Familiebedrijven zijn vernieuwers Onderzoek ontkracht mythe van conservatief, voorzichtig familiebedrijf Meer dan andere ondernemingen investeren familiebedrijven in innovatie, blijkt uit een onderzoek van Nyenrode Business Universiteit, ING en NPM Capital. maandag 6 november 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Het is oogsttijd voor schrijfster Carolijn Visser ZEELAND 21 Talloze vrijwilligers staken zaterdag tijdens de jaar lijkse Natuurwerkdag de handen uit de mouwen. Tui nen en duinen werden op geknapt, bomen gesnoeid. Xam Ruijter (10) van de scoutinggroep Sint Huber- tusgroep hielp zaterdag bij de Otheense Kreek in Ter- neuzen mee met het knot ten van wilgen. drijfsprocessen een facelift. Eigena ren van familiebedrijven nemen sneller genoegen met geen of wei nig dividend als er geld voor inno vaties nodig is. Bij na 79 procent van de familiebedrijven is daartoe be reid. Bij andere bedrijven waar geen familie betrokken is, ligt dat op 60 procent. Verder accepteert dik 65 procent van de familiebedrijven een jaar met verlies als innovatie het bedrijf aanjaagt. Ook is ruim 65 procent van de familiebedrijven be reid een jaar met negatieve resulta ten te accepteren als dat innovatie bij het bedrijf stimuleert. Bij niet- familiebedrijven is dat 40 procent. prestatielijstjes, komt vooral door dat Zeeuwse bedrijven hun succes volle vernieuwingen beperkt delen. Ze zoeken minder snel de publici teit dan bedrijven in de Randstad en Brabant. In plaats van snel te cashen, voe- Innovatievan Zeeuwse bedrijven wordt niet duidelijk, omdat ze minder snel de publiciteit zoeken Frank Balkenende Vlissingen Familiebedrijven zijn vernieuwers. Eigenaren steken bedrijfswinsten meer dan gemiddeld in innovatie. Ook zien ze sneller af van dividend als er geld nodig is om nieuwe pro ducten en diensten te ontwikke len. Een onderzoek van Nyenrode Business Universiteit, ING en NPM Capital ontkracht de mythe dat fa miliebedrijven conservatief zijn en weinig innoveren. Zeeland telt om en nabij 9500 bedrijven, waarvan 8100 familiebedrijven, overwegend in het midden- en kleinbedrijf: 85 procent van het Zeeuwse mkb is een familiebedrijf. Juist de familiebedrijven investe ren stevig in innovatie, blijkt uit het onderzoek onder 400 bedrijven waaronder conservenfabriek Co- roos van de familie Oostrom, met vestigingen in Kapelle en Gelder- malsen. Ruim 62 procent van alle familiebedrijven introduceerde in de laatste drie jaar een of meerdere nieuwe producten of diensten. Ook gaf bijna 72 procent de interne be- Cashen In landelijke innovatie-indexen bungelt de provincie steevast on deraan. Elet gebrek aan een techni sche universiteit in de regio speelt daarbij een rol. Dat investeringen niet zichtbaar zijn in de landelijke ren familiebedrijven doorgaans een langetermijnstrategie om gestaag te groeien. Dat geldt niet in de laatste plaats voor de multinationals die Zeeland telt. Zo geeft de familie Doeleman, de eigenaar van bakke- rijgrondstoffenproducent Zeelan- dia in Zierikzee, de directie de tijd om het bedrijf uit te bouwen. Ze durft ook risico's aan. Zo ging het bedrijf vijftien jaar geleden al de markt op in Oekraïne. Zeelandia drong dit voorjaar door tot de lan delijke finale van de Familiebedrij ven Award 2027. Coroos, tot 2011 geleid door de broers Cok en George, besloot het roer in handen te geven aan een niet-familielid. Herman Holtus is sindsdien algemeen directeur. „Het is knap dat de broers beseften dat er iemand met andere kwaliteiten moest komen. Ook geven ze me ruimte voor veranderingen." Eén daarvan is een nieuwe overleg structuur. Daarnaast zijn de kosten omlaag gebracht. Dat was noodza kelijk door een enorme prijzenslag in de groenten. Om 'kostprijsleider' te blijven, is er geïnvesteerd in ma chines die slimmer en goedkoper produceren It FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ZEELAND 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15