Taaldeba Acda geeft 'Fiddler on the roof' humor 13 VINCENT LUISTERT RADIO De Taalstaat houdt op Radio t de vinger aan de pols van de staat van onze taal, het Nederlands. Wij lezers, schrijvers, sprekers en luisteraars klagen, net als over het weer, voortdurend over onze taal. Ze, of hij - is het woord taal mannelijk of vrouwe lijk, ik sla het zo even na - zou verengelsen, is onderhevig aan allerlei correcte modegril len en is een gemakkelijke prooi voor zoge- naamdeframers, die ons zonder dat we het weten in de richting van een mening du wen. 'Dreyfussjr. aangerand' Pianist en oud cabaretier Mike Boddé (49) heeft toenemende gehoorproblemen. „Als ik vrouwenkoren hoor, verga ik van de tinnitus." „Nee, joh. Zo erg is het niet. Ik zit niet op het randje van stokdoof of zo, maar er is wel een probleem. Op vakantie zei mijn dochter: 'Mooi hè, die krekels?' Krekels, welke krekels? dacht ik. Mijn gehoorproblemen uiten zich vooral als ik muziek maak. Met een bigband kan ik niet spe len, met een orkest is heel moei lijk. Ik moet me beperken tot kleine ensembles, piano en sax, piano en zang... Drie instrumen ten gaat nog wel, bij meer kan ik het niet goed meer volgen." „Ik heb mijn hele leven al gezeik met mijn oren. Als kind had ik oorontstekingen, ik ben geope reerd aan mijn trommelvlies, mijn gehoorbeentjes zijn be schadigd. Met rechts hoor ik de helft. En ik heb tinnitus." „Tinnitus is een verzamelnaam voor verschillende gehooraan- doeningen waar artsen geen reet aan kunnen doen. Veel mensen hebben die piep of ruis, ik kan slecht tegen bepaalde noten. Als ik op de piano de hoge fis aansla, word ik gek. De eerste keer dat ik het merkte, was rond mijn ze ventiende. Ik eerst nog denken dat het aan de piano lag." „Ja, iedereen wordt doof. Mijn vader kan heel moeilijk een con versatie volgen. Hij heeft niet al leen een gehoorapparaat, maar ook een apparaat waarmee een stem extra hard binnenkomt. Vergeleken daarbij is er met mij nog niks aan de hand, maar ik ben heel bang dat het mij ook gebeurt." „Ja, het is klote. Ik ben mijn hele leven gefocust geweest op ge luid. En aan veel van die gelui den zit een verhaal. In Tril heb ik die verhalen opgeschreven; mijn leven in geluiden. Het gaat veel over muziek, maar ook over an dere geluiden, mooie én lelijke." „Het geluid van een fluisterend kind vind ik onwaarschijnlijk mooi. Aan de stem van mijn oma heb ik ook heel warme herinne ringen. Een zingende merel, een uil. Het allermooiste is het knap peren van een vuurtje. Daar kan ik echt in verdwijnen, urenlang." „Vrouwenkoren. In het bijzon der van professionele zangeres sen. Het ligt niet aan de muziek, het ligt niet aan die vrouwen, maar door mijn aandoening kan ik het niet aanhoren: ik verga van de tinnitus. Het allerlelijkste dat ik heb gehoord, is het geluid van een MRI-scan. Ik lag voor een onderzoek een keer in zo'n tun neltje. Het is een combinatie van geluiden: héél hoog, héél hard." „Ik had er genoeg van om telkens achter die lach aan te jagen. Vind mij leuk! Dat wanhopige, ik werd er ziek van. Muziek komt voor mij toch op nummer één." MUSICAL Ruim 50 jaar oud is Fiddler on the Roof inmiddels en in die halve eeuw is de musical uitge groeid uit tot een klassieker. Een voorstelling met een grote reputatie die haast per definitie een schaduw werpt over een nieuwe uitvoering. Toch is deze versie het bekij ken absoluut waard. Dat komt door de fraaie ingetogen wijze waarop regisseur Ruut Weiss- man de voorstelling vormgaf. Een sober decor, stem mig ballet en een en semble dat de Jiddi sche muziek met de juiste snik speelt. De andere grote steunpilaar is Thomas Acda. Hem casten als de tobberige vader van een ge broken gezin blijkt een ingeni euze zet. Acda maakt van Tevye een sympathieke goed zak die beschikt over een fijn gevoel voor humor. Niet alle stemmen van Fiddler zijn even goed, maar dat doet weinig af aan de meeslepend heid van het stuk. De verhaallijn over het arrangeren van huwe lijken lijkt misschien uit de tijd, maar daarach ter speelt een uiterst actueel thema: in hoeverre zijn we be reid onze tradities te verlaten als de tijdsgeest verandert? De strijd wordt in deze heden daagse Fiddler sterk verbeeld. - Stefan Raatgever Misbruik Masterson Over deze kwesties debatteerden weten schappers en journalisten zaterdag vanuit de bibliotheek van de Radboud Universiteit Nijmegen in het eerste NPO Radio t Natio nale Taaidebat. Moeten wij ons zorgen ma ken? Speaks everyone in the near future only belabberd English in place of Dutch! Moeten wij onze taal ontmannen en -vrouwen om niemand voor het hoofd te stoten? En hoe staat het eigenlijk met de kwalityd van het Nederlants? Speld iedereen nog net zo goet als mij? Deze vragen leverden een levendige uit zending op, met, en dat horen we veel te weinig op de Nederlandse radio, eindelijk eens geen plaatjes tussendoor, maar live ge speelde en gezongen muziek van het Vlaamse Kommil Foo en Trijntje Ooster huis. Taal is, was de slotconclusie, een levend organisme. We kunnen wel denken dat we er invloed op hebben, maar de taal, het voer tuig van ons denken, maakt zelf wel uit hoe hij of zij... Wacht, ik zoek het nu echt even op. Ik vraag aan de spraakassistente Siri van de iPhone: „Is het woord 'taal' mannelijk of vrouwelijk?" Ze antwoordt: „Ik zal je zeggen, dat hele geslachtgedoe, ik vind het nogal wa zig." Dat is 2017. Mijn iPhone en de daaraan ver bonden computers van Apple weten het niet en trakteren mij op een grapje. Een leuk grapje, ik lach om mijn elektronische spraakassistente. Oké, dan bepaal ik bij deze dat taal een vrouwelijk zelfstandig naam woord is. Niet dat het van belang is, maar toch, om aan alle onzekerheid een einde te maken: de taal is een zij. Lange livedebatten op Radio 1 zijn inspire rend, al leken de 2 uur Taalstaat van zaterdag aan de korte kant. Over taal raak je gelukkig nooit uitgepraat. Quote van de dag Soms ben ik bang, maar niet zo erg dat het mijn leven beheerst. Absoluut niet maandag 6 november 2017 FILM Harry Dreyffus zegt ook te zijn misbruikt door Kevin Spacey. Dat gebeurde toen zijn vader Richard en Spacey in Lon den werkten aan een toneel stuk. Spacey zou Harry Drey- fuss' geslachts deel hebben betast. 'Als ik de hoge fis aansla, word ik aek Peter van Brummeien oet ik luid en dui delijk spreken? Wat is er aan de hand? Hoe uit die tinnitus zich: een constante piep of ruis? Het probleem zit in de familie. Voor een muzikant is zo'n vooruitzicht extra eng. Wat is het mooiste geluid? En het lelijkste geluid? Waarom ben je gestopt met cabaret? TELEVISIE Terwijl Netflix alle banden ver breekt met Kevin Spacey, gaat zij door met de samen werking met Danny Master son. De 41-ja- rige That '70s Show-acteur wordt door vier vrouwen be schuldigd van verkrachting. Reageren? vincent@persgroep.nl —Bij Sonja Barend werd al vijf keer kanker geconsta teerd. Mike Boddé: „Rond mijn zeventiende merkte ik dat hoge tonen op de piano pijn doen aan mijn oren." FOTO ANDREAS TERLAAK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13