tussen jouw gespoorde benen'. Maar ook herkenbare be- vrienden zag overlijden én een geloof waardig ant woord moest vinden op een alcoholversla ving. In ja nuari 2017 ver scheen Pauwl, Erik Jan een roman Harmens over een man maandag 6 november 2017 Mario Molegraaf André van der Veeke: Dwang arbeider van de poëzie. Hon derd geselecteerde gedichten - Uitgeverij Liverse, 144 pag., 19,50 euro. Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Prijs verrast Carolijn Visser Frank Balkenende -Carolijn Visser, schrijfster Mario Molegraaf met autisme. Zaterdag 11 november: Galerie De School, Schuitvlotstraat 13 Groede. Aanvang 20.00 uur, in loop 19.30 uur. Entree: 7,50 euro. Reserveren: groedeliterair@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21