'ALS IK HET BOEK LEES, ZIE IK SOMS EEN PEDANT, IETWAT HAUTAIN MANNETJE' Om die laatste groep de wind uit de zeilen te nemen, begeleidde Rob Jansen de spelerstransfers, zoals die van Dennis Bergkamp van Ajax naar Inter Milan. Het werd een voor Nederland ongekende megadeal: 32 miljoen gulden kostte de aanvaller. Jansen: „Daaraan heb ik dus precies nul gulden verdiend, hè. In die tijd kreeg ik gewoon het salaris van een vakbondsmeneer." Maar zo zwart-wit als zijn vader de zaken rondom het makelaarsgilde voor stelde, lag het toch niet, vond Jansen. Er waren er heus bij met een zuiver gewe ten. En hij kon het vak toch een upgrade geven? Bovendien: dat salaris van 40.000 gulden per jaar ging toch niet meer? In 1995 ging hij commercieel. „Wat mijn vader ervan vond? Hij heeft me in alles gesteund. Heeft me zelfs 10.000 gulden geleend om mijn bedrijf op te starten." De stap bracht Jansen uiteindelijk de grote weelde waarin ook de voetballers leven die hij begeleidt. Voor het dagelijks vervoer bediende hij zich jarenlang van een Bentley en nu van een Porsche. Voor in het weekend staat naast zijn woning in Scheveningen ('Een villa van 600 vierkante meter met Couperus-allure', meldt Deal) een MG geparkeerd. In de haven van het Franse Antibes ligt het jacht van de familie. Zijn vader zag de boot nooit, maar maakte - voordat hij in 2008 overleed - wel de eerste grote rijkdom van zijn zoon mee. „Nee, daar zei hij nooit iets over. Hij was meegegroeid met de realiteit en daarover vrij relaxed geworden. En waarom ook niet? Als iemand er hard voor werkt, mag hij toch iets leuks van dat geld doen? Of dat nou een gouden vishengel of een mooi maatkostuum is... ze hebben het toch niet gestolen?" Onzinnig Jansens concurrent Mino Raiola incas seerde dit jaar een recordcommissie van 49 miljoen euro bij de transfer van Paul Pogba van Juventus naar Manchester United. Toch zijn discussies over de vraag of voetballers óf hun zaakwaarnemers zoveel geld waard zijn, volgens Jansen 'onzinnig'. „Toen Cruijff voor 1 miljoen gulden naar Barcelona ging, kwamen er kamervragen. Die 220 miljoen euro van Neymar gaat niet over hem, maar over de staat van de markt. Voetbal is de popu lairste sport van de wereld. Als morgen al die fans besluiten liever te gaan bowlen, is Neymar precies 1 euro 45 waard." Moeten voetballers en zaakwaarne mers hun morele kompas dan niet aan scherpen? Jansen kijkt zijn gehoor ongelovig aan. „Dit soort vragen hoor je echt alleen in Nederland", verzucht hij. „Topvoetballers en topzaakwaarnemers hebben vaardigheden die bijna niemand heeft. Dat is wereldklasse. Daarbij: er zijn heel veel voetballers en agenten die heel weinig verdienen. Die vergeet je dus." „Neymar verdient 40 miljoen per jaar, ja. Tienduizend keer zoveel als een stra tenmaker, zeg je? Kom op zeg. Dat is toch geen vergelijking? Het gaat er niet om hoeveel uren hij maakt of hoe hard hij werkt. Wat Neymar kan, is uniek. Wil je het communisme dan terugbrengen? Iedereen even rijk maken? Zo kan ik niet discussiëren, hoor. Dan ben ik je kwijt." Na een slok water: „Als ik nou prachtig kan schilderen en ik maak een doek als De Aardappeleters. Dat brengt vervolgens 200 miljoen op. Ga je dan ook zeggen dat dat het niet waard is of dat ik niet hard genoeg heb gewerkt? En trouwens: voor veel mensen geeft Neymar of Messi meer plezier dan Van Gogh." Midden in een uitvoerige uitleg over het belang van meer toezicht in de coulis sen van het grote voetbalgeld, bliept een app binnen. Het thuisfront, of hij nog komt eten.Toch nog even: wanneer had Jansen tussen al die transfers, contract onderhandelingen en arbitragezaken het afgelopen jaar het meeste plezier in zijn werk? Voor het eerst valt hij stil. Dan zegt hij: „Ik denk toch de momenten dat ik even rustig met een speler of trainer kon zitten lullen. Gewoon een warm gesprek van man tot man." magazine 41 Deal van Michel van Egmond ligt vanaf maandag in de boekwinkels (VI, €20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 121