de Jong Intra Vakanties 4 ULTIMATUM BASISONDERWIJS Wie jarig is trakteert! Arie Slob moet zo'n 45.000 boze basisschoolleraren tot bedaren brengen. Zij eisen meer geld. Maar dat komt er niet, zegt de nieuwe minister van Onderwijs. Leraren, onderwijsbonden, school leiders en schoolbesturen die zich hebben verenigd onder de naam PO Front, stoppen niet met actievoeren totdat ze de door hen gewenste 1,4 miljard euro voor betere salarissen en verlaging van de werkdruk heb ben binnengesleept. De sector neemt geen genoegen met de 720 miljoen euro die de nieuwe rege ring tot dusver in het vooruitzicht heeft gesteld. Aanstaande dinsdag zetten ze de nieuwe onderwijsminister Slob voor het blok. Hij krijgt een maand de tijd om met een kleine 700 mil joen euro extra over de brug te ko men. Op 5 december debatteert Slob met de Tweede Kamer over de on derwijsbegroting zoals die door het nieuwe kabinet is gemaakt. De ba sisscholen en leraren willen dan dat de extra miljoenen zijn geregeld. Waarschijnlijk gaan een paar honderd leraren op woensdag 29 november met Slob in gesprek. Die bijeenkomst wordt live uitgezon den, zodat leerkrachten in het hele land kunnen meekijken en via so ciale media kunnen meepraten. Ze onderbreken hun werk voor 1 a 1,5 uur. Als Slob niet met meer geld over de brug komt, leggen leraren op 12 december weer de hele dag het werk neer. Ouders moeten weer zelf opvang voor de kinderen regelen, hoewel de leraren deze ronde niet naar een manifestatie in Den Haag hoeven. Ook valt te bezien hoe scholen om gaan met het doorbetalen van de salarissen. De PO Raad geeft daar over geen advies meer aan de schoolbesturen. Zij beslissen zelf of ze de leraren tijdens de staking be talen of dat ze aanspraak moeten maken op de stakingskas van de vakbonden. Als de regering ook na die stakingsdag niet met meer geld komt, volgt van januari tot en met juni een kettingactie, waarbij steeds een andere regio de school deuren dicht houdt. Tijdens de landelijke schoolstaking op 5 oktober was de bood schap aan de minister van Onderwijs duidelijk, foto robin utrecht Hanneke Keultjes Den Haag In het diepste geheim ontmoette minister Arie Slob van Basis- en Voortgezet Onderwijs afgelopen maandag drie basisschoolleraren van PO in Actie. „Ik ontmoette daar toppers, met hart voor kinde ren. Ik heb ze de credits gegeven voor wat ze hebben bereikt: dat ze de stem van de docent veel harder hebben laten doorklinken." Bij die ontmoeting, die vanwege het de bat over de regeringsverklaring nog stilgehouden moest worden, bood de ChristenUnie-bewinds- man de leraren aan om mee te pra ten over de besteding van het geld dat er extra bijkomt voor het ba sisonderwijs. Hij kreeg van de le raren te horen dat ze volhouden dat er nog eens 700 miljoen euro bij willen. Slob is daarover ook duidelijk: hij moet het doen met het regeerakkoord. „Ze krijgen echt een fors bedrag. Veel andere sectoren krijgen helemaal niets." Boek van 4 tot en met 11 november 2017 een excursie- en/of rondreis in Europa per comfortabele touringcar en ontvang 45* korting per boeking! Kijk voor nog meer exclusieve jubileumaanbiedingen en andere vakanties op www.dejongintra.nl/45jaar „Ze hebben het volste recht te sta ken. Mijn politieke werkelijkheid is het bedrag dat er nu ligt: 700 miljoen euro om in het basison derwijs de salarissen te verbeteren en de werkdruk te verlagen. Het onderwijs kan zelf nog in de eigen bovenwettelijke regels snijden om nog extra te besteden te hebben. Maar ik kan geen geld uitgeven dat ik niet heb." „Normaal gesproken spreek ik met de werkgevers en de onderwijs bonden. Maar ik wil PO in Actie óók een plek aan tafel geven. Dan kunnen ze vanuit de klaslokalen meedenken over de besteding van het geld. Extra geld is ingeboekt in de begroting. Maar als ik niet met concrete plannen kom, krijg ik ook het geld niet van de minister van Financiën. Ik wil het liefst door de docenten zelf gedragen plannen. Laten we geen tijd vermorsen en samen aan het werk gaan. Ik wil daar deze maand al mee aan de slag gaan." „Ik zou het jammer vinden als we pas in december of nóg later aan de slag kunnen. Kom aan tafel en denk mee. Dat zij er nog een tra ject met acties naast willen, is aan hen. Ik ga niet op de stoel van de leraren zitten en wil niet dat zij op mijn stoel gaan zitten. Laten we onze stoelen tegen elkaar aan schuiven." „Ik ga komende week weer met ze om tafel. Ik kan niet met iedere docent persoonlijk spreken. Er ligt wel een aanbod van PO in Actie om in gesprek te gaan met hun achterban. Dat wil ik graag doen. Ik heb niet voor niets al eerder ge zegd dat ik naast de docenten wil staan." „Ik heb me ook wel verbaasd over het feit dat soms wordt gedaan alsof het werk van een basis schoolleraar totaal verschillend zou zijn van het werk van een do cent op een middelbare school. Er zit inderdaad veel licht tussen de salarissen, maar die kier wordt nu echt kleiner. Het is overigens niet zo dat het basisonderwijs al jaren lang compleet droog staat. Maar leraren hebben daar op enigerlei wijze niks van gemerkt. De lera ren hebben al op de voorste rij ge zeten toen er geld werd uitge deeld. Ze krijgen straks gemiddeld 5 procent loonsverhoging. Dat zij dat niet voldoende vinden, respec teer ik. Ik ga het niet mooier ma ken, maar ik weiger ook om het minder mooi voor te doen." zaterdag 4 november 2017 'Kom aan tafel en denk mee' Leraren prikken stakingsdatum Basisschoolleraren gaan op 12 december weer de hele dag staken als onderwijsminister Arie Slob niet met extra miljoe nen over de brug komt. Ze stel len de minister een ultimatum tot 5 december. Ellen van Gaaien Den Haag ld|45 S JAAR -s Korting alleen geldig op nieuwe boekingen met vertrek vanaf 1 januari t/m 31 maart 2018 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen KijkvoormeerreisaanbiedingenopWWW.dejongintra.nl/45jaar ,gj». Bei 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur. U zegt: ze kunnen staken wat ze willen, maar méér geld komt er niet? Wat kunt u de docenten wél bie den? In hoeverre kan dat als er nog een ultimatum boven uw hoofd hangt? Gaat u nu weer met de leraren in gesprek? PO in Actie stelt dat docenten op middelbare scholen meer verdienen dan leraren in het ba sisonderwijs, terwijl ze het zelfde opleidingsniveau hebben. Hebben ze een punt? -4 Arie Slob wacht als minister van Basis- en Voortgezet Onderwijs een hete herfst en winter als er stakingen uitbreken. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4