e schoof aan tafel in een van de eerste edities van Zomergasten, 25 jaar geleden. En het intellectuele circuit beschouwt haar al decennialang als de grande dame van de Nederlandse literatuur. Ze be schikt ook over trofeeën die deze status rechtvaardigen: zo prijken de P.C. Hooft- en Constantijn Huygens-prijs op haar cv. Toch zal niet bij iedereen direct een bel rinkelen bij het horen van de naam Char lotte Mutsaers (74). Ja, in haar woonplaats Amsterdam heeft de opvallende verschij ning op straat om de haverklap aanspraak. En niet alleen over haar boeken of op tredens, ook alledaagse onderwerpen - ze gaat bijvoorbeeld tekeer tegen 'de schandvlek die Airbnb heet' - blijken voer voor gesprek. Verder kunnen de bloemenverkoper, de slager, bakker en andere vertegenwoordigers van uitster vend kleinschalig Nederland rekenen op haar warme belangstelling. „Die zijn zo belangrijk als bindmiddel voor de buurt. We mogen gezelligheid niet onderschat ten. Ik ben ziek van die tendens dat alles maar met groei verbonden moet zijn." Wellicht dat het absurdistische karakter dat veel van haar werk kenmerkt tot nu toe de definitieve doorbraak naar het grote publiek dwarsboomde. Haar nieuwe roman zou zomaar de ommekeer kunnen zijn. Want het autobiografische Harnas van Hansaplast draait om herken bare thema's als haperende familie banden, al dan niet vervulde dromen, liefde en eenzaamheid. In haar werkruimte in hartje Amster dam geeft Mutsaers, die getutoyeerd wil worden, tekst en uitleg. Op de grond hondenspeeltjes; accessoires van terriër Pieter. Op en naast haar bureau stapels papier, boeken, schrijfgerei. Een andere tafel lijkt op een griezel-altaartje met als merkwaardig middelpunt een vleermuis lamp. „Gekocht bij een speelgoedwinkel. Super. En buitengewoon grappig. Voor mij is het altijd Halloween." Interieurstylisten zouden een rol beroerte krijgen van de ruimte. Zelf vindt zij: „Ik houd niet van klinisch. Ik wil zien dat er wordt geleefd. Ik heb weieens een zelfhulpboek om te ont- spullen gekocht. Maar na lezing denk ik niet: welk ding flikker ik weg voordat ik iets nieuws koop?" Van die instelling had haar jongere broer Barend evenmin last, zo blijkt uit Harnas van Hansaplast. Mutsaers had al langere tijd nauwelijks contact met hem toen hij in 2001 op 51-jarige leeftijd, kinder- en relatieloos, overleed. Toen zij samen met haar zus zijn bezittingen uit zocht om het ouderlijk huis waar hij al tijd was blijven wonen leeg te halen, stuitte ze op de tragische restanten van zijn bestaan. Een weergaloze ravage die niet zou misstaan in tv-ontruimingsshows als 121 zaterdag 4 november 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 92