J ik fl Ét! II E 21 mm Ai Wil Mijn grote angst is dat hier alleen productie overblijft \n I 11 1 s Bk Martijn Haeser. „Op een gegeven moment werkten er 37.000 men sen. Alles was van Hoogovens, ze hadden een eigen winkel, noem maar op." De impact van de staalfabriek op de regio was enorm. Het bekend ste brandwondencentrum van Ne derland had nooit in Beverwijk gestaan als Hoogovens niet voor zoveel verse wonden had gezorgd. Het internationaal vermaarde schaaktoernooi in Wijk aan Zee: zonder de fabrieken was het er nooit geweest. Tal van sportver enigingen - voetbalclub Telstar bijvoorbeeld - betaalden shirts en ballen van het sponsorgeld. Het onderwijs profiteerde ervan, de haven, toeleveranciers: zonder Hoogovens had de IJmond er com pleet anders uitgezien. Het huidige Tata is minder in vloedrijk. IJmuiden heeft ook an dere bedrijven, vaak wel voortge komen uit de staalfabriek overi gens. Je hebt de visserij. En het on derhoud van windmolens op zee levert de gemeente duizenden ba nen op, dagdroomt Arjen Verkaik, wethouder Economische Zaken. Toch: met 9.000 werknemers en nog eens zo'n aantal bij toeleve rende bedrijven, is Tata nog altijd de kurk waar IJmuiden op drijft. Actiebereidheid Stilzitten en afwachten wat de fu sie brengt, is geen optie. De mede werkers laten zich niet mak naar de slachtbank leiden. Bij een druk bezochte actiebijeenkomst van de in IJmuiden machtige vakbond FNV - de animo is zo groot dat vele tientallen mensen een uur moeten wachten op een volgende kans - is de eendracht groot, net als de actiebereidheid. Massaal is het applaus als FNV-bestuurder Aad in 't Veld in een speech te keergaat tegen het grootkapitaal en bonusgeile managers. „Of ik bereid ben te staken? Na tuurlijk!", zegt Tata-medewerker Leo na afloop van de bijeenkomst. „Je vecht voor je vreten. Zo zie ik dat. Waar moet ik heen als ik hier ontslagen word? Er is geen andere staalfabriek in Nederland." Misschien zijn dit ze wel, de normale Nederlanders waar poli tiek Den Haag de mond vol van heeft. Daarom deed het ook zo'n pijn, het Twitter-bericht dat Mark Rutte na het fusienieuws de we reld in stuurde. De minister-presi- dent uitte zijn vreugde over het feit dat het hoofdkantoor van de nieuwe joint venture in Nederland komt. Geen woord over dreigende ontslagen. Terwijl iedere baan er één is - zo zien ze dat in IJmuiden. Het is hard en eerlijk werk, wat de smelters, procesoperators en kraandrijvers doen. Hun lot is niet minder belangrijk dan dat van ju risten of fiscalisten. Toch? Neem Alex. Van buiten mis schien een ruwe, wat onbehou wen gast, met zijn kale kop en handen als kolenschoppen. Maar na twee woorden weet je dat er een vriendelijke en betrokken ke rel tegenover je zit. Iedere ochtend liggen er bij Alex twee kranten op de ontbijttafel. Hij weet precies wat er op het spel staat. „Het gaat hier dezelfde kant uit als bij Orga- non in Oss, of bij KLM en Air France. Als de beslissingen ergens anders genomen worden, delf je uiteindelijk het onderspit. Voor mensen aan de andere kant van de wereld zijn we niet meer dan pop petjes. Zo werkt dat gewoon." Garanties ontbreken De directie van Tata Steel Neder land deelt de analyse van Alex. In de huidige fusievoorstellen is van Nederlandse autonomie geen sprake. Nu heeft 'IJmuiden' nog zeggenschap over de eigen inves teringen. Met resultaat: de Neder landse tak, waar 9.000 mensen werken, boekt in goede jaren hon derden miljoenen euro's winst en loopt qua efficiëntie, innovatie en milieuvriendelijkheid voorop. Maar wat als de winst van IJmui den in de toekomst gebruikt wordt om financiële gaten in Engeland te dichten, of om nieuwe Duitse aan deelhouders te plezieren? Afgelopen maandag zat een Ne derlandse delegatie op het Tata- hoofdkantoor in Mumbai om de zorgen over te brengen. De bezwa ren zijn 'gehoord', laat de directie het personeel weten, en er is 'con structief gesproken'. Maar garan ties ontbreken, en dat schuurt. Doemscenario is dat alle kennis- gerelateerde banen naar Azië ver dwijnen. „Mijn grote angst is dat hier alleen productie overblijft zegt Verkaik. „Voor het werk in de fabriek ben ik niet eens zo bang. Die twee schoorstenen van Tata roken hier omdat er staal gemaakt wordt, en dat gaat niet veranderen. Sterker nog: dat wordt alleen maar meer. De vraag is wat er met an dere functies gebeurt; met R&D, met ondersteunende diensten." Alex ziet hoe dat gaat op de werkvloer. „Dan komt zo'n jongen uit India meekijken. Helemaal ver baasd: doen jullie dit met zo wei nig mensen? En dan leg ik het uit, en een maand later zijn ze weg. Met al die kennis in hun hoofd." Het zal toch niet, vraag je je on bewust af als je vanuit het ge meentehuis naar de schoorstenen in de verte tuurt. Het zal toch niet, dat ze de boel hier helemaal de nek omdraaien? Wethouder Verkaik gelooft er niks van. „Heb nou ge woon vertrouwen in je eigen kun nen, zou ik willen zeggen. We hebben hier in IJmuiden een voor sprong op allerlei terreinen, die halen ze elders echt niet zomaar in. Het belangrijkste ingrediënt van een fabriek zijn de werkne mers, en die zijn hartstikke goed. Ik neem aan dat ze dat in India ook wel beseffen. Maar toch: zolang het alleen maar woorden zijn, en geen keiharde afspraken, blijft de onzekerheid. Je kunt mensen niet op hun blauwe ogen geloven." zaterdag 4 november 2017 GO r Mi j ir ir j 1 iïi nil H ai 1 1 Hoogovens op de gevel, in IJmuiden nog altijd een geuzennaam. Medewerkers van Tata Steel tijdens de FNV-bijeenkomst: alles behalve een vrolijke boel. foto's olaf kraak —Wethouder Arjen Verkaik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21