Kras Kortingsdagen Domme mammoetstieren liepen hun dood tegemoet 3 kens. Het Zwarte-Pietendebat raakte vo rig jaar weer oververhit en Haan moest rekening houden met demonstraties. Wie het station van Maassluis uit kwam, werd ontvangen door ME-busjes. En wie de stad in wilde, moest door toegangs hekken. Op de pakjesboot voeren 'un dercover-pieten' van de Parate Eenheid van de politie mee. Uiteindelijk demon streerde de nationalistische Neder landse Volks-Unie (NVU, pro-Piet) langs de route en werden in Rotterdam 200 demonstranten opgepakt. De keuze voor Dokkum leek daarom vreemd. Een veiligheidsbron stelde al te verwachten dat de intocht voortaan in grotere steden zou worden gehouden: minder nauwe straatjes, meer overzicht. De route die de Sint op zijn tocht door Dokkum volgt, leidt langs smalle straten en niet heel grote pleinen. Dokkum zegt niets over de veilig heidsmaatregelen. Waar Maassluis vorig jaar nog een persconferentie gaf, zwij gen de Friezen. De burgemeester geeft geen interviews. Net zoals de gemeente en de NTR, die de registratie van de in tocht en het Sinterklaasjournaal verzorgt, zwijgen over de kleur die de Pieten heb ben. De NTR liet vorige maand wel door schemeren dat er dit jaar geen bontge- Een vorige keer dat er een bisschop naar Dokkum kwam, in 745, staken ze hem dood met een zwaard. Maar op de landelijke intocht van Sinterklaas verheugt het Friese stadje zich. kleurde pieten meer in het journaal en bij de intocht zijn. „Dat vonden we niet zo geslaagd, het paste te weinig binnen de traditie en zag er niet leuk uit", zei mediadirecteur Willemijn Francissen. „We proberen de discussie een plek te geven. Dat gaat met vallen en opstaan." De NTR mikt dit jaar op een 'soort vijftig tinten grijs, maar dan anders'. Piet-bier Die strategie van sussen en zwijgen lijkt te werken. Het Pietendebat is nog niet zo fel als voorgaande jaren. Bij de gemeente zijn nog geen demonstraties aangemeld. De NVU komt deze keer zeker niet de monstreren. „Want de discussie is wat aan het verflauwen. En Dokkum is ook gewoon twee uur rijden, hè", zegt woordvoerder Constant Kusters. De ac tiegroep Kick Out Zwarte Piet houdt zich vooralsnog ook op de vlakte. In Dokkum kijken ze met een knipoog naar de discussie. Zeker in het pand van de nieuwe Bonifatius Stadsbrouwerij. Eigenaar Frank van Dijk staat er dan voor de deur met het speciaal voor de ge legenheid gebrouwen 'Witte Piet'. „Een verfrissend wit biertje als tegenhanger van de verhitte discussie", lacht hij. „We kijken er met Friese nuchterheid naar." Er loopt een cameraploeg door de oude binnenstad van Dokkum. Ze gaan langs de net opgeknapte kade muur, voorbij het huis van- waaruit over twee weken Dieuwertje Blok Pakjesboot 12 ziet aanmeren, ko men langs de aanlegsteiger die nieuwe planken heeft gekregen en gaan dan stadscafé Artisante binnen. Het meisje dat gefilmd wordt, Noah Daannette Groenevelt (12), de kinderburgemees ter van Dokkum, vraagt aan de barkee per: „Wilt u de intocht van Sinterklaas sponsoren?" Na het café volgen de kledingzaak en de speelgoedwinkel. Het filmpje is voor 'Sint in Dokkum', de officiële Face- bookpagina voor de intocht van Sinter klaas in het Friese stadje. Ze blijven na tuurlijk nuchter, die Friezen, maar dat de landelijke intocht van Sinterklaas eraan zit te komen, dat vinden ze stiekem toch wel leuk. „Leuk? Het is hartstikke leuk dat die intocht hier is. En het is ook heel mooi voor Dokkum toch! We komen straks overal in beeld", zegt Noah. Die intocht is over twee weken, maar Dokkum begint al in de stemming te komen. In de Dokku mer Vlaggencentrale rollen de speciale Sint-vlaggen van de band. De hotels in en rond de stad zijn al volgeboekt. Er worden 25.000 mensen verwacht op zaterdag 18 november. Dat is twee keer zoveel als er in het stadje wonen. Knus Nederland kent Dokkum nu vanuit het schoolboek (754, Bonifatius bij Dokkum vermoordof als keerpunt in de Elfste dentocht. Na 18 november moeten de beelden van de knusse binnenstad, de geveltjes aan het water en de smalle straatjes die via de tv in 2,5 miljoen huiskamers binnen komen, voor meer W 'Het Witte-Pietbiertje is verfrissend, als tegenhanger van de verhitte discussie' toerisme zorgen. De barkeeper van Ar tisante: „Iedereen in Dokkum vindt dit leuk, want het kan de stad echt op de kaart zetten. Ik verwacht dat het in de periode na de intocht nog heel druk gaat worden met dagjesmensen." 4 ton Maar is dat zo? Levert het geld op, zo'n intocht? Wie het landelijke evenement naar zijn stad wil halen, moet veel geld opzijleggen. Het is, qua organisatie, lo gistiek én beveiliging een megaklus. Dokkum heeft er 3,5 ton voor gereser veerd, meldt de gemeente Dongera- deel, waar Dokkum onder valt. In Maassluis, dat vorig jaar de landelijke intocht organiseerde, werd er iets meer dan 4 ton uitgegeven. „Dat was het waard", zegt burge meester Edo Haan van Maassluis. „Je krijgt zo veel publiciteit, daar wegen de kosten niet tegen op. Ik hoor nog steeds dat er mensen hierheen komen omdat ze de stad toen op tv hebben gezien." De intocht kostte hem wel hoofdbre- y*. De wereld is Kras Korting op alle reizen met vertrek t/m juni 2018! Kras.nl/kortingsdagen of bei oss-osss 886 -Zie: kras.nl/actievoorwaarden zaterdag 4 november 2017 GO Dokkum is klaar voor de Sint Cyril Rosman Dokkum Omdat in het Friese Dokkum Pakjesboot 12 aan zal komen, is er een spe ciaal wit- biertje ge brouwen. FOTOCORNÉSPA- RIDAENS Kinder burge meester Noah. FOTO BOTESAPE SCHOORSTRA STOCKHOLM De mammoe ten die in het ijs worden ge vonden, blijken vrijwel alle maal mannetjes. Volgens ex perts raakten juist zij bedol ven omdat ze onhandig en dom waren. In het stervenskoude Siberië pasten de dieren niet op waar ze liepen en vielen ze aan de lopende band in rivieren en meertjes, concluderen onder zoekers van het Natuurhisto risch Museum in Stockholm. De wetenschappers bestu deerden aan de hand van de beenderen het geslacht van 98 verschillende mammoeten. Tot hun verbazing ontdekten zij dat het merendeel van alle exem plaren mannetjes betrof. „Je zou verwachten dat grofweg de helft van de gevonden fos sielen van een vrouwtje zou zijn. We moesten dus een ver klaring vinden waarom uitgere kend de beenderen van man netjes zo goed bewaard zijn gebleven", schrijven de onder zoekers in het wetenschappe lijke tijdschrift Journal of Cur rent Biology. Al snel werd dui delijk dat vrijwel alle beenderen zijn gevonden in natuurlijke val kuilen, zoals rivieren en meer tjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3