Onalledaags Peaches Pocotillo kwam nooit meer aan moorden toe. Tom Hanks probeerde iets nieuws en publiceert 'Een stel verhalen'. Terugkerend thema: typemachines, de obsessie van een van Hollywoods grootste acteurs. om Hanks schreef zeventien compleet verschillende ver halen, over een clubje vrien den op expeditie naar de maan, een miljardair met een tijdmachine en de knorrige columnist van een krant, bijvoorbeeld. Maar alle verhalen hebben een vast personage: een schrijfmachine. Hanks heeft een col lectie van meer dan honderd modellen en gebruikt ze dagelijks. Begin erover, en hij leeft op. „Schrijf een brief aan de liefde van je leven! Maak je boodschap penlijstje erop! Of typ een idee uit en hang het op de koelkast - dan ben je een typemachinegebruiker." „Een paar pagina's maar. Ik maak er aantekeningen op, schrijf ideeën uit, of alinea's. Maar ik gebruik ze niet voor echt werk. Mijn boek heb ik geschreven op een laptop, zoals iedereen. Ik gebruik ook geen vulpen en inkt meer." „Voor al mijn filmrollen stel ik een ver haal op rond het personage. Over alles wat er gebeurd is vóór de film. Je snapt waarom je personage iets doet of zegt, want je hebt een samenhangend verhaal over hem in je hoofd. Je schrijft het alleen niet op, je laat het blijken tijdens het filmen. Dan moet je gewapend zijn met dat verhaal in je hoofd. Als acteur moet je een idee hebben van wat je met je tekst wilt doen, iets dat verder gaat dan wat op papier staat. „Filmmaker Nora Ephron zei me eens dat dat schrijven is. Als je wat op papier staat verder brengt, of iets bedenkt dat nog niet bestaat, ben je bezig met een zelfde proces als een schrijver. Alleen deed ik dat met mijn lichaam en mijn stem. Het grote verschil is dat je voor een boek uren in een kamer moet zitten en het verhaal moet vatten in proza en mijn eigen geluid, die vaardigheid moest ik ontwikkelen." „Ik heb twee, drie verhalen geschreven terwijl ik aan een film werkte. Er zijn altijd momenten waarop er niet zo veel van je wordt verwacht. Het kan mentaal leiden tot een soort start-en-stopproces waar je gek van wordt. Wat doe je met je tijd, en hoe blijf je betrokken? Het werken aan mijn verhalen hielp heel erg bij het acteren. Het houdt je scherp, bezig. Het vuur blijft branden als je in een creatief proces zit." „Ik weet het niet. Het is een beetje als vader zijn. Toen ik een jonge man was, heb ik nooit gedacht: ik ga vier kinderen krijgen. Maar ik heb vier kinderen. Je wilt er een, misschien nog een, je wilt het nog eens proberen. „Ik heb nog geen plannen. Zo heb ik nooit gewerkt. Maar het schrijfproces vind ik leuk. Ik hou ervan om de door lopende puzzel op te lossen, waarom een alinea nog niet werkt, of waarom het eerste stuk van het verhaal nog niet communiceert wat ik wil. En ik vind de eenzaamheid prettig, omdat die zo te gengesteld is aan mijn day job. Als acteur laat je je altijd voeden door anderen, ben je deel van een groter ensemble dat samen beslist over het verhaal. Alleen werken daagt me uit. 41 recensies magazine 19 PENVRIEND De intieme en genadeloos eerlijke brieven die Rudy Kousbroek schreef aan Gerard Reve. (Atlas Contact, €25) LIEVE SCHAT Verhalen van |||t<l( l'«w Joubert Pignon fl over onder andere drinken, seksberen en kaneelijs. (Atlas Contact, €20) W'ij >var df grlu^ DRAMA Debuut van de Amerikaanse Georgia Hunter over haar Joodse familie. (House of Books, €22,50) EERSTE ZIN Gangsterstaat, Tod Goldberg Tekst KARLIJN VAN HOUWELINGEN Foto GETTY IMAGES Schreef u het boek ook op een typemachine? Helpt acteerervaring bij het schrijven? In welke omstandigheden werkte u het liefst? Wilt u meer schrijven? Een complete roman, of uw memoires, zoals veel beroemdheden? Een stel verhalen Literatuur TOM 11 ms De korte verhalen van Tom Hanks zijn niet allemaal even groots als zijn acteerprestaties. Soms is zijn schrijfdebuut wat voor spelbaar of een tikje te sentimen teel. Maar geestig en pakkend is Een stel verhalen wel, dankzij de droogkomische stijl en filmische, uiterst gedetailleerde beschrijvin gen. Zijn acteerklussen lijken als inspiratiebron te hebben gediend. Het verhaal over een oorlogsvete raan die op kerstavond terugdenkt aan zijn gevechten met nazi's in Frankrijk, heeft bijvoorbeeld wel wat weg van Saving Private Ryan. De rode draad: het gewone leven, in al zijn kneuterige glorie. Netflixen op de bank, de was doen, groente- lasagne eten - Tom Hanks mag dan een Hollywoodster met een heel ongewoon bestaan zijn, hij brengt een fijne ode aan alledaagsheid. KvH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 99