Ferrari zet bazen van Formule 1 onder druk 31 Michel Butter gaat voor een toptijd bij de New York Marathon Brunei wint havenrace Luiten zakt weg in Turkije Hogenkamp in halve finales Michel Butter (31) gaat morgen voor de top-8indeNewYork Marathon. Deze krant fietste mee tijdens een van zijn trainingen in Nederland. Maandenlang heb ik continu hard getraind, geen gas teruggenomen UITSLAGEN - •••«-. V'v -"Hl T W Met een uitgestrekte arm en een ge bald vuistje wandelt Michel Butter het bezoek tegemoet. Hij geeft in deze laatste fase liever geen hand, maar een boks. Zeker omdat hij nu geen desinfecterende handzeep bij zich heeft. Geen risico, met de ma rathon zo dichtbij. Ook bij de trai ning vandaag zal hij niet diep in de reserves tasten. Met de New York Marathon in zicht is het afbouwen begonnen. Afgelopen zondag stond de laatste lange training gepland. Zijn coach, Guido Hartensveld, wil hem vanaf nu minder laten doen. Na maan denlang zwaar trainen is het nu 'fi- netunen' en 'taperen'. „Het is als het afstellen van de Formule i-auto. Sleutelen, ja, maar dan aan mens." De temperatuur is aangenaam vandaag. Het is vrijwel windstil, de lucht is strakblauw. Genoeg reden om een van de laatste trainingen in Nederland in korte broek af te wer ken. Maar in New York is het nog 23 graden, heeft Butter gezien, dus houdt hij vandaag zijn lange tight en shirt met lange mouwen aan om in te spelen op mogelijke warmte tijdens de marathon. Details die het verschil kunnen maken. Butter heeft nog weinig gezegd sinds hij zich op de baan heeft ge meld. Hartensveld ziet hem naar mate de marathon dichter bij komt veranderen. Hij is scherper. „Michel is doelgerichter, doelmatiger in zijn acties. Is iets minder toegankelijk, ook thuis. Zit-ie in de tunnel. De laatste twee weken zijn lastig. Je moet nog trainen, maar tegelijker tijd verschuiven de gedachten al naar de wedstrijddag." Dankzij hoogtestages in Zwitserse Sankt Moritz en het Keniaanse Kaptagat en daarna het schaven aan de vorm op zeeniveau in Nederland is hij er nu klaar voor. Dolblij zou hij zijn met een top 8 notering in de sterk bezette marathon, maar dan moet hij 'boven zichzelf uitstijgen'. Teleurstellingen De vaart zit er deze trainingsloop meteen goed in. Hartensveld fietst mee. Soms erachter, soms ernaast. Om de 5 kilometer reikt hij een bi don aan. Veel zeggen de twee niet. Ze werken al vijftien jaar samen. Kennen elkaar door en door. Butter behaalde elf NK-titels op verschil lende afstanden, liep acht mara thons en snelde in 2012 naar 2.09.58. Teleurstellingen waren er ook. De ernstige heupblessure een jaar na zijn persoonlijk record, het missen van de olympische limiet op slechts acht seconden twee jaar geleden. Na de minutenloopjes om 'de be nen te prikkelen' en een korte pauze begint Butter aan de laatste 4 kilometer van de training, waarbij hij elke kilometer moet versnellen. Zijn shirt is nat van het zweet, het gezicht blijft vrij ontspannen. Zelfs wanneer de laatste kilometer op de Zeeweg met een snelheid van 20,6 kilometer per uur wordt gelopen. Dit geeft een lekker gevoel, zegt Butter, nadat hij een droog shirt heeft aangetrokken. „Vorige week had ik tijdens trainingen nog het gevoel dat ik geen power kon leve ren. Een beetje slap. Spaghettibe- nen, die onder je romp bungelen. Maandenlang heb ik continu hard getraind, vrijwel geen gas terugge nomen. Dit is eigenlijk pas de eerste training dat ik iets minder doe. Nu voel ik dat ik frisser word en dat er kracht in zit bij die versnellingen." Door zo'n training als vandaag groeit het vertrouwen bij Butter. Hij zegt te genieten van het in vorm raken. „Het gevoel van: ik ben goed en mag weer." LONDEN Een jaar na hun entree in de sport zijn de eerste hervor mingsplannen van Liberty Media met veel kritiek ontvangen. Vanaf 2021 moet de Formule 1 volgens de Amerikaanse eigenaar goedkoper, luider en sneller. De details achter het plan zijn echter al massaal af geschoten. Waar heel de wereld bijvoorbeeld hoopte op de rentree van de brullende V8, blijft de hui dige V6 hybride motor de basis. Dinsdag wacht Liberty tijdens een ontmoeting van de Fi Strategy Group een zwaar gesprek met de politieke spelletjes." De scherpe stellingname van Ferrari is niet los te zien van het voornemen van Li berty om een einde te maken aan de voorkeurspositie die het Itali aanse team geniet. De Amerika nen willen af van de jaarlijkse mil joenenbonus die Ferrari ontvangt voor de historische waarde die ze vertegenwoordigen. „En dat is geen blaffen zonder bijten", stelt ex-coureur Robert Doornbos. „Li berty vindt het onterecht dat Fer rari voorgetrokken wordt. Daar komt gewoon een einde aan." zandbak onherkenbaar wordt, wil ik er niet meer in spelen", sprak Ferrari-topman Sergio Marchi- onne. Formule 1 zonder Ferrari, het is bijna niet voor te stellen. „En dat gaat ook écht niet gebeuren", stelt ex-coureur Giedo van der Garde. „Fer rari en Formule t hebben elkaar grootge maakt. Wat wil Ferrari dan gaan doen? Dit zijn motorleveranciers. Mercedes en Renault morren, Ferrari dreigt zelfs weer eens met een vertrek uit de sport. „We willen de unieke positie van Ferrari behouden en versterken. Maar als we de zand bak blijven veranderen en dan op een punt be landen dat de zaterdag 4 november 2017 ZEILEN Team Brunei heeft in de Volvo Ocean Race de tweede havenrace gewon nen. De onder Nederlandse vlag varende boot, met Bouwe Bekking als schip per, voer de gehele wed strijd in Lissabon vooraan. Brunei kreeg door de zege er zeven punten bij en heeft na twee havenraces elf punten, en is in dat klas sement nu gedeeld tweede achter het Spaanse Map- fre. De Nederlandse boot van AkzoNobel finishte als vierde. GOLF Golfer Joost Luiten is in de tweede ronde zijn koppositie kwijtgeraakt in het Turkish Airlines Open, het zesde toernooi uit de lucratieve Rolex Series. De Nederlander noteerde op de golfbaan van Antalya een matige score van 73 slagen, twee boven par. Hij duikelde naar de gedeelde dertiende positie in het klassement. TENNIS Richèl Hogenkamp (foto) heeft de halve eind strijd bereikt van het ITF- tennistoernooi in Nantes. De Doetinchemse rekende in de kwartfinale af met Je- sika Maleckova uit Tsje chië: 6-3 6-3.In de halve fi nale treft Hogenkamp, die als derde is geplaatst in Frankrijk, Olga Jantsjoek uit Oekraïne. TENNIS Mannen. Parijs, kwartfinales: Krajinovic (Ser) - Nadal (Spa/1) 0-1 Walk-over, Isner (VSt/9) - Del Potro (Arg/13) 6-4 6-7 6-4. Vrouwen. Zhuhai, WTA Elite Tro phy. Groep A: Gorges (Dui/7) - Mladenovic (Fra/1) 6-2 7-6. Eindstand: 1. Gorges 2-4*, 2. Ryba- rikova 2-2, 3. Mladenovic 2-0. Groep B: Peng S (Chn/12) - Ve- snina (Rus/6) 6-21-0 Opg. Eindstand: 1. Vandeweghe 2-4*, 2. Peng S 2-2,3. Vesnina 2-0. Groep C: Strycova (Tsj/11) - Ste phens (VSt/3) 5-0 Opg. Eindstand: 1. Sevastova 2-4*, 2. Strycova 2-2,3. Stephens 2-0. Eindstand groep D: 1. Barty (Aus) 2-4*, 2. Pavljoetsjenkova (Rus/4) 2- 2,3. Kerber (Dui) 2-0. Naar halve finales ZEILEN Volvo Ocean Race. Havenrace Lissabon. 1. Brunei (Ned), 2. Map- fre (Spa), 3. Dongfeng (Chi), 4. Ak zoNobel (Ned). 'Sleutelen, maar dan aan een mens' vr- Pim Bijl Castricum —Michel Butter Michel Butter wordt tijdens zijn training vergezeld door coach Guido Hartensveld. FOTO OLAF KRAAK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31