ZEELAND 21 'Ze brandt altijd zeven kaarsjes als je moet spelen' doorgaan." Piëdro: „Er liepen ge noeg jongens rond die veel meer ta lent hadden dan ik. Maar ik kon dat compenseren door er hard voor te werken." De Koudekerkenaar werkte zich relatief snel op. Piëdro: „Squash is een kleine sport in Nederland. Als je een beetje discipline hebt, stijg je al snel boven de rest uit." Binnen vier jaar zat hij zelfs aan de nationale top en werd hij uitgezonden naar het buitenland. „Op mijn vijftiende wist ik natuurlijk echt nog niet dat ik het in me had om professioneel squasher te worden. Maar als je op een steeds hoger niveau competitie kunt spelen en daarvoor betaald krijgt, toernooien gaat winnen en je kunt meten met jongens uit de top too van de wereld, denk je op een gegeven moment wel: hier zou ik mijn geld mee kunnen verdienen." Piëdro groeide en groeide. Hij steeg op de ranking van de Professi onal Squash Association en zocht zijn eigen weg in de squashwereld. Als hij merkte dat een trainer hem niks meer kon leren, keek hij uit naar een nieuwe. Aan onder ande ren Kim van den Bosch en Bart van Agteren heeft hij veel gehad. „Ik zocht altijd naar iemand die mij tac tisch en technisch verder kon hel pen", vertelt hij. „Aan iemand die veel aan de conditie van de spelers werkte, had ik niet zo veel. Ik zorgde zelf wel dat ik fysiek goed was, ik schreef daarvoor mijn eigen pro gramma's. Daarbij heb ik zelf overi gens gewoon moeten uitvinden wat wel en wat niet voor mij werkte. Soms deed ik dingen die nergens op sloegen. Ik ging eens hier bij de dui nen over fietsenrekken springen, zo'n vijftien op een rij. Om explosief te worden. De eerste keren ging dat goed. Maar na verloop van tijd ging ik een keer verschrikkelijk op mijn muil en haalde ik mijn handen he lemaal open aan de kiezels die eron der lagen..." Stoppen In zijn eerste periode als prof- tot begin 2012 - haalde hij de 86ste plaats van de wereldranglijst. Daarna stopte hij twee jaar, omdat de kosten niet opwogen tegen de baten. In zijn tweede periode - van begin 2014 tot oktober 2017 - haalde hij nóg meer uit zichzelf. Vanaf nul schopte hij het tot de 63ste plek én hij werd ook nog eens Nederlands kampioen, na eerder vijf NK-finales verloren te hebben. Recent besloot hij met internationale toernooien te stoppen en zich van de ranking af te laten halen. Hij blijft nog wel in ze- MOEDER MIEKE heb je veel livestreams. Als hij bij voorbeeld in de Verenigde Staten een toernooi had, bleef ik langer op om zijn partijen te volgen." In het begin coachte John zijn zoon nog wel eens een beetje. Maar dat laat hij nu al vele jaren achter wege. „Je zult mij nooit horen op de tribune", zegt hij. „Dat heeft ook geen zin: hij zal toch nooit naar mij luisteren. Als een coach wat roept, neemt Piëdro dat van hem aan. Maar zou ik exact hetzelfde roepen, dan zou hij die raad juist niet opvol gen. Dan werkt het alleen maar ave rechts." Piëdro: „Ik ben ook hele maal niet bezig met het publiek. Ik weet vaak niet eens waar mijn vader precies zit. Maar dat wil niet zeggen dat ik het niet prettig vind als hij er bij is." ven verschillende competities ac tief. „Dit geeft me wat meer vrijheid", zegt Piëdro. Hij krijgt ook een soci aal leven terug. „Het is wel fijn dat ik nu gewoon eens naar een feestje kan. Ik kan zelfs mijn eigen verjaar dag normaal vieren. Ik heb meer maals op die dag in het buitenland gezeten. Dan zat ik bijvoorbeeld in Australië alleen op mijn hotelka mer, keek ik om me heen en dacht: oké, dit is mijn verjaar dag, top! Haha." John volgde alle verrich tingen van zijn op de baan overstoorbare zoon daarom 'The leeman' ge noemd - zo goed mogelijk. „In het begin ging ik altijd mee. Op doordeweekse dagen naar Ede of Wijk bij Duurstede bijvoorbeeld. Vanuit mijn werk nam ik hem dan 's avonds mee, 200 kilometer heen, 200 kilometer te rug. En dan ging 's ochtends om 7.00 uur weer gewoon de wekker. Maar dat was een leuke tijd, hoor. We zaten uren met elkaar in de auto en kregen een heel goede band. De muziek die ik altijd draaide, vindt hij nog steeds mooi. Later, toen hij in het buitenland ging spelen, hield hij me altijd op de hoogte met be richtjes. En de laat ste ja- ren zaterdag 4 november 2017 vroege drills van zijn vader In tegenstelling tot vader John, die de verrichtingen van Piëdro al een kleine twintig jaar op de voet volgt, kijkt moe der Mieke nooit naar een partij van haar zoon. Piëdro: „In al die tijd heeft ze mee één keer zien squashen. Dat was toen ze me een keer hier naar Vlissingen moest brengen. Daarna nooit meer. Ik krijg wel eens de vraag: heb je ook een moeder?" „Je doet haar geen plezier met het kij ken naar sport", vertelt John. „Ik laat haar op de computer wel eens een live- stream zien van een partij van Piëdro, maar na tien seconden vindt ze het al genoeg." „Maar het is niet dat ze niet meeleeft, hoor", zegt Piëdro. „Ze stuurt wel altijd een berichtje om me succes te wensen." John: „Ja, en ze brandt altijd zeven kaarsjes voor je, als je ergens moet spelen of als je naar het buitenland gaat." Piëdro: „Echt waar? Dat heb ik nooit geweten." John: „Wij denken dat dat geluk brengt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57