'Ik wilde inzicht bieden in een wereld die normaal gesloten is' Jansen beklonk in zijn loopbaan een kleine duizend overgangen van de ene voetbalclub naar de andere. De bedragen die daarmee waren gemoeid, kwamen soms naar buiten (Jansens toptransfer was die van Marc Overmars van Arsenal naar Barcelona in 2000, voor 85 miljoen gulden), maar de totstandkoming ervan nooit. Dat verandert nu, door het verschijnen van Deal van Michel van Egmond, die ook de bestsellers Gijp en Kieft schreef. Van Egmond volgde een klein jaar het spoor van Jansen dat via talrijke - steevast in de business class genoten - vluchten leidde langs de bestuurskamers van Europese topclubs, vipboxen in grote stadions en een trits protserige hotels. Deal toont hoe toptransfers soms van toevalligheden aan elkaar hangen ('Jordy Clasie naar Italië? Niet doen, zijn vrien din krijgt heimwee') en ook hoe voetbal lers soms argeloos hun training afwerken, terwijl in een hotellobby honderden kilometers verderop een groepje mannen in maatpak hun toekomst bepaalt. Het maken van het boek lijkt een ris kante onderneming in een wereld waarin discretie een vereiste is en een plotse linge vlaag van openhartigheid zomaar een miljoenendeal kan doen verdampen. De lezer van Deal volgt niettemin de worsteling van Manchester United-speler Daley Blind op de voet. Hij zit eind 2016 zo veel op de bank dat Jansen hem een overstap adviseert. De zaakwaarnemer laat geen gelegenheid onbenut zijn speler aan te prijzen bij internationale collega's. „Wat Daley eraan heeft dat die gesprek ken nu openbaar worden? Nul. Niets. Maar hij vertrouwt erop dat ik geen woord te veel naar buiten breng. En hij komt er niet slecht af, toch? Zo lopen die zaken gewoon. Ik wilde inzicht bieden in een wereld die normaal gesloten is." En natuurlijk speelt bij de beslissing tot een boek ook zijn ego mee, geeft hij toe. Maar het is geen reclamefolder geworden. „Als ik het boek lees, zie ik soms een pe dant, ietwat hautain mannetje. Dat ben ik blijkbaar ook. Gelukkig heb ik Esther (echtgenote Esther Geurgen, commer cieel directeur van het agentschap, red.), die doorziet mij." De burelen van de Wasserman Agency (Jansen verkocht zijn bedrijf Sport Pro motions in 2014 aan het internationale opererende sportmarketingbureau) zijn ingericht als een klein museum voor de geschiedenis van de voetbaltransfer. Er is een rek met voetbalshirts uit de hele wereld, allemaal gesigneerd. Aan de wan den hangen ingelijste exemplaren van protégés als Marco van Ginkel (PSV), Roy Makaay (Bayern München) en Mare Overmars (Barcelona). Boven dat laatste prijkt achter plexiglas een biljet van 100 ouderwetse guldens. Omdat Jansen het uitzonderlijk vond dat de voetballer, ook in zijn huidige functie als bestuurder bij Ajax befaamd om zijn zuinigheid, hem die flap over handigde. „Ik weet niet meer precies wat de aanleiding was. Maar geld krijgen van Overmars, dat is heel wat. Net zo onwaar schijnlijk als dat Geert Wilders morgen moslim wordt", klinkt het in vet Haags. Op zijn bureaublad een lege whisky karaf, een lederen agenda van boekfor maat, maar geen computer. „Heb ik ook niet", zegt Jansen. „Zou niet weten hoe ik zo'n ding aan moet krijgen. Ik ben blijk baar ouderwets. Ik bel mensen als ik wat wil bespreken. Ik heb nog nooit in mijn leven een mail gestuurd." Contracten en ander papierwerk worden voor hem uitgeprint. Maar eerlijk is eerlijk: onlangs heeft hij wel de geheimen van berichten dienst WhatsApp doorgrond. Gewetenloos Jansen leerde het vak in de jaren 80 van zijn vader Karei, de oprichter van spelers vakbond VVCS, waarvoor ook zijn moe der werkte. „Mijn vader was een klassieke PvdA'er, dus de tegenstanders van die op ouderwets socialistische leest geschoeide vakbond waren duidelijk. Mijn ouders noemden ze de regenten van de KNVB en de gewetenloos graaiende commer ciële managers." Grootverdiener Aan de transfer van Bergkamp van Ajax naar Inter Milan verdiende Rob Jansen 'precies nul gulden'. 401 zaterdag 4 november 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 120