Zeldzaam SGP vraagt onderzoek naar verkeersontsluiting Zierikzee Luchtverhitters olie - gas - elektra 7 DROSTEBLIK UIT RENESSE IN BOEK VAN JOB KOENS Annemarie Heiligers kwam jaren terug met het Drosteblikjevoor chocoladekorrels op tv. Nu staat het blikje in het grote Drosteboekvan verzamelaar Job Koens. met Hannes minnaar zaamheid van dat specifieke blikje had, zat ze er al eens mee aan tafel bij Amanda Spoel in het televisieprogramma Avro Service Salon. Veilinghuis Sotheby's deed voor dat programma een taxatie in het Schielandshuis in Rotter dam. Met nog wat verzamelaars reisde Heiligers naar Rotterdam af. „Neem maar wat leuks mee, Ik werd na die uitzending platgebeld zeiden ze. Het museum had ik toen nog niet en ik had nog maar een stuk of 8oo blikken. Nu heb ik er meer dan 4000. Maar ik nam in ieder geval dat blikje mee en werd na die uitzending platge beld." Onder andere door de dochter van Jan Wieg man, een be kend illustra tor die in 1923 het eerste Droste-man- netje ont wierp. Doch ter Wiegman vertelde Heili gers hoe zeld zaam het ob ject was en stuurde haar ook een boek van haar vader toe. Zelf vond ze op een rom melmarkt in Ellemeet prompt het boekje Het meisje uit den lorrenwinkel, met de voor Wiegman zo kenmerkende silhouetteke ningen. Beide voorwerpen zijn nog altijd te Er is er maar eentje van in Nederland, voor zover Annema rie Heiligers weet. En hij staat bij haar in blikmuseum De Blikvanger in Re- nesse. Het zeld zame Droste- blikje voor chocoladekor rels uit circa 1928 bemach tigde een plaats in het vorige week uitge brachte boek van blikverza- melaar Job Koens: Droste, een blik waardig. Ooit wilde Koens dat blikje van haar kopen, maar Heiligers hield het zelf. Om een trekker te hebben voor haar museum. En meer nog, omdat ze met het Drosteblik al hele avonturen had beleefd. Jaren terug, toen de in woonster van Re- nesse nog geen idee van de zeld- zien in het Renesser museum. Het blik, waarvan ergens in Ne derland ook nog een exemplaar zonder dekseltje circuleert, kreeg Heiligers zelf ooit in haar handen gedrukt door een mevrouw uit Ik ben zo blij met het boek van Job Koens. Hij bespreekt elk blik van Droste apart Groningen toen ze in de Bewaer- schole in Burgh-Haamstede een expositie over verzamelingen or ganiseerde. „Niet wetende des tijds hoe bijzonder dat blik was." Nou is er geen blik zónder ver haal in museum De Blikvanger te vinden. En Heiligers heeft door de jaren heen ook heel wat feite lijke informatie over haar verza meling bij elkaar gesprokkeld. „En toch weet ik nog niet genoeg. Daarom ben ik heel blij met het boek van Job Koens. Hij is zo goed georiënteerd. Elk blik van Droste bespreekt hij apart. Soms zijn er zulke minimale verschillen tus sen de verschillende blikken. Maar met dit boek kan ik precies terugvinden welke blikken ik zelf in mijn verzameling heb." Dat zijn er - tussen de duizenden an- derssoortige - tientallen van de cacao- en chocoladefabrikant Droste. Allemaal met die bekende verpleegster erop, met een dien blad in haar hand waarop een ca- caoblik staat met daarop haar ei gen afbeelding. Dat repeterende beeld kreeg ergens in de jaren ze ventig de naam droste-effect. BLIK WAARDIG Natuurlijk gaat het over de afgeslo ten Zuidhavenpoort. Maar dat niet alleen. De SGP wil een gedegen, door een externe deskundige uit te voeren, onderzoek naar de ver keersafwikkeling in Zierikzee. „Die paal in de poort heeft één probleem opgelost, maar elders weer een probleem gecreëerd. Het is de laatste jaren veel drukker ge worden in Zierikzee. Voor een deel komt dat doordat het toerisme is toegenomen", legt SGP-fractie- voorzitter Florus van der Paauw uit. Het kruispunt van de N59 met de Laan van St. Hilaire is al druk en daar moet straks de brandweer vanaf de nieuwe kazerne ook nog doorheen. Van der Paauw: „Ben zinestation Texaco bijvoorbeeld, is ook een gevaarlijk punt. Wij den ken dat de bestaande infrastruc tuur van Zierikzee niet meer van deze tijd is. Dan moetje geen inci denten oplossen, maar de zaak structureel aanpakken." In haar reactie op de gemeente begroting vraagt de Staatkundig Gereformeerde Partij ook een on derzoek naar het openhouden van zwembad Dolfijn in Nieuwerkerk. Het sociaal domein is al in twee coalities het pakkie-an van de SGP. Volgend jaar is vier jaar gewerkt aan de overdracht van rijkstaken naar de gemeente. De SGP wil eind 2018 alles hiervan eens op een rijtje zetten. De onkruidbestrijding kan be ter, vindt de SGP. Er moeten snel nieuwe methodes gevonden wor den. Net als andere partijen wil de SGP meer subsidie voor het na tuur- en milieueducatief centrum, zodat het zijn medewerkers cao- loon kan betalen. :••••••:- HET ZEEUWS ORKEST D118-G282D<i I zeeuuisorkest.nl Vrijdag 10 nouember flïGuiuG Kerk, Zierikzee Meeuwse handelsonderneming bv Albert Plesmanweg 6,4462 GC Goes Tel.: 0113-212620 Fax:0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com zaterdag 4 november 2017 •3D Géén idee dat het blikje zeldzaam was Esme Soesman -Annemarie Heiligers Renesse Annemarie Heiligers met een -Annemarie Heiligers blik van Droste, foto dirk-jan gjeltema Dat die blikken busjes van Droste voor chocoladekorrels zo'n zeld zaamheid zijn, heeft wellicht te maken met het feit dat de fabri kant die korrels maar zeven jaar - van 1928 tot 1935 - produceerde. Dat valt te lezen in Koens boek 'Droste, een blik waardig'. „Waar schijnlijk omdat de kosten niet in verhouding stonden tot de op brengst." Het boek van Koens, dat vorige week is gepresenteerd, is 320 pagina's dik en telt bijna 600 afbeeldingen. Blikmuseum de Blikvanger is te vinden aan de Capelweg 18 in Renesse. Info: 0111-461 794. Een onderzoek naar de ver keersontsluiting van Zierikzee staat hoog op het verlanglijstje van de SGP. Ton van den Nouweland Zierikzee A A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 148