Babbelaartje om lekker door te kletsen bij het tweede kopje 0 O 0 0 MARGOT 17 zaterdag 4 november 2017 M Overal staan meubelen onder plastic zeil en in dozen staan de prullaria. De keuken is ons toevluchtsoord MIDDELBURG Iedere paar weken bakt Bas Christiaansen babbelaars. Echte Zeeuwse bab belaars wel te verstaan voor de firma JB Diesch. Hij bereidt ze volgens een oud familierecept. „Dat deed mijn vader al op deze manier, en zo doen we het nog steeds," zegt hij. „Ook de plaats waar we bak ken, een oude bakkerij in Kou- dekerke, is in al die jaren nau welijks veranderd." Het ruikt er heerlijk zoet. Eerst heetten ze spekjes, maar dat werd al gauw omgedoopt in babbelaar omdat je door dit snoepje, wat je bij het tweede kopje koffie of thee kreeg ter vervanging van een schep suiker, lekker lang bleef babbelen. „Suiker was duur," legt Christi aansen uit. „Al had men mis schien ook wel liever een bab belaar bij het eerste kopje koffie, want de combinatie van boter, zout, suiker en glucosesiroop levert een heerlijk snoepje op. Alle ingrediënten waren voor handen op de boerenbedrijven, dus in veel huishoudens wer den babbelaars gemaakt en daarom zijn er veel verschil lende recepten. Nu gebeurt dat veel minder en wordt een deel van de babbelaars in de fabriek gemaakt. Die zijn ook heerlijk, maar de vraag naar ambachte lijke babbelaars blijft, in combi natie met de authentieke blik jes. Ik bak nog steeds met veel plezier, al kostte me het overi gens wel 15 jaar voordat ik de goede kwaliteit had die we nu hebben," lacht hij. „Het suiker- mengels brandt namelijk zö aan." Inmiddels is de Zeeuwse babbelaar niet meer weg te den ken en zitten ze ook in repen chocolade of worden ze ver kocht met een zachte koffievul- ling. Alles even lekker. BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland prima, maar het huidje wordt snel papperig door de vele saus eroverheen, die ook snel stolt op het bord. Het is te verhelpen met op maak en doorloopsnelheid. De groentegarni tuur met champignons, minimais en wortel is netjes beetgaar, maar smaakt wel alsof de groentes al een tijd bij elkaar hokten in één groothandelzak. We zijn lovend over de verse friet. Het onthouden van mayonaise voor die ene euro vinden we een verkeerd soort zuunigheid. Eetvriend verslindt een drietal gebakken visfilets: schelvis, zalm en kabel jauw, plus een dikke sappige gamba. De schel vis is lekker stevig, de kabeljauw is precies goed gepeperd met witte, sappige lamellen. Het mootje zalm is bescheiden maar smakelijk bereid. Kweekzalm heeft het niet zo fijn, net zoals de oesters met hun herpesvirus. Morgen denken we daar weer over na. De bediening van de Viskêête zijn vriende lijke en razendsnelle dames van het dorp, die wel wat vaker mogen vragen of we nog een glaasje wensen. Zo willen we best meer van de huiswijn: een Macabeo, fruitig en vrolijk wit. De dames denken wel attent mee met mijn notenallergie en gelukkig concluderen we sa men dat het chocodessert best kan, ondanks sporen van noten. Het trio van chocola is een melkchocolademousse, een chococakeje en een soesje gevuld met vanilleijs en wat streep jes chocosaus. Onderop ligt een bergje choco- schaafsel, dat door de warmte van de zaak of van het bord aan de bodem vast smelt. Maar geen nood, we bikken het eraf. Want dat doe je voor chocola. We hebben prima gegeten voor weinig geld in de Viskêête. De menukaart is wel nog erg ver bonden aan de plates en de viswinkel. Avon tuurlijkere gerechtjes met bijvoorbeeld stok vis zouden ook leuk zijn. Maar wat een plek en wat een uniek uitzicht: eten aan en uit een Na tionaal Park. Man is sinds een paar weken aan het klus sen; de deuren, muren en plafonds krij gen een verfje. De laatste keer dat we de muren schilderden was toen we 14 jaar geleden in dit huis kwamen wonen. De deuren waren toen maïsgeel en dat lieten we maar zo met twee Mannetjes die door het huis renden en fietsten. Na al die jaren stonden nog steeds overal kinder handjes op de muren en rond de lichtknoppen was het bijna zwart. Dat kon echt niet meer. Al zou je verwachten dat nu ze groot zijn, ze niet meer met de handen langs de muren strijken, maar niets is minder waar. Het wordt erg mooi en al onze deuren wor den nu groen. Het blijft de komende jaren vast deze kleur want schilderen, en vooral alles voor bereiden, is een hels karwei; al heb je wel meteen eer van je werk. Maar sinds een paar weken kamperen we dus nu in ons eigen huis. Overal staan meubelen onder plastic zeil en in dozen staat de prullaria. Soms zijn er momenten dat ik er over denk om dat alle maal weg te doen, maar zover zal het wel niet ko men. De keuken is ons toevluchtsoord en geluk kig heeft Man stevige trek na al dat werken. Tijd voor een bord pasta. Bak in een koekepan 250 gr. champignons, 2 uien en een teen knoflook in een grote klont Zeeuwse roomboter. Maak een paksoi schoon, snij in stuk ken en stoof mee. Voeg er 200 gr. blauwe kaas aan toe en wat verse tijm. Kook 400 gr. pasta gaar, doe dit erbij en strooi er wat gehakte walnoten en een handje rucola overheen. Dat smaakte goed na de gedane arbeid. Bas Christiaansen bakt babbelaars: „Het kostte me 15 jaar tot ik de kwaliteit had die we nu hebben." foto lex de meester GO (Prijs/kwaliteit telt dubbel)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53