Het innerlijk vuur brandend houden Ten strijde! Lees mee met cle boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies Suzanna Jansen groeide op in Slotermeer, deel van het Amsterdamse Uitbrei dingsplan, dat na WO II uit de grond gestampt werd. De wijk, het levens werk van architect Cor van Eesteren, is gebouwd volgens de principes van het Nieuwe Bouwen, met veel licht, lucht en groen. De balletstudio die Steffa Wina hier begon, was voor Jansen het paradijs, een exotische plek waar ze haar hele jeugd naar ver langde, maar geen toe gang tot had. Ballerina wilde ze worden, maar het enige dat binnen haar bereik lag waren de oefe ningen uit een beduimeld balletboek, goedkope dansklasjes in de gymzaal op school en een thuis aan de muur geschroefde be zemsteel als barre. In Ondanks de zwaartekracht (Balans, €20) reconstru eert Jansen de dromen, ambities en het kunste naarschap van Van Eeste ren en Wina. Hoe kon het innerlijke vuur van deze architect en maitre de danse blijven branden, on danks moeilijke omstan digheden als alleenstaand moederschap, overwerkt heid, professionele mis kenning en oorlog? Hoe ver gingen zij om hun ar tistieke idealen te verwe zenlijken? Ver, blijkt uit het onuitputtelijke researchmateriaal dat Jan sen vergaarde. Verder dan zijzelf ging om haar droom na te jagen? In een zorg vuldig opgebouwd boek waarin ze de levens van Van Eesteren en Wina op meesterlijke wijze verweeft met het hare, krijgt Jansen antwoord op een vraag die haar al sinds haar jeugd bezighoudt. Maar als hij ziet dat het mensenkind Thomas door zijn klasgenoten wordt gepest, kruipt het bloed waar het niet gaan kan: een leger zal hij vor men. Ten strijde! Hoe de generaal zich uiteindelijk 'behelpt' met een leger van zeven kwieke kabou terdames beschrijft Rob van Olm met vaart en humor. Bastiaan Bom, Generaal buiten dienst (Rubinstein, €14,95) is een sympathiek verhaal over hoe kleine wezens tot grootse dingen in staat zijn. lezen Ruud Roodhorst: Herinneringen aan mijn uitgevers van L.H. Wiener - De als onmogelijk bekend staande auteur over de 'zakkenvullers' die zijn boeken uitgaven. Ellen den Hollander: Gloed van Sandor Marai - Ben benieuwd, ik vond Kentering van een huwelijk prachtig. Ondanks ondanks de zwaar- DEZWAARTE t „0,. t «kracht tekracnt .JjLy Non-fictie Pam van der Veen Bastiaan Bom, Ge neraal bui ten dienst Kinderboek Generaal Bastiaan Bom - tevens kabouter - is al enige tijd met pensioen. Diana Chin-A-Fat Schrijven hielp mij bij het acteren 181 zaterdag 4 november 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 98