26 Het bewogen leven van Royston Drenthe is nu Geld, feesten, van profvoetballer naar rapper, het leven van Royston Drenthe (30) is nooit saai. Gisteren verscheen zijn biografie. „Ik mis het profbestaan niet, anders zou ik er moeite voor doen." 9) Column S JOERD MOSSOU Gooimeer, een dorp zo Hollands als je ze maar bedenken kunt. Hakim Ziyech? Ge boren en getogen in Dronten, midden in de Fle- vopolder, een nederzetting barstensvol 'huizen die op Ronald Koeman lijken'. (Credits: Gumm- bah). Toch spelen Amrabat en Ziyech straks allebei voor Marokko, en niet voor ons goeie ouwe Ne derlands elftal. Ze hebben zogezegd een beter 'ge voel' bij Marokko. Hun gesprekjes met Neder landse bondscoaches liepen ofwel hopeloos in de soep, ofwel ze bleken zinloos. Je kunt je natuurlijk afvragen hoe erg dat precies is. Of Amrabat ooit een volwaardig international wordt, is nog maar de vraag: eerst maar eens wat minder ballen verprutsen voor zijn eigen doel. Bij Ziyech ligt dat al anders, als één van de drie beste spelers van de eredivisie. Zijn creativiteit en persoonlijkheid zou dit Nederlands elftal prima kunnen gebruiken, daar kan geen misver stand over bestaan. Toch zullen we er aan moeten wennen, want dit is onze nieuwe werkelijkheid. Het is niet exact te zeggen hoeveel Ma rokkaanse Nederlan ders in de komende pakweg vijfjaar voor Oranje zullen kiezen, maar ik gok op nul. De Marokkaanse voetbalbond voert eindelijk gericht en slim beleid, maar er speelt uiteraard meer U kunt dat belachelijk en onbegrijpelijk vin den, maar het is zin voller je te verdiepen in de achtergronden. Ten eerste heeft de Marok kaanse voetbalbond zijn zaakjes stukken beter op orde dan vroeger, het voert eindelijk gericht en slim beleid, maar er speelt uiteraard meer. In de keuzes van Amrabat of Ziyech ligt een complex maatschappelijk probleem besloten. Dries Boussatta kan dat het beste verwoorden van alle Marokkaanse Nederlanders die ik ken, in plat Amsterdams zelfs, zonder krampjes of omwegen. Kort samengevat: in deze tijden van Geert Wil- ders voelt haast geen enkele Marokkaanse Neder lander zich nog bovenal een 'Nederlander', hoe graag hij of zij dat misschien ook zou willen. Om met Dries te spreken: waarom zou een jon gen van pakweg 2t zich op het voetbalveld opeens een 'Nederlander' voelen, terwijl hij in ongeveer de hele maatschappij altijd als 'die Marokkaan' wordt beschouwd? Zijn vrienden, zijn familie: ze worden in Neder land steeds over dezelfde kam geschoren, op kan toor en op televisie, op straat en in de supermarkt. Maar als het op voetbal aankomt, op Oranje, dan is diezelfde kut-Marokkaan opeens tóch een Neder lander? We kunnen kortom wel weer naar de KNVB wij zen. We kunnen vinden dat onze bondscoach het veel slimmer moet aanpakken; dat hij de nieuwe Ziyechs of Amrabats méér moet pamperen en paaien - of juist veel minder. We kunnen gesprekjes voeren tot we een ons wegen. We kunnen Marokkaans/Nederlandse ta lenten nóg wat eerder selecteren voor jeugdteams. We kunnen met hun ouders gaan praten, we kun nen Dries Boussatta om advies vragen. Maar wat overblijft is dat we deze wedstrijd - ook deze al - tamelijk kansloos aan het verliezen zijn. Evra moet vrezen voor straf Kuipers in actie bij play-offs ij zegt het echt. De man die een hor loge kocht voor 80.000 euro, die zijn 29ste verjaar dag vierde met een grote groep vrien den op een boot in Abu Dhabi, die om saaie rustdagen te doorbreken re gelmatig een privéjet bestelde van Alicante naar Ibiza: „Ik zeg altijd: doe maar normaal, dan doe je al gek ge noeg." Voor het interview een verzoek: of de schrijver (Hugo Verkley) van de biografie van Royston Drenthe erbij kan zitten. Nee. Dat is niet bevorder lijk voor de spontaniteit. Drenthe gaat akkoord. Maar dat betekent nog niet dat hij alleen is; afspreken met hem betekent afspreken met zijn halve familie. Moeder Drenthe opent de deur van het huis van haar zus Hellen. In de gang tante Sandra, oom Patrick zit op de bank. Drenthe (30) komt binnen, gaat op de kop van de eettafel zitten. Op de iPhone van zijn moeder wordt de opneemfunctie gezocht. „In de meeste gevallen wel. Soms ge beuren er dingen die ik niet leuk vind. Meestal praat ik daarna niet meer met journalisten, of ik geef ze een grote mond. Er was een keer een journalist die dingen schreef waar van ik zei: broer, heb ik dat gezegd? Hij zei van: nee, maar ik heb het een beetje in andere verwoordingen ge daan. Uiteindelijk wist hij dat hij fout was. Ik heb een tijdje helemaal niet met journalisten gesproken. Ik vond dat er niks gebeurde wat naar de bui tenwereld toe belangrijk was. Als er een beetje movement is, dan ga ik weer praten." Er is movement. Drenthe, de man die tien jaar geleden als toptalent werd gekocht door Real Madrid, mil joenen ging verdienen, maar nooit zijn belofte waarmaakte, besloot begin dit jaar te stop- V) pen als profvoetballer. In februari werd bekend dat hij voortaan zou op treden als rapper onder de naam Roya2Faces. Vandaag komt Royston, de biografie van Drenthe, in eigen beheer uit. Hij lacht. „Ik denk niet dat je mijn hele leven in één boek kunt krijgen. De kern ga je lezen, maar ik denk dat je wel een gekke film nodig zou moe ten hebben voor mijn leven. „Poeh, veel dingen, man. Ik zeg je eerlijk. Heel veel dingen waren su perleuk. Maar een voorbeeld? Soms word ik aan een situatie herinnerd door neven, vrienden, dan weet ik het weer, maar nu? Poeh." Tante Sandra: „Nou, als je jarig bent en in Abu Dhabi een jacht huurt met alles erop en eraan, dat vind ik heftig, hoor." Drenthe: „Ik zeg altijd: doe maar nor maal, dan doe je al gek genoeg. In ie mand anders ogen is het misschien gek, maar wanneer je ermee bezig bent, kun je iets hebben van: oké!" „Goed, toch een gek voorbeeld: bij Alicante waren we weieens een paar dagen vrij, dan kun je in een zeszitter voor 7000 euro naar Ibiza vliegen. Mocht de trainer niet weten, die wilde niet dat je het land verliet. We gingen natuurlijk ook niet rustig mensen kijken, we gin gen een feestje bouwen. In de meeste gevallen lieten we dan ook mensen uit Nederland overkomen." „Tuurlijk. Toen wist je wat maande lijks binnenkwam, dus who caresNu kan het maandelijks verschillen." „Tuurlijk, tuurlijk." „Weet ik niet eigenlijk. Mijn eerste zaterdag 4 november 2017 GO @sjoerd mossou Marokko Sofyan Amrabat komt uit Huizen, aan het VOETBAL Olympique Marseille-ver- dediger Pa trice Evra is door de Euro pese voetbal bond UEFA aangeklaagd wegens ge welddadig gedrag. In het verloren Eu ropese uit- duel bij Gui- maraes (1-0) deelde hij tij dens de war- ming-up een trap uit aan een Franse fan die hem had uitge scholden. VOETBAL Scheidsrech ter Björn Kui pers is aan gesteld voor de interland tussen Grie kenland en Kroatië op zondag 12 no vember. Het duel in Pi raeus is de return van de play-off om een plek op het WK voet bal volgend jaar in Rus land. Het eer ste duel tus sen beide landen is op 9 november. O fi. (0 'Mijn leven krijg je niet in één boek' Lisette van der Geest Rotterdam Doe je dat altijd? s T Drenthe speelde tussen 2007 en '11 46 competitieduels voor Real. FOTOPROSHOTS Ben je trots op het boek? Wat is het gekste dat je hebt mee gemaakt? Je kunt nu minder uitgeven, toch? Denk je weieens: mooi horloge, maar ik moet dat niet doen? Wat was het laatste waarbij je dit dacht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26