20%kprtMQ rllLTUUR 25 Mensen roepen al snel: 'Dus meneer Acda denkt zeker dat hij ook nog kan regisseren.' En inderdaad: dat denk ik. Paul de Munnik, kun je blind timen", zegt hij over punt 2 op zijn lijstje. „Dat heb ik moeten afleren. Ik mag iemand pas aankijken als hij spreekt. Ook al weet ik uit het script al wat hij gaat zeggen." Als Tevye is Acda het hart van de musicalklassie- ker die draait om een Joods gezin in het Oekraïne van 1905. Daar dreigen de pijlers van zijn op tradi ties gefundeerde bestaan om te vallen als zijn dochters hun liefde niet meer door hun ouders laten bepalen. Het is de eerste musicalrol van de zanger en acteur. „Het voelt als een potje water polo. Ik kan zwemmen, ik kan een bal gooien, maar ik heb die twee nog nooit gecombineerd." Die primeur beleeft hij in de rol die in ons land vrijwel samenvalt met de versie die Lex Goudsmit in 1966 speelde tijdens de eerste Fiddler on the Roof in Nederland. Goudsmits Als ik toch eens rijk was Ifl were a Rich Manwerd een musicalevergreen. „Lex is legendarisch geworden in die rol en inmid dels overleden", zegt Acda. „Dus is hij sowieso niet te overtreffen. Daar maak ik me dus niet druk om." Acda begrijpt de impact die het stuk destijds had. „Een puur Joods stuk in het Nederland van 2966. Iedereen ouder dan 25 jaar in die zaal, had de oorlog meegemaakt. Dan maakt een verhaal waarin een Joodse gemeente wordt verdreven be grijpelijk grote indruk." Zelf werd hij een jaar na Goudsmits glansrol geboren. Maar vader Acda (81) zag die Fiddler destijds wel. „Hij komt morgen kij ken. Dus ik vrees het ergste." Affaire Tijdens de premièrevoorstelling is regisseur Ruut Weissman niet aanwezig. Zijn naam wordt ge noemd in de affaire rondom een docent van de Amsterdamse theaterschool, die is aangeklaagd wegens seksuele intimidatie. Weissman, in die tijd directeur van de opleiding, zou bewust niet heb- ben ingegrepen. 'Omdat het om de voorstelling moet gaan en niet om de persoon Weissman, is hij niet bij de première,' liet producent De Theater alliantie weten. Acda wil zich niet in de publieke discussie mengen. „Ik weiger het risico te lopen half of verkeerd geciteerd te worden ten faveure van iemand anders' mening", zegt hij. Om er ach teraan te mompelen: „Dat zouden meer mensen moeten doen." Ondanks het rumoer bevalt het bestaan als mu sicalacteur hem goed. Hij geniet van het zingen van zijn versie van Als ik toch eens rijk was, waar voor hij een nieuwe vondst bedacht. „Ik had er niet bij nagedacht toen Albert Verlinde (producent, red.) me vroeg voor deze rol. Maar dat lied is na tuurlijk bijna bekender dan de musical zelf. Ik ben blij dat ik er een eigen twist aan kan geven." Is het publiek getuige van de geboorte van een tweede leven als musicalster? Acda sluit het niet uit, maar zegt wel: „Zoiets hangt volkomen van de voorstelling af. Ik heb de afgelopen jaren onder meer Tarzan en de Lion King gezien. In zulke shows zou ik niet zo snel stappen. Maar in New York was ik bij een prachtige musical over zangeres Carole King. Zou ik meteen aan meedoen! Jammer dat er geen enkele reden te bedenken is waarom die voorstelling naar Nederland zou komen." Speelfilm De musicalpremière van morgen wordt donderdag gevolgd door het debuut in de bioscopen van Acda's eerste speelfilm als regisseur. In Oh Baby spelen Gijs Naber en Hanna van Vliet de hoofdrol len. „Ik ben gestopt met nadenken over wat ik spannender vind. Ik kom er gewoonweg niet uit." De film beleefde afgelopen week al zijn feeste lijke première. Acda volgde de reacties nauwgezet. „Ik ben op mijn hoede. Mensen roepen al snel: 'Dus meneer Acda denkt zeker dat hij ook nog kan regisseren.' En inderdaad: dat denk ik." Over de ontvangst op de première: „Het applaus was goed en de mensen bleven na afloop lang hangen. Een goed teken. Als ik een film niet zo goed vind, ben ik altijd snel genoeg weg om de regisseur niet te gen te komen." Op het stoeltje voor zijn kleedkamerspiegel trekt Acda met zijn rug. Hij heeft een spiertje verrekt en wil een masseur laten bellen. Hoewel: maakt een zeurende blessure het getob van zijn personage Tevye niet geloofwaardiger? Acda meteen: „Albert Verlinde zal inderdaad blij zijn dat ik het aan mijn rug heb. Laat ik die massage maar bestellen voor dat hij erachter komt." Houtwereld Topleverancier 2016-2017 Beste Tuinhoutleverancier zaterdag 4 november 2017 44 Thomas Acda laveert deze week door twee genres: musical en film. FOTO MARLIES WESSELS Mheneweg-Zuid I b 8096 RE Oldebroek Telefoon 0525 - 63 12 21 www.trendhout.nl Actie november en december alle buitenverblijven en kapschuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25