Voorbereiclina Aantal 'onbewoonde' woningen neemt af in Zeeland 'Goes heeft controle aangescherpt na fraude van ambtenaar' 2 MAIKEL HARTE Column Iijn kinderen beginnen steeds meer besef te krij gen van mijn hobby: het maken van liedjes en cabaret. Dat wordt deze tijd van het jaar pijn lijk duidelijk. In december moet er weer een eindejaarsshow gereed zijn en in november begin ik te druk te voelen. Het hele jaar door zit ik wel eens op m'n gitaar te pielen, maar nu is dat bijna iedere avond het geval. Dat zorgt voor enige wrevel, in de eerste plaats omdat het geluids overlast geeft maar bovendien ben ik het liedje nog aan het schrijven en dat betekent dat ik iets aan het doen ben wat ik niet kan en dus eindeloos aan het herhalen ben. Tot vervelens toe van mijn kleine huisgenoten. Ze hebben bij hun moeder ook al een aantal keren hun ongerustheid uitgesproken: „Mam, pap doet echt raar?!" Mijn vrouw weet het feilloos uit te leg gen als ik weer eens met handge baar en al ijsberend in mezelf loop te lullen: „Dit is niks om je druk over te maken. Papa heeft dan een idee voor een stukje in het theater, er gaat dan net als in een stripboek een lampje branden en dan pro- beert-ie het even uit. Het gaat van zelf weer over." Van een vader die voetbaltrainer is bij de plaatselijke amateurver eniging hoorde ik eens, dat zijn kinderen hem ooit in de woonka mer betrapten, terwijl hij met wijd armgebaar aanwijzingen te gen het bankstel en tafel stond te geven: „Sneller inschuiven!" Langzamerhand beginnen mijn kinderen het steeds beter te be grijpen, al blijft het moeilijk. Toen een paar weken geleden Frits Bom overleed leek het mij wel aardig om een lied over 'de vakantieman' te maken. Weet u het nog zijn slo gan: Vakantieman, gezellig hè? Een liedje hierover repeteer ik sindsdien iedere avond, alleen kennen de kleine Harte's de va kantieman niet. Mijn vrouw kreeg van de jongste dan ook enigszins verontrustend de vraag welke man er volgend jaar mee op vakantie gaat. Die man zou heel gezellig zijn. Dit is niks om je druk over te maken. Papa heeft een idee DESTELLING Oneens Toos Henk Paul Kusters AL W KEER EINDE VAN DE WERELD VOORSPELD O NEE... WHATSAPP BOET HET WEER U! Zeeuwse Erftrofee voor Hof Welland Presentatie boek Anna van Suchtelen Kamervragen over werkdruk rechtbank VLISSINGEN Films festival nog een keer te zien Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn in Zeeland 15-554 van de 184.354 woningen on bewoond. Dat zijn er ruim hon derd minder dan vorig jaar. Lande lijk is het percentage onbewoonde huizen 4,6 procent, in Zeeland 8,4 procent. Buitensporig Onbewoond is overigens wat an ders dan ongebruikt of leegstaand. Het gaat om alle woningen waarop niemand staat ingeschreven bij de gemeente. Dus ook tweede (vakan- tie-)woningen vallen onder deze omschrijving. Daardoor staan in de kustgemeenten naar verhouding buitensporig veel panden als onbe woond geregistreerd: 21,0 procent in de gemeente Noord-Beveland, 20,0 procent in Sluis en ruim 16,2 procent in de gemeente Veere. Schouwen-Duiveland komt uit op 12,0 procent. Deze hoge percentages hebben uiteraard hun invloed op her Zeeuwse gemiddelde. Maar ook zonder de vier kustge meenten mee te rekenen is het Zeeuwse percentage nog altijd een stuk hoger dan het landelijke. Van de andere negen Zeeuwse gemeen ten kent alleen Borsele een percen tage onbewoonde woningen dat onder her landelijk gemiddelde ligt. In deze gemeente staat 4,4 procent, 432 woningen, te boek als onbe woond. Kapelle past met 4,6 pro cent precies in het landelijke plaatje. Daarna volgen Middelburg (4,7 procent), Reimerswaal (4,9), Tholen (5,3), Vlissingen (6,0), Goes (6.3), Terneuzen (6,6) en Hulst (7.4). Het gaat om alle woningen waarop niemand staat ingeschreven bij de gemeente Van alle provincies kent Flevo land het laagste percentage onbe woonde woningen, namelijk 2,9 procent, gevolgd door Noord-Bra bant met 3,8 procent. Het hoogste percentage heeft Zeeland, op ruime afstand gevolgd door de provincie Limburg met 5,3 procent. De gemeente Goes heeft de interne controle 'heel erg' verscherpt nadat een medewerker in 2011 veroor deeld werd voor oplichting en vals heid in geschrifte. Dat laat burge meester Herman Klitsie bij monde van een woordvoerder weten. De rechtbank oordeelde donder dag nog dat de gemeente juist on voldoende lering uit die eerdere fraudezaak heeft getrokken, nadat wederom een ambtenaar voor fraude werd veroordeeld. „We hebben al eerder aangege ven dat de medewerkster bekend stond als ervaren en betrokken. Zij heeft die fraude gepleegd door mis bruik te maken van toegeëigende raken en bevoegdheden. Dat kan gebeuren. Ook de controlerende leidinggevende had het grootste vertrouwen in haar. Inmiddels is de controle heel erg verscherpt." Tijdrovend De Middelburgse rechtbank heeft de zaak van de frauderende ambte naar doorgestuurd naar de burger lijke rechter. Hij gaat de komende tijd kijken of de veroordeelde in woonster van Wemeldinge het ge fraudeerde bedrag terug moet beta len aan de gemeente Goes en de Gemeenschappelijke Regeling De Bevelanden. Het is voor de strafka mer van de rechtbank te ingewik keld en tijdrovend om dat op korte termijn vast te stellen. De burger lijke rechter gaar ook kijken of de gemeente mogelijk deels zelf schul dig is aan de fraude door onvol- Zij heeft die fraude gepleegd door misbruik te maken van toegeëigende bevoegdheden doende controle uit te voeren. Donderdag bepaalde de strafka mer van de Middelburgse recht bank dat de vrouw (60) schuldig is aan fraude. Ze verduisterde in de ja ren 2010 tot en met 2015 als ambte naar ruim twee ton. De rechtbank benadrukt dat in het vonnis niet staat dat de gemeente de fraude mogelijk heeft uitgelokt door nau welijks te controleren. De vrouw is veroordeeld tot een celstraf van twaalf maanden waar van zes voorwaardelijk. zaterdag 4 november 2017 Vandaag: Liever de Zeeuwse vlag dan de Nederlandse vlag Reageer op pzc.nl Gisteren: Zeeuwse zieken huizen zijn prima 1256 stemmen Eens MAAR VANÖAASi VRUBA© 3 NOVEMBER 20I?* IS HET BAN ECHT ZOVER... NOORDWELLE Peter Hoogenboom en Amanda de Glopper op Hof Welland bij Noord- welle hebben de Zeeuwse Erftrofee 2017 gewonnen. De prijs wordt toegekend door de Boer derijenstichting Zeeland, Stichting Landschapsbe heer Zeeland en de Zui delijke Land- en Tuin bouworganisatie. Gede puteerde Ben de Reu reikt de Zeeuwse Erftro fee zaterdag 18 novem ber uit in het Dorpshuis van Noordwelle. Aanvang om 14.00 uur. ELLEWOUTSDIJK Het buiten Zorgvliet in El- lewoutsdijk is verdwenen. Maar niet vergeten. Woensdag presenteert Anna van Suchtelen (1961) in 't Kerkje van El- lesdiek haar boek Ver sailles aan de Schelde. Daarin vertelt zij over de baggeraarsfamilie Van Hattum, die eind 19e eeuw het landhuis liet bouwen. De schrijfster is kleindochter van Guusje en Freek van Hattum, de laatste bewoners van het in de Tweede Wereldoor log verwoeste buiten. De presentatie begint om 16.00 uur. DEN HAAG PvdA en SP hebben mi nister Sander Dekker van Rechtsbescherming op heldering gevraagd over de veel te hoge werkdruk bij de rechtbank Zeeland- West-Brabant. Ze vinden dat vertragingen in de behandeling van hoger beroepen en gebrekkige dossiers de belangen schaden van slachtoffers en eventuele nabestaan den; zij blijven langer in onzekerheid over de af loop van een strafzaak. Film by the Sea hervat morgen in de Vlissingse bioscoop CineCity de zondagprogrammering. Dat gebeurt met de ver toning van drie hoogte punten van de jongste editie van het festival. Het gaat om de films Ma nifesto (om 11.00 uur), Mesteren (13.30 uur) en The Square (15.30 uur). Het aantal onbewoonde wonin gen is, net als in de rest van het land, de afgelopen jaren in Zee land teruggelopen. Maar het zijn er naar verhouding meer dan in de rest van het land. Theo Giele Vlissingen Michiel Bouwman Emile Calon Goes -Woordvoerder gemeente Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2