Vijf manieren die kunnen bijdragen aan een circulair verdienmodel ABNAMR0 Matrassen die worden hergebruikt, bedrijfsgebouwen die energieneutraal worden gebouwd of een machine die afval reduceert. Stuk voor stuk voorbeelden van circulaire economie. De relatiemanagers van ABN Amro helpen klanten de stap naar een circulaire bedrijfsvoering te maken. Joanne Zuijdwegt, relatiemanager sector Leisure, en Marco van Oosten, relatiemanager sector Industrie, vertellen hier meer over. Een aantal van onze Zeeuwse sector adviseurs. Van links naar rechts: Marcel Vermue, Ilse van der Slikke, Marco van Oosten, Wilfred Raas, Marjan Vermaire, Jolanda Pladdet, Peter Bakx. Zittend van links naar rechts: Joanne Zuijdwegt, Maurits Born, Kees van der Werf. 'Circulaire economie'. Een wat duur woord dat mogelijkheden biedt. ABN Amro herkent grosso modo vijf manieren die kunnen bijdragen aan het opbouwen van een circulair verdienmodel. Uiter aard verschillen de mogelijkheden en toepasbaarheid per sector. ADVERTORIAL ABN Amro maakt de cirkel rond Met een groeiend verbruik van schaarser wordende grondstoffen is er in Nederland werk aan de winkel. Dit herkennen Marco en Joanne in de sectoren die zij adviseren. Joanne: "Nederlandse hotels zouden zo'n 37 miljoen kunnen besparen met duurzame op lossingen in water, voedsel, energie en afval." Marco vult aan: "Voor ABN Amro heeft de transitie naar een circulaire economie een zeer hoge prioriteit. We ondersteunen daarom graag waar mogelijk de investeringen in duurzame activa. Hiervoor verstrekt ABN Amro bijvoorbeeld op maat gesneden finan cieringen met een rentekorting. Vanuit de aanwezige sectorkennis kunnen onze relatie managers bovendien actief meedenken en adviseren bij het maken van investerings- en financieringsbeslissingen" Dit werpt zijn vruchten af. In hun eigen sectoren zien zowel Marco als Joanne de resultaten terug. Joanne: "Bij campings en vakantieparken zien we steeds meer aandacht voor duurzaamheid en circulariteit. Zo wordt volop geïnvesteerd in zonnepanelen en energiezuinige verwarmingsinstallaties. In sommige hotels worden zelfs al oude matrassen gerecycled". Volgens Marco is dit het uitgelezen moment om nu de stap te maken. "Er wordt weer volop geïnvesteerd 1. Begin bij de grondstof Een mogelijkheid ligt bij het vinden en het maken van grondstoffen die volledig hernieuwbaar, biologisch afbreekbaar of herbruikbaar zijn. In de industriële sector wordt al geëxperimenteerd met biosplastic waarvoor minder fossiele brandstoffen nodig zijn. 2. Van eigenaar naar huurder In plaats van afstand te doen van het eigendom, blijft de verkoper eigenaar van het product. De gebruiker heeft het product in bruikleen en betaalt hiervoor een vergoeding. Meestal op basis van gebruik, maar een abonne ment is ook mogelijk. 3. Niet weggooien, maar repareren Een hele uitdaging. Op grote schaal producten repareren en verkopen. In de Retail is er zelfs sprake van 'refurbishment'. Zo repareert een fabrikant gebruikte Apple-producten die ze vervolgens verkopen. 4. Deelplatformen Als je producten niet gebruikt, kan het beter worden gedeeld met bij voorbeeld andere bedrijven. Er zijn al veel bekende deelplatformen, zoals Airbnb en Uber. Maar het kan ook op lokaal niveau. Boeren die bijvoor beeld hun machines delen. 5. Van afval naar waarde Upcyclen is het nieuwe recyclen: zoveel mogelijk waarde behouden of toevoegen aan een product. Dit gebeurt al in de bouw. Bij circulair bouwen worden grondstoffen uit een gebouw gehaald en opnieuw gebruikt. in nieuwe machines en bedrijfsgebouwen. Juist nu kunnen bedrijven kiezen voor een duurzame oplossing. Zoals een energie neu traal bedrijfsgebouw of een machine die afval reduceert. Wij denken hier graag in mee." Wilt u meer weten over dit onderwerp, of het gesprek aan gaan met één van onze sector adviseurs, neemt u dan contact op met Joanne Zuijdwegt via 06-51478195 of Marco van Oosten via 06-53404043. Zij brengen u graag in contact met de relatiemanager voor uw sector (een aantal hiervan ziet u op bovenstaande foto). Het volledige rapport "Alles van Waarde, circulariteit door sectoren heen" sturen wij u graag toe. Kijkt u ook eens op https://insights.abnamro.nl/ voor informatie over uw sector. Bezoek ABN Amro op stand 307 tijdens Contacta.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77