Knutsellijm raakt op door nieuwe slijmrage 13 14 gewonden na busbotsing Badrvrij, maar met enkelband Penis krom? Vaker kanker Felcsüt Felcsüt ligt op 40 kilometer van Boedapest en is niet veel meer dan een verzameling boerderijen in het groen. Niemand zou ooit van het dorp hebben gehoord als het niet het geboortedorp was van premier Viktor Orban. Drie jaar geleden liet Orban pal naast het dorp een imposant voet balstadion bouwen. Er is plek voor 3.500 man publiek, twee keer zo veel als het aantal inwoners van Felcsüt. De oppositie in Hongarije noemt het stadion een van de speeltjes van Orban, en noemt het een schande dat belastinggeld hier aan besteed is. Vorig jaar liet Orban in zijn ge boortedorp ook een spoorlijn aan leggen. Het treintje dat in zijn jeugd nog langs Felcsüt reed, stond model voor de 'vintage trein' die hij weer wilde laten rijden. Subsidies In de jaren 70 werd die treinlijn ge schrapt, omdat te weinig mensen gebruikmaakten van de verbinding. De Hongaarse regering financierde de bouw voor 80 procent met Euro pese subsidies. 2 miljoen euro ont ving Hongarije vanuit Brussel, 750.000 euro legde de Hongaarse regering zelf neer. In de aanvraag voor de Europese subsidie schatte de regering dat zo'n 7.000 mensen per dag gebruik zouden maken van de trein. De trein rijdt nu anderhalf jaar en haalt bij lange niet het aantal voorspelde bezoekers. Gemiddeld trekt de trein 30 passagiers per dag. Op deze zaterdag staat een tiental mensen te wachten op het perron. Rond kwart voor twaalf zal de trein de tweede rit van de dag maken. Met een luide sis komt de felrode locomotief tot stilstand. Een ouder stel en een twee bevriende families grandeur wil geven. Een werkelijk nut zou de trein niet hebben. Hongarije is met 6 miljard euro per jaar een van de grootste ontvan ger van EU- fondsen. Zo zijn er veel overheidsgebouwen opgeknapt met EU-geld. Tegenstanders van Orban zijn bang dat de kraan in Brussel wordt dichtgedraaid, omdat Orban het geld gebruikt voor projecten zonder maatschappelijk nut. Inspecteurs van de Europese Commissie hebben vorige maand een bezoek gebracht aan Hongarije om te kijken of de subsidies in het land op de juiste manier worden besteed. Ze vonden geen ongere geldheden, maar merkten wel op dat 'men zich kan afvragen of deze trein wel gebouwd had moeten worden door de Europese belas tingbetalers.' met jonge kinderen stappen in. De conducteur kijkt het perron af om te zien of het nog zin heeft om te wachten op een enkele laatkomer, en fluit voor vertrek. De drie wa gons met houten bankjes blijven grotendeels leeg. Na drie kwartier is de eind bestemming bereikt: het dorp Alcsütdoboz, dat een krappe 6 kilo meter verderop ligt. De locomotief wordt ontkoppeld en naar het an dere uiteinde van de trein gereden voor de terugreis. Een moeder merkt lachend op dat het de lang zaamste trein is waar ze ooit in heeft gezeten. „Ik dacht ook dat er wel meer stations zouden zijn. Is dit alles?" Bij de opening van de lijn was er al kritiek op de trein. De spoorlijn zou van 'nergens naar nergens' rij den en alleen zijn aangelegd omdat premier Orban zijn geboortedorp Het overkwam de 9-jarige Faiya uit Gouda, die samen met een vriendinnetje op zaterdag slijm wilde ma- [ken: ze had bijna alle ingrediën ten verzameld, behalve de goed kope witte knutsellijm die on ontbeerlijk is. „We zijn alle winkels langs geweest maar konden nergens meer kinder lij m vinden", legt de jonge knutselaar uit. „We zijn naar de Action gegaan, daarna naar de HEMA, Intertoys, i©w: Zeeman en Wibra." Maar het belangrijke ingrediënt was helemaal nergens meer te vinden. Klopt, laat Bart Mein, product manager van HEMA, desgevraagd weten. „De kinderlijm vliegt in derdaad onze winkels uit, duizen den flesjes per dag." Dankzij de hype om zelf slijm te maken, zijn de schappen regelma tig leeg. „Helaas gaat het zo snel en is de slijmrage zo groot onder kin deren dat onze fabriek de vraag niet bij kan houden. Dus ja, wij merken inderdaad dat onze kin derlijm perfect is voor het maken van slijm." Ook de Action ziet een bijzondere stijging in de verkoop van een spe cifieke knutsellijm. „Er is een enorme run op", ziet Maria Lang- hammer van de populaire groot grutter. „We zien de rage zeker te rug in onze verkoop." Faiya hoopt dat de winkels snel weer knutsellijm hebben. „Ik heb al heel veel slijm gemaakt, dus ik heb nog genoeg om mee te spelen. Maar ik vind het leuker om te ma ken dan te kneden. Dus hopelijk wordt het snel opgelost." Nadat een aantal bekende You- Tubers het op hun vlog lieten zien, barstte de slijmerige rage los. zaterdag 4 november 2017 HONGARIJE Orban strooit kwistig met EU-geld in geboortedorp Een voetbalstadion waar alle dorpsbewoners twee keer in kunnen en een spoorlijn van nergens naar nergens. De Hongaarse premier Viktor Orban is niets te veel voor zijn geboortedorp Felcsüt. Eveline Rethmeier Felcsüt Voor nostalgie en grandeur trekt Orban de portemonnee van de Europese Unie. foto reuters Het treintje 'van nergens naar nergens' kreeg 2 miljoen euro subsidie uit Brussel, fotoafp Nederlandse winkels kunnen de vraag naar knutsellijm niet meer aan. Bij kinderen is het zelf maken van slijm zo popu lair, dat de ingrediënten niet meer zijn aan te slepen. Scheerschuim, lenzenvloei- stof én knutsellijm vliegen de winkels uit. Renske Baars Gouda i Knutsellijm is niet meer te krijgen, fotohema ALMERE Twee stadsbus sen van Connexxion zijn gisteren in Almere frontaal op elkaar gebotst. Veertien mensen raakten gewond, onder wie de buschauffeur. De brandweer moest hem bevrijden omdat hij bekneld zat. Hij is zwaargewond naar het AMC in Amster dam gebracht. Het ongeluk gebeurde nabij bushalte Noorder- plassen Zuid. De passa giers werden in een nabij gelegen crematorium op gevangen. De politie weet nog niet precies hoe de botsing heeft kunnen ge beuren. AMSTERDAM Badr Hari zit al niet meer achter slot en grendel. De kickbokser slijt de laatste dagen van de 221 die hij moest zitten we gens verschillende zware mishandelingen buiten de gevangenismuren, maar wel met een enkelband om. Vrijdag 10 november zit zijn celstraf erop. Hari zal dan volgens zijn manager met een naar Marrakech in Ma rokko reizen, waar hij te genwoordig woont. Badr Hari kreeg in 2015 in hoger beroep 24 maanden cel (waarvan 10 voorwaarde lijk), onder meer voor mis handeling van miljonair Koen Everink in de Amster dam Arena. HOUSTON Wetenschap pers van Baylor College in Houston, een vooraan staand academisch ge zondheidsinstituut in de VS, zeggen een verband te hebben aangetoond tussen een kromme penis en een aantal vormen van kanker. Mannen met die afwijking zouden een verhoogde kans hebben op huid-, tes tikel- en maagtumoren. Specialisten van het Antoni van Leeuwenhoekzieken huis (hét kankerinstituut in Nederland) kijken vreemd op van de onderzoekscon clusies. Een woordvoerster van het Nederlands Kanker Instituut zegt de conclusies erg voorbarig te vinden en hoeven mannen met een kromme penis niet naar de huisarts te rennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13