O O) 0) O 20 ZEELAND Roy Hendriksen maakt stappen De Bruijn is klaar, maar mag naar WK Hartprobleem noopt Gunst tot stoppen Nieuwkoop valt af bij Jong Oranje SQUASH BAND TUSSEN VADER EN ZOON Piëdro Schweertman moest al vanaf zijn vijfde krachtoefeningen doen van zijn vader John. Die hebben hem geen windeieren gelegd: de nu 34-jarige Koudekerkenaar werd prof squasher en hoorde lang bij de honderd beste spelers van de wereld. Vader en zoon Schweertman in actie, foto lex de meester Schweertman heeft als bijnaam leeman, foto lex de meester Trainer Roy Hendriksen lijkt het lek boven te hebben bij Helmond Sport. Gisteravond werd op eigen veld met 3-1 gewonnen van FC Em- men. Na een slechte competitiestart (twee punten uit zes duels) heeft de Middelburgse oefenmeester nu uit de volgende zes duels acht punten gepakt. De voormalige hekken sluiter Helmond Sport houdt nu vier clubs onder zich. Istvan Bakx (Vlissingen) moest met FC Oss de bovenste ploegen laten gaan door een 4-0-nederlaag bij Fortuna Sittard. Bij FC Eindhoven startte Augustine Loof (Koe wacht) in de basis en won met 1-2 bij Jong FC Utrecht. Trainer Gérard de Nooijer verloor met FC Dordrecht van FC Den Bosch (0-3). Voor driebander Jean Paul de Bruijn zit de laatste Grand Prix van dit kalenderjaar erop. Desondanks verliet de Hulstenaar met opge heven hoofd Den Haag, waar veelvoudig win naar Dick Jaspers een einde maakte aan de as piraties van de Hulstenaar. In de middaguren had De Bruijn in de achtste finale nog een soevereine overwinning ge boekt op thuisspeler Jeffrey Jorissen met 40-32 in 23 beurten. Later op de dag moest de Hul stenaar met 34-40 in 22 beurten het hoofd buigen voor Jaspers. De Bruijn wordt sowieso tweede in de ran king en mag daarom met Jaspers naar het WK voor landenteams. Wielrenner Davy Gunst moet noodgedwon gen een punt achter zijn wielerloopbaan zet ten. De pas 22-jarige coureur uit Yerseke kampt met hartritmestoornissen, schrijft hij op zijn Facebookpagina. Gunst heeft sinds vo rig jaar te maken met de stoornissen, waar hij vooral tijdens het fietsen hinder van onder vindt. De Yersekenaar wil zich nu gaan focus sen op zijn studie International Business and Management. Komend seizoen gaat hij aan de slag als ploegleider bij wielervereniging Wil- lebrord Wil Vooruit, waar hij zijn opgedane ervaring hoopt door te geven aan de jeugd. Voetballer Bart Nieuwkoop heeft geen plaats gekregen in de definitieve selectie van Jong Oranje. De Thoolse verdediger van Feyenoord was door bondscoach Art Langeler wel opge nomen in de voorselectie. Rick van Drongelen uit Axel heeft wel een uit nodiging gekregen. De verdediger van het Duitse Hamburger SV is één van de negentien spelers die volgende week vrijdag in Doetin- chem tegen Andorra aantreedt (aftrap 18.30 uur). Het betreft een kwalificatieduel voor het Europees kampioenschap. Andorra staat laat ste in de groep, Jong Oranje derde. M Tieleman Groene Ster Trail Piëdro Schweertman is op zijn 34ste nog op en top fit. De squasher uit Koudekerke, die begin 2017 voor het eerst Ne derlands kampioen werd, haalt nog met gemak de ballen uit alle hoe ken. Hij dankt die sterke conditie onder meer aan de krachtoefenin gen die hij vanaf zijn vijfde al van zijn vader John moest doen. „Des tijds dacht ik vaak: ja doei, doe ze lekker zelf! Maar later heb ik er ze ker weten veel profijt van gehad." De topsporter, die in Utrecht woont, is even terug in Zeeland. Onder meer om zijn Poolse vrien din Weronika - een verdienstelijk gewichthefster - zijn geboorte grond te laten zien. Ze zijn bijvoor beeld al gaan uitwaaien op het strand. De squasher kan het ook niet laten om even een potje te spe len tegen zijn vader, in het Racket Centrum in Vlissingen. Die blijkt op zijn 63ste nog behoorlijk be weeglijk. Samen gaan ze voorafgaand aan hun krachtmeting er een uurtje goed voor zitten om te vertellen over hun goede band. John heeft veel betekend voor Piëdro, die hij op zijn vijftiende in de sport introdu ceerde. En voordien, toen Piëdro op een aanzienlijk niveau judode, gaf hij zijn zoon al veel bagage mee. John: „Ik wilde dat hij en zijn ou dere zus Nicky, die ook judode, zich ontwikkelden. Dat ze sterk werden. Ik denk dat die oefeningen eraan bijgedragen hebben dat Piëdro nooit geblesseerd is geweest." Thuis in Koudekerke zette John de twee jonge kinderen dagelijks aan het werk. Hij had onder meer een stang in huis hangen waaraan ze zich op konden trekken. Piëdro: „Bij het judo zat dat er al een beetje in: zelf aan je lichaam werken. Maar bij ons thuis was het misschien nog wel wat strikter dan bij anderen. We moesten twee keer per dag oefenin gen doen, 's ochtends en 's avonds. Soms smeerde ik 'm wel eens met mijn skateboard naar de skatebaan. Mijn vader had dan heus wel door dat ik dan die oefeningen niet had gedaan. Dan haalde hij me op, moest ik mee naar huis en kon ik er twee keer zo veel doen.Of als ik me een keer misdragen had, liet hij me gewoon naar huis rennen. Op zo'n moment vind je dat dan wel heel zuur. Toen dacht ik vaak: waarom moet ik dat nou allemaal doen? Maar op latere leeftijd ga je die oefeningen toch uit eigen bewe ging doen. Die discipline komt er dan vanzelf in en je ziet uiteindelijk ook in dat het helpt." Piëdro en Nicky maakten bij Sportschool Geelhoed, waar ze wer den getraind door de ervaren Wim Geelhoed, deel uit van een fraaie ge neratie. Ze stonden samen met Eli sabeth Willeboordse, Lindsay Wy- Dan haalde hij me op, moest ik mee naar huis en kon ik er twee keer zo veel doen att en Jessica van der Spil, allen na tionaal en internationaal succesvol, op de tatami. Nicky schopte het - voor ze rond haar zeventiende stopte - ook ver. Ze werd Neder lands kampioene bij de cadetten. John: „Piëdro's zus was in het begin nog sterker dan hij. Ik heb video banden waarop staat hoe ze samen in de sneeuw stoeiden, waarbij hij steeds het onderspit delfde. Nicky hield hem dan lachend eronder. Dan kon hij wel boos worden. Maar uiteindelijk was Piëdro gedrevener dan haar. Hij was toen al echt een doorzetter." Dat was niet alleen bij het judoën zichtbaar, maar ook op de skate baan. Samen met zijn jongere broer Pascal probeerde Piëdro steeds be hendiger te worden. „Ze hadden eindeloos geduld met dat skate board", vertelt John. „Dan sprongen ze eerst over een schoteltje, vervol gens over een baksteen.Het werd steeds moeilijker. Het moest en zou ze lukken. Dat ging natuurlijk met vallen en opstaan. Later heeft hem dat bij het squashen ook geholpen." In die sport kwam hij pas op zijn vijftiende terecht. Relatief laat dus. John, die al competitie speelde en aan toernooien meedeed, ontdekte in de Rotterdamse wijk Ommoord een club met een grote jeugdafde ling. „In Zeeland deden alleen der tigplussers aan squash." Piëdro, die het bij de judo inmiddels wel gezien had, kon er moeiteloos terecht. „Hij werd er geweldig opgevangen. Hij kon er trainen en vaak ook logeren." Achterstand Aan het begin had Piëdro een flinke achterstand ten opzichte van de an deren. John: „Hij kon best een balle tje slaan, maar beschikte niet over zo'n goede techniek als zijn leef tijdsgenoten. Ook door de meisjes werd hij alle kanten op geslagen. Maar hij gaf nooit op, hij bleef maar zaterdag 4 november 2017 VOETBAL BILJARTEN Davy Gunst zet een punt achter zijn prof loopbaan, foto johan van der heijden WIELRENNEN VOETBAL Voetbalster Sha- rona Tieleman uit Terneuzen verloor gisteravond met ADO Den Haag verrassend van Achilles'29 in de eredivisie (1-0). De Zeeuws-Vlaamse werd in de tweede helft gewisseld, waarna vlak voor tijd de goal viel. U De zaalvoetballers van Groene Ster Vlissingen 2 heb ben gisteravond de eerste winst behaald in de eer ste divisie. In de Baskensburg werd Madereros met 8- 3 verslagen. De aansluitende wedstrijd van het eerste was bij het ter perse gaan van deze editie nog bezig. fl. Morgen start om 11.00 uur de Trail by the Sea in Re- nesse. Zowel de korte (24 kilome ter) als de lange afstand (34 kilo meter) start op dit tijdstip op de Ho- gezoom in Re- nesse. Gisteren werd abusievelijk ge meld dat de trail op zaterdag is. Topf it dankzij de Roeland van Vliet Vlissingen - Piëdro Schweertman a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56