Groenteboer Adrie Trimpe doet de deur dicht 4 Een spelfout maken als ambtenaar? In de gemeente Reimerswaal zet de wethouder er geheid een rode streep door. „Als ik een dt-fout zie, haal ik die eruit." REIMERSWAAL COLLEGE VAN LERAREN aft» Twee maanden geleden, net na een plotselinge ziekenhuisop name, wilde Adrie Trimpe er nog niet aan. Hij mocht dan 83 zijn, hij wilde zijn beroep als groenteboer blijven uitoefenen. Maar onlangs kwam hij samen met vrouw Fran cien (82) tot de conclusie dat het na 67 jaar echt over en uit is. „Lopen gaat niet zo goed meer en ik ben af Verse groenten eej. Anders moet ik het niet en toe ook even de draad kwijt. Ik vergeet soms dingen. Op die ma nier kan ik de klanten niet goed meer helpen en dan houdt het op." Adrie zegt het bijna blijmoedig op een nazomerse oktoberdag in zijn woning aan de Vlissingse boulevard. Maar het onontkoom bare besluit de winkeldeur dicht te doen, deed 'ontzettend veel pijn'. Zijn vochtige ogen laten zien dat- ie het meent. Francien en hij zitten beiden in een fauteuil voor het raam met uitzicht op zee. De sche pen die de monding van de Wes- terschelde in of uit varen lijken door de straat te drijven en de 'apenrotsen' van Breskens lijken haast aan te raken. „We zijn blij dat onze flat net is verbouwd. We kunnen hier bin nen redelijk uit de kant en met zo'n uitzicht gebeurt er altijd wat", gnuift Adrie. Zus Ada ziet het glimlachend aan. „Een paar weken terug praatte hij zo nog niet. Toen kon hij de winkel nog niet uit zijn gedachten zetten." Met 72 kruisjes is Ada bijna elf jaar jonger dan haar broer. Hoewel ze haar portie ge zondheidsleed ruimschoots heeft gehad, kan ze haar broer en schoonzus 'gelukkig' veel zaken uit handen nemen. Adrie en Francien zijn haar overal dankbaar voor, maar Ada's kookkunst draagt het meest bij aan zijn huidige levensgeluk, looft Adrie. Het eten van de thuiszorg vond Adrie, 'sorry dat ik het zeg', echt 'niet te vreten'. Het is niet dat Ada gewoon dubbele porties kookt. „Mijn man en ik houden van allerlei wereldgerechten. Maar Francien en Adrie zijn van de Hollandse pot." Adrie's ogen glimmen en voordat Ada is uitge praat roept hij al lachend: „Peen mee juun éééhhh." „Ja", bevestigt Ada „en aardappelen met raapjes of verse zuurkool van Hans Vers, de enige andere groenteboer in Vlissingen." Vers moet het wezen, knikt Adrie. Dus zelden groente van de supermarkt, maar bij voorkeur van de groothandel, van Hans Vers of marktkoopman Ruud van Corstanje Groente en Fruit. „Ja dat waren ergens concurrenten, maar ook heel goede collega's. Ze bellen nu nog regelmatig of komen langs en dat stellen we erg op prijs. Net zoals we onze trouwe klanten nog graag eens bedanken." In de winkel aan Groenewoud is Adrie al maanden niet meer ge weest. Hij hoeft de kaartjes met 'wegens omstandigheden geslo ten' ook niet per se zelf weg te ha len. Maar hij moet binnen drie maanden - 'als ik me goed voel en de klap een beetje te boven ben'- nog één keer terug. Om voor draaiende camera's symbolisch de deur op slot te draaien. Als epiloog voor de film Van verlies kun je niet betalen van Helge Prinsen. De do cumentaire moet volgend najaar tijdens Film by the Sea in pre mière. inds José van Eg- mond is geïnstal leerd als burge meester van Rei merswaal, wordt de gemeente door een college be stuurd dat volledig bestaat uit oud-onderwijzers. Samen hebben ze ruim negentig jaar voor de klas gestaan. Wat is daarvan te merken in hun huidige baan? Van Egmond: „De klas is een samenleving in het klein. Als mentor van de brugklas, kwam ik bij alle ouders thuis. Daar heb ik veel van geleerd. Ik zag op flats van 14-hoog in welke erbarme lijke situatie sommige kinderen opgroeiden. Natuurlijk wil je liefde voor de taal overbrengen, maar sommige kinderen scoren nooit voldoendes voor Frans. Ik heb ontdekt dat het net zo be langrijk is om op je knieën naast zo'n kind te gaan zitten, zodat ze zichzelf naar een hoger niveau kunnen brengen. Overigens kent niet alleen de onderlaag proble men. De slimste kinderen van de plusklas hebben vaak grote moeite om samen te werken." De Kunder: „Ieder kind heeft kwaliteiten, als leraar moet je ontdekken wat zijn of haar sterke kanten zijn? Het is zo belangrijk dat kinderen zelfvertrouwen hebben om overeind te blijven in De klas is een samenleving in het klein de maatschappij. Als wethouder sociaal domein vind ik dat ook belangrijk. Iedereen heeft talen ten en mag er op zijn of haar ma nier zijn." Sinke: „Veertig jaar geleden was er meer erkenning dat som mige leerlingen niet meer kon den. Dat vind ik goed, je moet ac cepteren dat er een plafond is. Laat kinderen toch gewoon ge lukkig worden. Ik heb er een aversie tegen dat ze na schooltijd nog uren moeten leren, laat ze toch buiten ravotten. Accepteren dat soms iets niet kan, dat moet je in de politiek ook kunnen doen." Vogelaar: „In het onderwijs leer je respectvol om te gaan met alle soorten en kleuren mensen en hun meningen. Als je dat niet kunt, ben je niet geschikt voor het onderwijs, maar kom je ook in de politiek niet uit de voeten." Van Egmond: „Wat ik voor de klas heb geleerd is dat je een hele ingewikkelde boodschap moet kunnen terugbrengen tot één zin die iedereen snapt. Daar heb ik heel veel profijt van gehad in mijn politieke loopbaan." Sinke: „Ik herken wat de bur gemeester zegt. Zo eenvoudig mogelijk iets uitleggen, dat leer je in het onderwijs. Ik vond het creëren van een goede sfeer in een klas altijd heel belangrijk. Elke dag moet een moment heb ben dat je met elkaar lacht, in de politiek gaat het ook voor negen tig procent om sfeer." Van Egmond: „Het is net als in de klas. Je bent min of meer tot elkaar veroordeeld, maar hebt ook samen een opdracht. Net als kinderen of ouders zijn inwoners ook wel eens boos. Ik probeer al tijd te kijken waar de woede van daan komt. Als wethouder maakte ik mee dat iemand heel boos was omdat zijn straat een 30-kilometerzone werd. Al pra tende kwam ik erachter dat hij zo boos was omdat hij al twee keer een prent had gehad voor fout zaterdag 4 november 2017 PC A Francien en Adrie Trimpe in hun huiskamer. „Nu ik aan het idee gewend ben dat ik niet meer naar de winkel ga, blijf ik maar zo lang mogelijk vrolijk lachen." foto ruben oreel Overvallers, de pensioenge rechtigde leeftijd of prijsstun- tende supermarkten brachten de weegschaal van de Vlis- singse groenteboer niet tot stilstand. Maar met gebreken komende ouderdom dwingt Adrie Trimpe (83) nu toch zijn winkel aan het Groenewoud te sluiten. René Hoonhorst Vlissingen -Adrie Trimpe, groenteboer in ruste Met de rode pen door de raadsstukken Joeri Wisse Kruiningen -José van Egmond, burgemeester van Reimerswaal Burgemeester José van Egmond gaf al tijdens haar studie Franse Taal en Letterkunde les aan een secretaresseopleiding. Haar eerste baan was docent Frans in Alphen aan den Rijn. Tot 2002 werkte ze op diverse middelbare scholen, van eerste klas lbo tot gymnasium-6. Voordat ze in 2010 wethou der werd, was ze adviseur Onderwijs en Zingeving bij de Vereniging van schoolbesturen Verus. De carrière van wethouder Jaap Sinke begon in 1977 in Wekerom op de Veluwe. Na een jaar verhuisde hij naar Krabbendijke, waar hij bijna veertig jaar 'gewoon lekker dorpsonderwijzer' was op de reformatorische Julianaschool. De laatste twee jaar was hij mededirecteur. In 2006 werd Sinke wet houder voor de SGP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40