II Hoe hangt de vlag erbij? Uitgeleerd Lid Raad van Toezicht ZONDAG OPEN Maatregel moet zorgkosten beperken Vandaag bij deze krant BetèïrK Zorginstellingen laten ouderen soms tientallen euro's extra betalen als ze vaker dan drie keer per jaar na een val de alarmknop indrukken. Belachelijk, vindt ouderenbond ANBO. Maxima, vrouw van de wereld Walcheren Gepromoveerd en dan toch een heel andere richting op magazine Helpende hand opColijnsplaat keer de wereld rond BeteoR zoekt voor Scalda mbo/ve (regio Zeeland) een Aandachtsgebied: Financiën en bedrijfsvoering Cliënten van Aatje Thuiszorg in onder meer Rotterdam en Dor drecht betalen na de derde val waarbij het personenalarmerings- systeem wordt ingeschakeld 37,50 euro per incident. Ook voor bewo ners van het Dordtse woonzorg centrum De Merwelanden begint de teller te lopen na drie vallen of noodoproepen. Ze betalen voor de tijd dat de verpleegkundige hulp verleent: 49,95 euro per uur. De Merwelanden wil met de maatregel de stijgende personeels kosten beperken. „Mensen denken soms dat alles gratis is, maar als zorginstelling kun je je een gratis dienst niet permitteren", zegt zorg manager Johan Renting. Volgens hem heeft nog niemand extra moe ten betalen. „We hebben geen pin automaat bij ons en we laten na tuurlijk niemand liggen." De extra betaling voor noodhulp is opmerkelijk, omdat ouderen voor de alarmdienst al maandelijks abonnementskosten (18 tot 25 euro) betalen. Personenalarmering We hebben geen pinautomaat bij ons en laten natuurlijk niemand liggen wordt meestal niet vergoed door verzekeraars. De dienst wordt aan de markt overgelaten. De tarieven verschillen. Daardoor kan nood hulp na een val voor de een 50 euro extra kosten en voor de ander niet. Ouderenbond ANBO vreest dat ouderen zorg gaan mijden als ze ex tra moeten betalen voor noodhulp. „Mensen moeten zich te allen tijde veilig voelen en niet geremd wor den om hulp te vragen", zegt woordvoerster Renée de Vries. Bovendien ziet de bond dat in stellingen vaak de keuzevrijheid van bewoners beperken. Bij De Merwelanden zijn bewoners ver plicht het systeem van het zorgcen trum aan te schaffen en mogen ze niet kiezen voor een andere alarm dienst. De Vries: „Er is geen flexibi liteit. Instellingen moeten bewo ners in contracten meer vrijheid geven om zelf een oplossing te vin den." Jaarlijks belanden zo'n 90.000 65-plussers op de spoedeisende hulp door een val. Vorig jaar overleden bijna 3.900 Nederlanders, vooral 80-plussers, na een val. De Nederlandse vlag komt voortaan in de Tweede Kamer te hangen. Wat betekent dat voor de Zeeuwse gemeentehuizen en de Statenzaal? Krijgt het rood-wit-blauw daar straks ook een prominente plek? Niet echt nodig, oordelen de regionale bestuurders. De Zeeuwse vlag wappert immers al overal. In vijfmaanden vier Nieuwsmedia Pv ZJ Ko Kallewaard Met beide benen op de grond Mens en Organisatie www.beteor.nl CLmjUM^oart, SliadnexM Zaandam. Ouderen 'beboet' na drie keer vallen Ingrid de Groot Tonny van der Mee Dordrecht —Johan Renting, zorgmanager ZEELAND2 zaterdag 4 november 2017 Perioden met zon en in het westen kans 15°C op wat regen pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 7 11688 5 5 5 5 4 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1