z tol rants. Onderweg kom ik het casino tegen, de theaters en een stampvolle karaokezaal. Het zeezicht is mooi, maar gaat na een tijdje ook wat vervelen. Of niet eens ver velen, maar dat je denkt: op Texel kun je óók prima de hele dag naar de zee kijken. Totdat we we in de vroege ochtend door de Straat van Messina varen, tussen Sici lië en het Italiaanse vasteland, want dat is adembenemend. Havenstadjes aan beide kanten van de zee-engte, een veerboot aan bakboord, de rokende Etna. Ik rol van links naar rechts over het dek om het alle maal te bekijken. De zee blijkt het mooi ste als er land in zicht is. Zelfbediening Met zo'n 3500 passagiers aan boord zou je denken dat er een soort gaarkeukens zijn, maar dat is niet zo. Er is een zelf- bedieningsbuffet met honderden tafel tjes, dat wel, maar dat is ook zeer divers, met hoekjes voor Mexicaans eten, gangen met Thaise gerechten en European cuisine. En er zijn restaurants waar je gewoon aan tafel wordt bediend. Een pizzeria, maar ook een paar 'specialiteitenrestaurants' (een Frans restaurant, een grillrestaurant met steaks van 400 gram en een Chinees), waarvoor je extra betaalt. De restaurants waar je wordt bediend zijn voor mij het handigst. Als rolstoeler is een buffet altijd een beetje lastig: al het eten is best te bereiken, maar rollend met een vol blad op schoot tussen tafeltjes door een plekje bemachtigen is nog niet zo eenvoudig. Kunstgeschiedenis De hoeveelheid entertainment aan boord is indrukwekkend: elke dag liggen twee a drie dichtbedrukte velletjes met het programma van de dag op de mat. Van linedancen tot wijnproeven en van een workshop portretfotografie tot 100.000 jaar kunstgeschiedenis in drie kwartier. 's Avonds spreekt de kapitein de gasten toe of is er een champagne-piramide, er zijn eindeloos veel combo's en bandjes, theatervoorstellingen, stand-up comedy, films op een enorm scherm in de open lucht waar je vanuit het zwembad naar kunt kijken. Het meeste is vanuit een rolstoel prima te doen - dat linedancen had ik in mijn pre-MS-tijdperk hoogst Pi^Rr A waarschijnlijk ook laten zitten. Bij de passagiers lopen de meningen over het programma uiteen. Een groep van een stuk of acht Amerikanen tussen de 50 en de 60 uit Sacramento cruist minstens een keer per jaar, met ongeveer hetzelfde gezelschap. „Van mij hoeft al dat entertainment niet zo", zegt een van de mannen. „Het mooie van een cruise vind ik dat je op allerlei plekken aan land gaat en daar rondkijkt." Zijn vrouw zweert bij de luxe spa, weer anderen doen wel aan allerlei activiteiten mee. Zo heeft iedereen in het gezelschap zijn eigen voorkeuren en in wisselende groepjes amuseren ze zich prima. Buiswater Ik test de rolstoeltoegankelijkheid aan boord uitgebreid. Om te beginnen de hut: met een rolstoel heb je iets meer ruimte nodig en op een schip wordt met elke vierkante centimeter gewoekerd. Maar het is allemaal prima in orde, er is een aangepaste hut met toegankelijke badkamer en zelfs naar het balkon - waar je op een schip vaak hoge randen hebt om binnenstromend buiswater te ver- el VtTAVECCHIA KOTOR MONTENEGRO ROME ITAUE ALBANIË KORFOE GRIEKENLAND SICILIË STRAAT VAN MESSINA etna ATHENE 100 KM In de Straat van Messina is het uitzicht op onder andere de Etna adembenemend. WG magazine 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 129