'Pieter, onze hond, hoort erbij en heeft ook recht op vakantie' verpleeghuis. Mijn moeder is 59 gewor den, dus toen ik die leeftijd passeerde, voelde ik een zekere opluchting. Mijn man en ik hebben niet iets speciaal laten vastleggen vanwege het ouder worden, vinden het ook vreselijke materie om ons in te verdiepen. We hebben er alleen tien jaar terug voor gezorgd dat we liften heb ben, zowel in onze woning in Oostende als in Amsterdam. We zagen dat oudere vrienden hun huis uit moesten omdat ze de trap niet meer op konden. Een drama. „Nog steeds vind ik het concept dood moeilijk. Alleen ben ik er niet meer zo chagrijnig onder. Ik vind het jammer dat ik al mijn verworven kennis en ervaring achter me moet laten en durf er niet aan te denken dat het bijna ophoudt. Maar ja, ik zal wel moeten, we hebben allemaal de doodstraf. Het liefst zou ik 100 worden, ik ben dol op het leven en er is haast te veel om naar uit te kijken." „Als schrijver denk ik niet aan mijn pen sioen, ik werk gewoon door. We leven nu min of meer hetzelfde als toen we 40 waren. Ik zie geen verschil. Ik ben nooit bedaard geweest, maar was ook niet van het uitgaan in grote groepen. Het liefst spreken we af met twee anderen, ontvan gen we eters of gaan we naar mensen toe, of bezoeken een voorstelling. Doordat ik gezegend ben met een zekere vitaliteit, ga ik er met mijn man graag op uit. We genieten van het buitenleven. Houden van actieve trips. En we wandelen veel. Altijd samen met de hond, hij hoort erbij en heeft ook recht op vakantie." „Nee. Onze eerste hond hebben we jaren geleden twee weken naar het asiel ge- Paspoort Charlotte Jacoba Maria Mutsaers Privé bracht omdat we met het vliegtuig naar Portugal gingen. Ik miste hem vreselijk en voelde me schuldig toen ik merkte hoe ongelukkig hij daar was. Dat nooit meer. Pieter - onze vierde hond - gaat overal mee naartoe, ik pas alles aan hem aan. Ik weet precies in welke winkels, restau rants en supermarkten in Amsterdam hij naar binnen mag, zoals de Etos en de Bijenkorf. Als ik naar een nieuwe gele genheid ga, bel ik vooraf. Is Pieter niet welkom, dan kom ik ook niet." „Nee. Pieter is goed opgevoed en hij kent zijn plaats. Heel anders dan veel kinderen die met hun vieze handen in de schappen graaien, of in een restaurant aan mijn tafel komen blèren, zodat mijn man en ik elkaar amper kunnen verstaan. Maar dat moet ik allemaal wel tolereren en normaal vinden. Als ik er wat van zeg, bijten hun ouders mij toe: zeker nooit kinderen gehad. Dan zeg ik: inderdaad meneer en mevrouw, mag het alsjeblieft? Maar vrijheid van meningsuiting bestaat op dat gebied niet meer in Nederland. Terwijl je aan de andere kant op Facebook van alles kunt zeggen en roepen. Ik ben een enorme fan van Facebook, omdat ik daardoor op een makkelijke manier kennismaak met mensen die helemaal niets met literatuur te maken hebben. Dat is verfrissend. Ik heb er heel waarde volle contacten aan overgehouden." „Dat weet ik niet. Het is in elk geval makkelijker communiceren met de buitenwereld. Daarom vind ik: geef iedere oudere een iPad. Leer die generatie googelen en omgaan met YouTube. Dat vergroot niet alleen de intellectuele capa citeiten, het zorgt er ook voor dat de hele wereld binnen handbereik is. Ook in ziekenhuisbed of verpleeghuis." 41 Wat voor plannen heb je? Je gaat nooit zonder hem ergens naartoe? Geboren 2 november 1942. Opleiding Studie Nederlands, Gerrit Rietveld Academie. Loopbaan Maakt als beeldend kunstenaar schil derijen, illustraties en affiches, die in diverse musea worden geëxpo seerd. Maakt haar literaire debuut in 1983 met Het cir cus van de geest. Schrijft verhalen bundels, essays, poëzie en romans, waaronder Kerse- bloed, Rachels Rokje, Paardejam, Zeepijn, Koetsier herfst en Harnas van Hansapiast. Gehuwd met Neerlandicus Jan Fontijn. Gaat dat niet een beetje ver? Zou je broer met Facebook niet zo'n eenzaam bestaan hebben gehad? Harnas van Hansapiast is verschenen bij Das Mag (€21). Charlotte Mutsaers 161 zaterdag 4 november 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 96