12 WEE De vos rukt in heel het land op en Zeeland is geen uitzondering. Ook op plaatsen waar het lange tijd ondenkbaar leek, is het sluwe zoogdier inmiddels gespot. Met alle gevolgen van dien. "Het heeft geen zin meer kippen te houden." Wanneer zijn er te veel vossen? e vos is de laatste jaren aan een heuse opmars bezig in Zeeland, i Die zette hij tien jaar geleden in. I Vanuit België trok hij Zeeuws - Vlaanderen binnen. In het ge bied rond Hulst, de stad die tij dens carnaval de Vossenstad heet, voelde hij zich zeer thuis. Vanuit West-Bra bant werd ook Reimerswaal bereikt. De populatie groeide gestaag en de expansiedrift leek getem perd. „De vos kon Zeeuws-Vlaanderen en Rei merswaal via land bereiken. Dat zijn geen eilan den. En de Schelde zwemt hij niet gauw over", ver telt Sander Crasborn, beleidsmedewerker van de Faunabeheereenheid Zeeland. Nu, tien jaar later, is het sluwe beest er toch in geslaagd voet te zetten op de Zeeuwse eilanden. Crasborn pakt er wat cijfers uit november 2016 bij. Op Schouwen-Duiveland werden er toen nog geen geteld, maar inmiddels is de vos ook daar al gespot. Op Walcheren werden er vorig jaar r8 geteld. Op Noord-Beveland: 7. Zuid-Beveland: 5. Tholen: 27. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: 85. West-Zeeuws- Vlaanderen: 96. Let wel: de tellingen geven het mi nimaal aantal vossen in een gebied weer. De totale populatie zou dus hoger kunnen zijn. De vos heeft niet opeens een zwemdiploma ge kregen. De vossen overleven de zachte winters en krijgen elk jaar meerdere jongen, die na een paar maanden op zwerftocht gaan. De mens is ook zelf grotendeels verantwoordelijk voor de expansie. Van McDonald's tot de lokale afhaalchinees, de vos lust het allemaal JACHT „Door dijken en bruggen te bouwen", vertelt Cras born. „Daar loopt de vos zo overheen, van het ene naar het andere eiland." En denk niet dat het beest per se een bosrijke omgeving nodig heeft. „De vos is een opportunist, vindt het al snel goed. Een greppel is voldoende. Hij vindt in de stad eten in afvalbakken. Van McDonald's tot de lokale afhaal chinees, hij lust het allemaal." Bloedlust Of we blij moeten zijn met de nieuwe buurman, daarover lopen de meningen uiteen. Naast euro knallers en kliekjes babi pangang eet de vos name lijk ook graag kippen, weidevogels, ganzen en an der kleinvee. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen hou den minder mensen kippen. „Ze zeggen: 'het heeft toch geen zin meer'. Het blijft de natuur. Vossen eten kippen." En reken maar dat de vos flink kan huishouden, als hij eenmaal een kippenren is binnengeslopen. „Hij krijgt een bloedlust, bijt alles dood wat hij ziet, moordt de hele ren uit." Kippenhouders kun nen dat zogenoemde 'henhouse syndrome' niet voorkomen, wel de kans erop verkleinen. Door de ren zowel onder de grond als boven het dak te be schermen met gaas en door stroomdraad te ge bruiken. Een garantie is het niet. „De vos zoekt tot hij een gaatje heeft." De Faunabeheereenheid onderzoekt ook andere effecten op de ecologie. Zo is in Zeeuws-Vlaande ren het aantal ganzen sterk teruggedrongen. Cras born: „Je kunt niet één op één zeggen dat het door de vos komt, maar dat is wel realistisch." zaterdag 4 november 2017 De vos laat zich niet stoppen Bob Maes Piet Maas: „De vos hoort niet thuis in Zeeland." T Natuurgebied de Sint Laurense Wei- hoek wordt zo veel mogelijk 'vossenvrij' gehouden. Met schrikdraad worden vossen afge schrikt. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Sander Crasborn (Faunabeheer Zeeland) Volgens sommige kleinveehouders en boeren is het punt dat er te veel vossen in Zeeland lopen al bereikt. Wat gebeurt er als alle instan ties dat vinden? „Dan is regulatie noodzake lijk", zegt Sander Crasborn van de Faunabe heereenheid Zeeland. Dat punt is volgens hem bereikt als het ecosysteem compleet ver stoord is. Op de vos mag gejaagd worden, tussen zons opkomst- en ondergang. „Dat zou dan ver ruimd kunnen worden." Ook een lichtbaken vergunning, zodat jagers in kunstlicht op vos sen kunnen schieten, kan een oplossing zijn als de nood echt hoog is. Evenals een nacht kijker op het geweer. „Je kunt ook kooien zet ten om ze te vangen. Dat gebeurt al in natuur gebieden." UIÉÉkM. NATUURGEBIED ST LAURENSE WEIHOEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48