Geef mensen zoals Shiyar f een kans CONTACTAc nQQ3(! Alsnog spoedkeizersnede als babyhoofdje te groot blijkt Thordis Elva Vrouwen ervaren vaak onnodig veel pijn bij de bevalling. Nieuw Gronings onderzoek biedt hoop. Walcheren IJslandse schrijft boek samen met haar verkrachter Omdat voor de bevalling moeilijk vast te stellen is of het hoofdje wel door het bekken past, leiden veel bevallingen tot pijn en verwondin gen of tot een spoedkeizersnede. Gynaecologen van het universitair ziekenhuis in Groningen (UMCG) denken de oplossing te hebben ge vonden: een eenvoudige echo van het babyhoofdje bij 10 centimeter ontsluiting. Al jaren zoeken gynaecologen naar een manier om te voorspellen of het kinderhoofd niet te groot is, om moeder én kind te sparen. Maar tijdens de zwangerschap blijken beeldvormende technieken als echo en mri geen goede graadme ters. „De grootte van het hoofdje en het bekken zeggen in die fase nog niets over hoe de bevalling ver- Als we het tijdig weten, kunnen we kind én moeder sparen loopt", zegt gynaecoloog Jasper Eij- sink van het UMCG. „Het hoofdje is nog flexibel doordat de schedel helften over elkaar heen kunnen schuiven, en ook het bekken is ver weekt, waardoor het soepeler is. Pas op het allerlaatste moment van de bevalling kun je een echte goede voorspelling doen." Een echo tijdens de bevalling kan de oplossing zijn, blijkt uit onder zoek naar een groep van 250 ba rende vrouwen. Tijdens het persen zet de gynaecoloog een echoappa raat op de schaamlip, zodat hij kan zien wat de hoek is van het schaam- been van de moeder ten opzichte van het hoofdje van de baby. Blijft die hoek te scherp tijdens het per sen, dan kan dat een aanwijzing zijn dat het geen zin heeft om de baby er met een vacuümpomp uit te halen en dus sneller te kiezen voor een keizersnede. Jaarlijks ein digen 15.000 bevallingen in ons land in een spoedkeizersnede. In veel andere gevallen verloopt de bevalling wel natuurlijk, maar ver oorzaakt die zware pijn en veel klachten na afloop. „Vrouwen ver liezen urine of kunnen hun ontlas ting niet ophouden, of ervaren pijn bij het vrijen", zegt gynaecoloog Alec Malmberg. „De focus in de ge- boortezorg ligt primair op de ge boorte van een gezond kind, maar ook de langetermijneffecten op de moeder zijn relevant. Als we eerder weten dat een natuurlijke bevalling onmogelijk is, kunnen we kind én moeder sparen." P6 Nieuwsmedia Registreer gratis als zakelijke bezoeker op contacta.nl/code Registratiecode: 4063 7-8-9 NOVEMBER 2017 P8 Shiyar Ibrahim (I) heeft einde lijk het gevoel dat hij iets kan opbouwen in Nederland nu Vluchtelingenwerk Zuid west-Nederland een sta- A gekansplaats voor hem heeft geregeld bij TMC in Goes. De 34-jarige statushouder knapt H voor zijn werkgever 'meneer Johan' (r) fl oud meubilair op. fl Vluchtelingenwerk H zet tijdens de net- H werkbeurs Con tacts, die morgen begint, de status- H houders in de eta lage. P16 FOTO MECHTELD JANSEN Echo tegen pijnlijke bevalling Francine Wildenborg Groningen Alec Malmberg, gynaecoloog maandag 6 november 2017 Zonnige Cperioden met lokaal 10°C een bui pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 Dé netwerkbeurs van Zuidwest-Nederland en Vlaanderen Maarten v/d Weijden Erland Galjaard Anna Nooshin Carlo v/d Weijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1