De Zeeuwse Rabobanken ZEEUWSE RABOBANKEN KENNISPARTNER CONTACTA® 3 Investeringbereidheid is bij Zeeuwse ondernemers in anderhalfjaar tijd enorm gestegen. "Contacta.nl is voor de Zeeuwse Rabobanken de belangrijkste beurs vanwege de ontmoetingen met al die ondernemers, die nu al bij ons bankieren of dat in de toekomst willen gaan doen. Meer dan ooit beseffen wij dat het tijd is voor een goed gesprek met ondernemers over hun groeipotentieel en de continuïteit van hun bedrijf, mede in het licht van de sterk opkomende virtuele- en buitenlandse concurrentie. De directie en accountmanagers zijn tijdens Contacta.nl dagelijks aanwezig en makkelijk aanspreekbaar. Dat maakt de weg vrij voor allerlei vragen en opmerkingen. We staan dan letterlijk tussen onze klanten en dat laagdrempelige karakter past bij Rabobank!," aldus Ad de Korte, directievoorzitter Rabobank Oosterschelde. Ad de Korte - directievoorzitter Rabobank Oosterschelde Rabobank Partners van innovatieve en duurzame ondernemers Groeipotentie staat voor Rabobank centraal op deze Contacta.nl. Dat is in het belang van het bedrijf, de werkgelegenheid en uiteindelijk ook de leefbaarheid in Zeeland. Innovatie en duurzaamheid zijn de kernwoorden als het gaat om groei en Rabobank is er om deze uitdagingen te faciliteren. De vraag aan de Zeeuwse ondernemers is: Waar sta je vandaag en waar wil je over een aantal jaren zijn? Drie Rabobank accountmanagers vertellen u hier onder meer over hun rol als financieel klank bord en de stap naar een gezonde toekomst met innovatieve financiering. De drie Zeeuwse vestigingen van Rabobank zijn kennispartner van Contacta.nl 2017 en bedienen een groot deel van de Zeeuwse groeisectoren zoals foodindustrie, online verkopen, leisure-industrie en dienstverle ning. Innovatie, digitalisering en continuïteit zijn bij Rabobank en haar klanten de grootste uitdagingen op dit moment. We gingen aan tafel met Accountmanagers Groot Zakelijk (van links naar rechts) Joël Pattenier (Walche ren/Noord-Beveland), Hans Snellens (Zeeuws- Vlaanderen) en Sjoerd Simons (Oosterschelde) over hun rol als financieel klankbord voor de grote zakelijke klanten in de regio. Joël: "We kijken met een optimistische blik naar de toenemende investeringbereidheid bij Zeeuwse ondernemers. Die is in ander half jaar tijd enorm gestegen. Rabobank was en is een sterke speler op de Zeeuwse markt en versterkt opnieuw haar markt positie. We zijn wel een stuk kritischer op de financieringsaanvragen. De onderbouwing moet echt goed zijn. In een opgaande markt betekent dit niet dat we verouderde businessmodellen financieren. Dat is soms moeilijk te accepteren voor ondernemers. Een succesvol concept dwing je niet alleen af met een goed product of dienst, vooral in de 'business to consumer' markt gaat het om de beleving en de ervaring van klanten." Hans vult aan: "Wij bieden zekerheden tegen een bepaald tarief, maar wij verschaffen geen risicodragend kapitaal, we financieren op basis van een ingecalculeerd risico. Dat betekent dat, als Rabobank maar 60% van het gevraagde bedrag wil financieren, de ondernemer de overige 40% anders moet financieren." Sjoerd: "Je spreekt dan over 'stapelfinancie- ring'. Hierin kunnen we wel een rol spelen, Bijvoorbeeld met het vermogensbeheercon- cept 'Rabo Co'. Vermogende particuliere klanten krijgen een uitnodiging om te parti- waarvan drie in Zeeland. Een van deze deals ging naar een klant van mij. Daarnaast is er momenteel een bedrijf in de opstartfase, een Zeeuws bedrijf wat 100% cradle to cradle werkt. Het gaat hier om een grote financie ring. Door specialisme aan te boren op ons hoofdkantoor in Utrecht kunnen we een combinatie maken met EEC-subsidie, inves tering van Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) om tot een verantwoorde financiering te komen. Dit traject duurde bij na twee jaar. Dit project ontwikkelt ook onze interne kennis over nieuwe businessmodel len. En het werd uiteindelijk een coöperatie net als Rabobank." Sjoerd: "We hebben ook een grote klant die zo nieuw dat het lastig is te beoordelen hoe succesvol deze kunnen worden. Het maakt ons vak wel boeiender en uit dagender, het vraagt van ons een andere 'mindset'. Wij willen onze 'groene klanten' natuurlijk graag behouden!" Hans: "De toekomst komt snel dichterbij. Productiemethoden veranderen, en zeker als het 3D printen zich verder ontwikkelt in de metaalindustrie en het gebruik van drones voor transport gaat groeien. Daar moeten wij bij financiering nu al rekening mee houden." We ontmoeten u graag in de Rabobank stand op Contacta.nl 2017! Oosterschelde Walcheren Zeeuws Noord Beveland Vlaanderen ciperen in financiering van Nederlandse onder nemingen. Een andere optie is 'crowdfunding', een informele geld stroom die voor innova tieve plannen vaak wordt aangeboord. Sjoerd: "Voorinnovatieve projecten heeft Rabobank diverse participatiefond sen gecreëerd, zoals het Innovatiefonds, en de Rabo Impactleningen. Maar er zijn ook gunstige leningen voor het behalen van de Green-Key certificering voor hotels. Hans: "Via het Rabo participatiefonds zijn er landelijk acht participatiedeals gesloten, bedieningssystemen voor LED-verlichting ontwerpt en levert voor o.a. benzinestations met een reductie van 75% op het energie verbruik, dat kun je wel als een innovatief en duurzaam product bestempelen." Joël: "Nieuwe businessmodellen zijn soms Livingstoneweg 13 4462 GL Goes 0113-248 000 Lange Zelke 1 4381 EW Vlissingen 0118-428 004 Herengracht 1 4531 GM Terneuzen 0115-678 400 Tekst: Annet van de Ree. Foto: Glenn van Vredegem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67