WEER EVEN THUIS ft J 19 Jan de Jonge is zelf geen boer geworden. Maar hij koestert warme herinneringen aan zijn jeugd op de boerderij bij Kats. Op het oude fotootje is Jan de Jonge twee jaar. Hij kon net zitten, schat hij in. Vader Ko staat in de schaduw van de boom, met hond Does. Het moet in of rond 1950 zijn geweest, op het boe renerf aan de Zuidlangeweg bij Kats. Jan herinnert zich een heerlijke, vrije jeugd. Voor de gelegenheid is hij overgekomen uit Nieuwerkerk, waar hij sinds 1978 woont. Voor de nieuwe foto staat hij op het gazon waar hij 67 jaar geleden met zijn vader werd ver eeuwigd. Neef Herman de Jonge is nu de boer ter plekke, hij is druk met het rooien van zijn bieten. De familie De Jonge in de polders bij Kats, dat is best een verhaal. Jan de Jonge ploos de stamboom uit en heeft de familieverbanden kunnen traceren tot in de tijd van Prins Maurits. Zo weet hij dat zijn opa boerde in de Vlooswijkpolder bij Terneuzen. In 1911 kocht opa op Noord-Beveland de boerderij aan de Zuidlangeweg bij Kats. Er waren meer boeren toen, die de oversteek waagden: Bareman, De Na een paar uur op de vlastrekker had je zware armen, maar het voelde tof Bruyne. Waarom de Zeeuws-Vlamin- gen Noord-Bevelanders werden, dat heeft De Jonge niet kunnen achterha len. Feit is wel dat Jan de Jonge door die landverhuizing van zijn grootvader een jeugd kreeg in de polder westelijk van Kats. Opa zorgde dat zijn vier kin deren het bedrijf met ruim veertig hectare land in een maatschap konden voortzetten. Ko, de vader van Jan de Jonge, was één van hen. Jan vertelt: „Mijn vader was boer, maar niet van uit zijn hart. Eigenlijk had hij door willen leren in de weg- en waterbouw. Dat mocht niet. Hij had een neef, Ri- nus de Vos, die was wel weg- en wa terbouwkundige geworden. Rinus kwam vaak op zondag op visite, dan hadden ze lange gesprekken over de Deltawerken." Jan kreeg te horen: als het kan moet je géén boer worden. Die raad heeft hij ter harte genomen. Hij werd fysiothe rapeut en acupuncturist en kwam op Schouwen-Duiveland terecht. Wat niet wegneemt dat hij de herinnerin gen aan zijn boerenjeugd koestert. „Kijk", wijst hij naar de bomen naast het huis, „daar hadden we een schom mel hangen. In de schuur hingen er nog twee. Er kwamen vaak kinderen mee uit het dorp. Om te touwteren, zeiden we dan. Ik had als kind alle vrij heid. Hutten bouwen, vogelnesten zoeken en uithalen, er lagen soms hele mooie gekleurde eitjes in. We verza melden kikkers in een glazen bak, die de volgende ochtend weer leeg was." Aardappels rapen in de herfstvakan tie. Toen hij wat groter was mocht hij meerijden op de vlastrekker om de bossen vlas op te vangen en op het land te gooien. In vol ornaat, met een leren schort aan en een shirt met lange mouwen: „Na een paar uur op de vlas trekker had je zware armen, maar het voelde tof dat je het had gedaan." Hij werkte ook bij overbuurman Daan Mol, daar verdiende hij een zakcentje en mocht hij zelf op de tractor rijden. Daan nam hem ook mee naar de film. „Maar", zegt Jan, „er gebeurden niet alleen leuke dingen. Toen ik zelf een jaar of veertien was, werd hun jongste zoontje van zes jaar op zijn fietsje aan- Mijn vader was boer, maar niet vanuit zijn hart gereden. Hij overleed. Dat vergeet je nooit meer." Een ander drama. Verderop woonde wat Jan noemt 'een kluizenaarsfami lie' - twee broers en een zus die con tact meden. Op een ochtend stond hun erf vol met politie- en zieken auto's, ze waren alle drie gestikt door koolmonoxidevergiftiging. Jan: „Dat was rond 1958. Mijn oom Piet is toen in hun huis gaan wonen. Tot dat mo ment woonde hij met tante Betje en neef Herman bij ons in huis. Dat was vol. Door hun verhuizing kreeg ik opeens een eigen slaapkamer." zaterdag 4 november 2017 GO Daar hing onze touwter Jan van Damme Jan de Jonge op de boerderij aan de Zuid langeweg bij Kats. FOTO MARCELLE DAVIDSE Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. T Jan de Jonge met zijn vader Ko en hond Does, circa 1950.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55